Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Już jutro Przegląd Teatrów Offowych - wygraj zaproszenie

16.06.2009, 14:03:33 Rozmiar tekstu: A A A
Już jutro Przegląd Teatrów Offowych - wygraj zaproszenie

Już jutro, 17 czerwca o godz. 17:00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbędzie się VI ELBLĄSKI PRZEGLĄD TEATRÓW OFFOWYCH "Nasz czas". Redakcja info.elblag.pl ma dla czytelników jedno podwójne zaproszenia do uczestnictwa w tym niezwykłym przedsięwzęciu.

W przeglądzie wezmą w udział grupy teatralne:


„1944 - Klisze pamięci”
Teatralne Studio Młodych ALTER EGO
Ośrodek Kultury Teatralnej w Elblągu
reż. Tomasz Walczak

„Legenda o zaklętym kamieniu”
Grupa Warsztatowa SUPEŁ

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu
reż. Tomasz Walczak i Małgorzata Sierek

„Dziwny jest ten świat...”
Grupa Teatralna NO NAME
Ponadlokalna Świetlica Środowiskowa w Ogrodnikach
reż. Jacek Pipczyński i Dorota Sławska-Błaszkiewicz

„Ballada kryminalna - wyimki z Mickiewicza”
TEATR KŁADKA

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku
reż. Katarzyna Przybysz

„Targowisko różności”
Teatr Margines

Bursa Szkolna nr 2 w Elblągu
reż. Alicja Ciołek

Przegląd rozpocznie się jutro o godz. 17:00 na Dużej Scenie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Wstęp kosztuje jedyne 5 złotych.

Teatry OFFowe ponownie zawitają oraz zaprezentują swoje spektakle na scenie Teatru im Aleksandra Sewruka w Elblągu. Grupy młodzieży na co dzień pracujące w różnych środowiskach, z różnymi opiekunami, realizują bardzo podobne przedstawienia, o których z pewnością nie można powiedzieć, że są szkolne... Teatr OFFowy czyli otwarty, poszukujący swojego charakterystycznego języka wypowiedzi scenicznej, teatr poruszający i porywający widza, ale przede wszystkim teatr autentyczny, skupiający młodych pasjonatów Melpomeny. Organizatorzy ogromnie się cieszą, że poza Elblągiem tym razem zaprezentują się także grupy teatralne z Ogrodnik i Malborka. Zabrakło Teatru Ego z Gronowa Elbląskiego, który zawiesił działalność, zabrakło grupy z Nowego Stawu, ale życie nie lubi próżni - pojawia się nowe zespoły, debiutujące na profesjonalnej scenie No Name z Ogrodnik oraz Margines z Elbląga. Przed nami kolejny niebanalny wieczór, przygotowany z pasją przez młodych aktorów - amatorów oraz ich opiekunów. Zapraszamy serdecznie - tego wydarzenia nie powinniście Państwo przegapić. Pięć zespołów w swoisty maratonie.

„Nasz czas” bo to faktycznie jest ich czas, czas młodych ludzi, czas aktorów-amatorów, otwartych na świat i człowieka. Zdobywają swoje nowe doświadczenia, rozwijają pasje i zainteresowania, uczą się życia... 

1944 – Klisze pamięci

Kolejna realizacja Alter Ego - jednej z czołowych scen teatru offowego w Polsce. Tym razem spektakl zrealizowany w konwencji teatru poetyckiego, gdzie słowo traktowane jest na równi z symbolem i świadomością ciała, w którym słowo jest tak samo silnym środkiem wyrazu jak gest oraz plastyka. Obie warstwy spektaklu – werbalna i plastyczna – doskonale się uzupełniają i wzmacniają emocje  i uczucia wyrażane przez aktorów. Kilkunastu młodych ludzi, empatycznie próbujących wczuć się w sytuacje swoich rówieśników, będących często cichymi bohaterami tamtych czasów.

Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej. Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość. W okresie II wojny światowej naród polski składał jeden z najtrudniejszych egzaminów dziejowych. Wiele doświadczeń z tamtego okresu przenosi się na współczesnego człowieka Najbardziej krwawym, a przez to i najtragiczniejszym wydarzeniem tamtych lat był sierpniowy zryw ludności warszawskiej w 1944 r.

Piętno tamtych dni w poetyckie słowa ubrała Anna Świrszczyńska tworząc tomik „Budowałam barykadę”, tworząc scenariusz bazowaliśmy głównie na jej tekstach, ale oprócz wierszy Świrszczyńskiej wykorzystaliśmy także utwory: Zbigniewa Jasińskiego, Mieczysława Ubysz, Edwarda Chudzyńskiego i Władysława Broniewskiego. Słowa zaczerpnięte z wiersza Świrszczyńskiej: „Córeczko, ja nie byłam bohaterką, ale ja widziałam bohaterów  i o tym muszę powiedzieć…” stały się niejako mottem i przesłaniem naszego przedstawienia.

Bohaterowie to współczesne dziewczyny i chłopcy, którzy dziwiąc się minionym wydarzeniom, mówiąc o patriotyzmie bez patosu, opowiadają prawdziwą historię zwykłych ludzi. W spektaklu występują: Aleksandra Baszuro, Ewelina Flizik, Anna Gulak, Weronika Gwóźdź, Arkadiusz Kiciak, Borys Klejnota, Adrianna Korcz, Paulina Kwiatkowska, Karolina Lichocińska, Anna Milkowska, Klaudia Sokołowska i Alicja Wierzbicka. Dla czworga z nich będzie to debiut sceniczny. Scenariusz i reżyseria są autorstwa Tomasza Walczaka.

