Piątek, 20.09.2019, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Jelenia Dolina-weekendowa atrakcja elblążan. Czy jest szansa na dojazd autobusem?

18.03.2015, 13:10:14 Rozmiar tekstu: A A A
Jelenia Dolina-weekendowa atrakcja elblążan. Czy jest szansa na dojazd autobusem?
fot. Adrian Sajko
REKLAMA

Korzystając z pogody, która z każdym dniem staje się lepsza coraz większa liczba elblążan wybiera się na bulwar czy do Bażantarni. Jest jeszcze jedno miejsce, z którego mieszkańcy lubią korzystać w okresie wiosenno-letnim – Jelenia Dolina. Niestety dojazd jest tam utrudniony dla osób, które nie mają samochodu.

 

Podczas wakacji często korzystam z uroków Wysoczyzny Elbląskiej. Najczęściej przemieszczam się w te miejsca samochodem bądź rowerem. Jednak nie każdy w Elblągu w ten sposób się porusza. Jednym z fajnych miejsc jest Jelenia Dolina, z której uroków korzystają elblążanie, jak i turyści. Czy nie dałoby się uruchomić linii autobusowej, która dojeżdżałaby na tzw. smoki? Przecież nie musi kursować cały rok, a np. tylko w sezonie (od kwietnia do października) podobnie jak linia nr 30

– pisze nasz czytelnik

 

Rzeczywiście problemem jest dojazd do Jeleniej Doliny. Jest ona dość oddalona od terenów miejskich. Czy Zarząd Komunikacji Miejskiej, rzeczywiście nie mógłby uruchomić linii autobusowej docierającej do tzw. smoków, aby większa liczba mieszkańców mogła korzystać z jej uroków? 

 

Niestety, obecnie nie ma takiej możliwości – po drodze prowadzącej w okolice jezior nie mogą poruszać się pojazdy powyżej 8 ton, nie wspominając już o tym, że droga jest bardzo wąska, a przez to nie przystosowana do ruchu pojazdów o sporych gabarytach

– informuje nas Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej.

 

Jak zauważa Michał Górecki, być może nie wszyscy wiedzą, że w pobliże tego miejsca można dojechać linią nr 12. Autobus ten w Próchniku przy ul. Strumykowej ma przystanek o nazwie Jelenia Dolina. 

 

Rzeczywiście taki przystanek autobusowy znajduje się w Próchniku, jednak odległość od niego do polany z tzw. smokami wynosi blisko 4 km. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jedziemy z dzieckiem autobusem i mamy iść jeszcze w sumie 8 km w tą i z powrotem. Dzieci nie są w stanie przejść takiej odległości, tak samo, jak niektóre starsze osoby. 

 

Teoretycznie można by wybrać się tam również rowerem. Wiadomo jednak, że nie wszyscy są przyzwyczajeni do pokonania tak dużej odległości jednośladem. Nawet, gdyby ktoś chciał przewieźć rower autobusem do Próchnika i stamtąd pojechać do Jeleniej Doliny, niestety nie może tego zrobić. 

 

Przewóz rowerów reguluje Uchwała nr XXVI/716/2013 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 14 listopada 2013 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących w środkach komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta i gmin sąsiadujących).

Sytuacje,  w których można przewieść rower komunikacją miejską:

 

„  5.Dopuszczony jest przewóz rowerów dziecięcych, jeżeli dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

 6.Przewóz rowerów z zastrzeżeniem powyższego dopuszcza się w przypadku nagłego załamania pogody lub awarii roweru: w niedziele i święta, w soboty od godz. 11:00, w dni robocze od godz.17:00 pod warunkiem, że: jest wolne miejsce w pojeździe na jego przewóz, istnieje możliwość takiego umieszczenia roweru w pojeździe, by nie utrudniał przejścia, nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu, nie powodował uszkodzenia pojazdu i nie był zagrożeniem dla innych pasażerów.” 

 

W polskich miastach funkcjonują różne rozwiązania w tym zakresie – za przewóz roweru wymagana jest opłata (bilet), przewóz możliwy jest tylko na wybranych liniach czy w odpowiednio oznaczonych pojazdach lub tylko wtedy, gdy prowadzący pojazd wyrazi na to zgodę. Elbląskie przepisy umożliwiają w konkretnych i uzasadnionych przypadkach, darmowy przewóz roweru

– zauważa Michał Górecki

 

Michał Górecki dodaje, że należy pamiętać, iż pojazdy komunikacji miejskiej mają dość ograniczoną ilość miejsca, którą przewóz roweru czy też rowerów dodatkowo i znacznie ogranicza. W związku z tym mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort pozostałych pasażerów , przewóz rowerów został dopuszczony w godzinach i dniach, w których natężenie ruchu pasażerskiego jest stosunkowo niewielkie.

