Niedziela, 11.06.2023, Imieniny: Barnaba, Feliks, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Premiera i rozdanie Aleksandrów. U Sewruka hucznie obchodzono 62. Międzynarodowy Dzień Teatru

25.03.2023, 23:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Premiera i rozdanie Aleksandrów. U Sewruka hucznie obchodzono 62. Międzynarodowy Dzień Teatru
Fot. Paweł Friedrich

62. Międzynarodowy Dzień Teatru, jak każdy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, obchodzony był uroczyście. Dziś, 25 marca, wręczone zostały statuetka Aleksandra. Na Dużej scenie widzowie mieli okazję obejrzeć też 309. premierę! Spektakl „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Iva Brešana w reżyserii Katarzyny Deszcz to historia, która skłania do refleksji.Bohaterowie spektaklu (mieszkańcy niewielkiej wsi Głucha Dolna) mają wnieść niefinansowy wkład w formie kulturalnej aktywności obywatelskiej, by do ich wioski został doprowadzony internet. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że opowieść stawia widzom pytania - jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla świętego spokoju? Ile znieść? Kogo poświęcić? Na co przymknąć oko?


Do zastanowienia się nad tymi pytaniami skłonili widzów: Krzysztof Bartoszewicz (Marcin Bukara), Artur Hauke (Michał Pulicz), Natalia Krystowska (Andżelika), Irena Adamiak (Mariola), Marcin Tomasik (Maciak), Filip Warot (Janek Zając), Dariusz Siastacz (Adrian Kunca), Krzysztof Żabka (Szymura), Karina Węgiełek (Pierwsza), Dominik Bloch (Pierwszy) i Mikołaj Ostrowski (Drugi).


Tradycyjnie, po premierze ogłoszone zostały wyniki wyróżnień statuetkami „Aleksandra” (nazwa pochodzi od imienia patrona Teatru - Aleksandra Sewruka) dla aktorów oraz przyjaciół teatru. Pomysłodawcą tej nagrody w 2004 r. był Mirosław Siedler, który dyrektorem elbląskiego teatru jest od 20 lat.


 
Statuetki za „Kobiecą Rolę Roku” oraz „Męską Rolę Roku” przyznaje Kapituła. W tym roku wyróżniła ona: Ewelinę Bemnarek za rolę Alice w „Kłamstwie”, Ewelinę Bemnarek za rolę Maggie w „Dajcie mi tenora!” oraz Magdalenę Fennig-Rusinowska za rolę Przemądrzałej kaczuszki w „Kaczuszkowej karuzeli”.


To pierwsza sytuacja, w której aktorka została nominowana za dwie role. Ostatecznie statuetka trafiła do Eweliny Bemnarek za rolę w „Kłamstwie”. Aktorka ma na swoim koncie już jedną statuetkę, którą zdobyła w 2021 r. za rolę Gerdy w „Królowej Śniegu” (reż. Cz. Sieńko).

Do „Męskiej Roli Roku” nominowani zostali: Artur Hauke za rolę Saundersa w „Dajcie mi tenora!”, Krzysztof Żabka za rolę Tito Merellego w „Dajcie mi tenora!” oraz... Artur Haukę za rolę Michela w „Kłamstwie”.W tej kategorii również po raz pierwszy aktor został nominowany za dwie role. Ostatecznie Aleksander trafił do Artura Hauke za rolę w Dajcie mi Tenora! To już czwarta statuetka aktora. Do tej pory otrzymał ją w 2012 r. za Carmichaela w „Jednoręki ze Spokane” (reż. J. Pawłowska), w 2016 r. za „Nie wszystko czerwone – Wysocki, Okudżawa” (reż. M. Sosnowski, A. Trąbczyński), a w 2018 r. za Jacka Tisdale w spektaklu „Premiera” (reż. M. Połatyński).W kategorii Najwierniejszy Widz Zbiorowy wyróżniono Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Oddział Rejonowy w Tczewie, a miano Przyjaciela Teatru przyznano Włodzimierzowi Wawro.


Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Aleksandry 2023 w elbląskim teatrze ( zdjęć 132 )
Dodano: 2023-03-25 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Widz
  Niedziela, 26.03

  Trochę wstyd ze nie bylo wladz miasta, wypadalo

 2. 2
  +20
  ~ ad
  Niedziela, 26.03

  Po co ta stara Kluge pcha się do teatru na afisz ? Nie sprawdziłą sie w oświacie, nie sprawdziła sie sporcie i teraz co w teatrze bedzie pracowałą ? Kiedy te stare pokolenie zniknie ze elblaskiej sceny politycznej i przestanie sie wtracac we wszytsko? Kiedy Kluge zrozumie ze nikt jej nigdzie nie chce!

 3. 3
  --12
  ~ Watteau
  Niedziela, 26.03

  No skoro jest w tyłu miejscach to znaczy, że jest zapraszana a skoro zapraszana to znaczy, że ją chcą. To inteligentna osoba. Niedouczony osesku. .

 4. 4
  0
  ~ Wet
  Niedziela, 26.03

  Sztuka taka sobie. Każdy niech sam ocenia. Karygodny występ posłanki lewicy z Olsztyna, chyba nie ma jeszcze wyborów. Pani Kluge niech wnuki bawi , a nie udaje działaczkę sportową czy teatralną, wstyd do potęgi.

 5. 5
  +2
  ~ Bardzo stare pokolenie
  Niedziela, 26.03

  Do ad: Stare pokolenie zniknie jak nowe nauczy się czytać i pisać. Proszę przeczytać te swoje wypociny i do roboty.

 6. 6
  +2
  ~ Tak trzymać!
  Poniedziałek, 27.03

  Bardzo dobre wystąpienie posłanki praktycznie z Elbląga. Nie było prezydenta, nikogo z nich. Ktoś więc uszanował święto teatru i jego ludzi.

 7. 7
  --3
  ~ Wet
  Poniedziałek, 27.03

  Kto wyróżnił i wpuścił na scenę teatru posłankę z Olsztyna. Pani Falej poprawnie nie potrafiła przeczytać napisanego jej tekstu. W Elblągu wybierajcie miejscowych, a nie spadochroniarzy z Olsztyna. Pani reprezentuje lewicową partię . Tacy rządzili Polska od 1945 roku i efekty znamy. Nigdy więcej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0338780879974