Legenda o zaklętym kamieniu

Zespół istnieje od września 2005 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu, skupia uczniów z dysfunkcjami intelektualnymi. Jest przykładem zespołu integracyjnego, obok uczniów klas Przysposabiających do pracy, występują ich nauczyciele. Zespół jest laureatem wielu festiwali oraz przeglądów ogólnopolskich, ma na swym koncie także występy w Niemczech.

„Legenda o zaklętym kamieniu” jest ich najnowszym spektaklem, którego premiera miała miejsce 13 maja podczas XVI Kwidzyńskiego Forum Teatralnego, na którym przedstawienie to zostało uhonorowane nagrodą ufundowana przez redakcję Radia Gdańsk. Jest to metaforyczna opowieść o mocy i sile kamienia, który także jak każdy z nas, ma swoje ciało, duszę i żyje...

Dziwny jest ten świat... - chyba każdy o tym wie. Nasza pantomima przedstawia w sposób symboliczny różne aspekty życia: narodziny, grzech, egoizm, brak szacunku do życia, samego siebie, pogoń za tym co złudne i nieistotne. Każdy z Was znajdzie w tym przedstawieniu cząstkę siebie. Interpretację pozostawiamy Wam drodzy widzowie.

Zespół pochodzi z malowniczych Ogrodnik i składa się głównie z podopiecznych Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w Ogrodnikach. Zespół debiutował 30 maja podczas I Powiatowego Przeglądu Teatralnego „Mali aktorzy w Wiosce Dzieci” w Pogrodziu.

Opiekunowie grupy: Jacek Pipczyński; Dorota Sławska-Błaszkiewicz; Krystyna Sypiańska;
Marta Boniecka.

Ballada kryminalna - wyimki z Mickiewicza

„Kładka” to nazwa szkolnego zespołu teatralnego, działającego od 3 lat w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego - Katarzyny Kruszewskiej. Młodzież „Kładki” uczy się w klasach o różnych profilach, to przyszli ekonomiści, hotelarze, gastronomicy i informatycy. W skład zespołu obecnie wchodzą: Aleksandra Nowak, Daria Jankowska, Anna Petrykowska, Joanna Wuttkowska, Krzysztof Rolka, Wojciech Piechowiak, Jan Przybyło, Kamil Marczak, Joanna Bujwid, Pamela Kujawa, Patrycja Hellwig, Izabela Konicz, Paulina Garbacz i Karolina Kozarzewska.

W czasie przeglądu zaprezentują spektakl „Ballada kryminalna - wyimki z Mickiewicza”. Brzmi poważnie, ale niesie treści lekkie i przyjemne w odbiorze:
”Przedstawienie powstało po wnikliwej lekturze wybranych ballad Adama Mickiewicza - mówi jedna z uczennic - Wykorzystaliśmy kilka motywów, które najbardziej zwróciły naszą uwagę, spletliśmy je w logiczny ciąg fabularny, osadzając na dodanym przez nas wątku dotyczącym młodego inspektora (wyznawcy filozofii „szkiełka i oka”), który w otaczającym świecie tropi wszelkie przejawy zachowań irracjonalnych. I tak pod szkiełko inspektora trafiają m. in.: Karusia, córy Świtezi, niewierny strzelec, czy biedna Krysia z ballady „Rybka”... Zwrot akcji następuje w momencie, gdy główny bohater spotyka „panią, która zabiła pana”...”

Spektakl wyróżniono II nagrodą w czasie II. Mickiewiczowskiego Konkursu Teatralnego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych Województwa Pomorskiego (Gdańsk Sobieszewo).

Targowisko różności

Amatorski Teatr Margines działający przy Busie Szkolnej nr 2 powstał w roku 2008. Wszystko zaczęło się od banalnego kabaretu na pożegnanie  maturzystek w naszym internacie. Zaczęłyśmy myśleć o dalszej współpracy. Szalone pomysły, ciekawe inspiracje i chęć działania zmotywowały Nas do  założenia małej amatorskiej grupy teatralnej. Tak oto powstał Margines.

Spektakl „Targowisko Różności” opowiada o marzeniach, o szczęściach każdego człowieka. Wszyscy mamy marzenia, każdy z nas chce być szczęśliwy. Ale czy potrafimy je zrealizować cieszyć się nawet z małego szczęścia? Podporą spektaklu są słowa Jana Pawła II „Wczoraj do Ciebie nie należy Jutro niepotrzebne... Tylko dziś jest Twoje”.

Udział biorą: Alicja Kowalik, Martyna Haber, Klaudia Sokołowska, Alicja Ciołek, Joanna Karabinowska i Natalia Laskowska.

Redakcja info.elblag.pl ma dla czytelników jedno podwójne zaproszenie do udziału w tym doskonałym przedsięwzięciu. Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie: Jakie wydarzenie obrazuje spektakl Teatralnego Studia Młodych ALTER EGO 1944 - „Klisze Pamięci". Odpowiedzi należy przesyłać do jutra, 17 czerwca do godz. 15:00 na adres: konkurs@info.elblag.pl. W treści wiadomości proszę wpisać oprócz odpowiedzi imię i nazwisko. W temacie Klisze pamięci. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i przeglądzie teatrów.

Infromujemy, iż zaproszenie w naszym konkursie wygrała Pani Mariola Tomaszewska. Gratulujemy i życzymy niezapomnianych wrażeń.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0997188091278