 

Niestety elblążanom pozostaje nadal dotarcie na Jelenią Dolinę samochodem, rowerem bądź autobusem, a następnie pieszo. Miejmy nadzieję, że wkrótce może się to uda zmienić. 

 


 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ benek
  Środa, 18.03

  Dobrze ,że o tym piszecie .Może ktoś się weźmie za to o czym piszecie

 2. 2
  +8
  ~ myśląca
  Środa, 18.03

  a n ie wystarczy zamiast ogromniastego autobusu puścić mały bus który też jest autobusem a jeżdżą takie po Elblagu? Na pewno nie ma tylu ton i by przejechał. Wystarczy dobra wola

 3. 3
  +1
  ~ turban
  Środa, 18.03

  przede wszystkim powinien zostac tam puszczony chodnik wraz z porzadna droga dla rowerow. i nie mam tu na mysli takiej badziewnej drogi dla rowerow jaka jest obecnie na bielanach ze kola wpadaja w szczeliny miedzy rozjechane plyty, a porzadna droge rowerowa z asfaltu. inaczej budowa ddr mija się z celem bo ludzie i tak będą śmigać po jezdni na szosówkach. Kilometry chodników i asfaltu pewień łoś położył na modrzewinie gdzieś bez sensu pośród pól łąk. brawa dla wyborcow tego jegomościa! po tych chodnikach smigaja zajace i dziki a tu na fromborskiej ludzie musza chodzic niebezpiecznym poboczem

 4. 4
  +2
  ~ elblążanin
  Środa, 18.03

  Bardzo chwali się wypowiedzi poprzedników ale widać już reakcje p.Góreckiego na ( NIE ) a może pan górecki jest człowiekiem myślącym i zdejmie klapki z oczu i uszu i trochę pomyśli i rozwiąże sprawę po myśli uczestników rekreakcji,ja też jeżdzę tam a bym się przejechał tam busem w tedy można by było nad wodą przy grylu piwko sobie wipić,I CO panie Górecki pomyśli pan trochę,a może zobligować linię która ten kierunek obsługuje,jeszcze jest trochę czasu na przemyślunek A Nie odrazu,PROSIMY

 5. 5
  +2
  ~ do elblążanin
  Środa, 18.03

  skoro tam jeździsz to wiesz jak wygląda tamta droga i w jakim jest stanie - gość stwierdza tylko fakt. ciężko się tam z autobusem zmieścić... poza tym znak o 8 tonach jest tam nie bez przyczyny ... a autobus swoje waży

 6. 6
  +2
  ~ Elblążanin
  Środa, 18.03

  to prawda stan drogi jest fatalny ale tą sprawą powinno się zająć starostwo powiatowe powinni mięć na to finanse,ale mnie chodziło o ma busik,jakie ma PKS który jeżdzi do Braniewa.Dziękuję za uwagę nie podpisanemu znawcy tego terrenu jeszcze raz dziękuję

 7. 7
  +3
  ~ wielbiciel Elbinga
  Środa, 18.03

  Trochę z innej beczki.Czy ktos się orientuje,co z drogą rowerową w Parku Traugutta wzdłuż Kumieli?Były wielkie plany i...?

 8. 8
  +3
  ~ turban
  Środa, 18.03

  do wielbiciel Elbinga: plany byly ale byly tez wybory gdzie POparto wieprza, teraz pieniadze przenaczone na budowe tej srogi rowerowej poszly na oplacanie 3 wice + czwartego kolesia sekretarza. w ten oto sposob kasy zabraklo. Pieniadze poszly na podzieke dla kolesi. nastepnym razem dwa razy pomysla zanim wrzucisz glos do urny.

 9. 9
  +2
  ~ ruler
  Środa, 18.03

  Ta droga, to dziura na dziurze. Autobus zgubi koła i rozniesie resztki po lesie. Tam nie jest tak daleko, można się przejść.

 10. 10
  +2
  ~ Szkoda gadać
  Środa, 18.03

  Zaras Górecki wszech wiedzący o wszystkim specjalista z ZKM powie , że " nie ma takiej możliwości".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.