Wtorek, 14.07.2020, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Mein Kampf - o Hitlerze inaczej

25.02.2009, 14:12:58 Rozmiar tekstu: A A A
Mein Kampf - o Hitlerze inaczej

Ta sztuka z powodzeniem pokazywana była w całej Europie. Polska premiera miała miejsce w roku 1989. Kilkanaście realizacji. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w Elblągu. Czyżby to tytuł przyciągał widzów jak magnes? Mowa o spektaklu „Mein Kampf”, którego premiera już w najbliższą sobotę, 28 lutego o godz. 19.00, na Małej Scenie w Tetarze im. Aleksandra Sewruka.

Ten spektakl podobno ma sprawić, że inaczej spojrzymy na osobę Adolfa Hitlera. Mamy się z niego śmiać, a momentami nawet współczuć. Tak zapowiadają twórcy. Hitler i słabości. Czy to w ogóle możliwe? O tym przekonamy się już w najbliższą sobotę.

-Autor dramatu pozwolił sobie na coś, na co nie mogliby pozwolić sobie inni dramaturdzy- a mianowicie,  na komedię z Hitlerem – mówi Artur Hofman, reżyser spektaklu.

Adolf Hitler jako młody chłopak przez jakiś czas mieszkał w noclegowni dla mężczyzn w Wiedniu. Pamiętamy, że w tamtym czasie nie jest jeszcze antysemitą. Mieszka z Żydami. Trochę mu dokuczają, nabijają się, a trochę matkują.

- Hitler ma specyficzne niemieckie poczucie humoru, tj. nie ma go w ogóle – opowiada reżyser – Widzi wszystko na „tak” albo na „nie”. Nie ma nic pośrodku. W związku z tym jest idealnym obiektem do tego, żeby się z niego ponabijać.

Jak zapewnia Hofman - George Tabori-  autor spektaklu nie ogranicza się tylko do historycznych zdarzeń z 1910 roku.

- Tabori bawi się z nami w emancypację przyszłości – mówi Artur Hofman – To co Hitler ma do powiedzenia, pachnie już tym co będzie robił w przyszłości.

Spektakl wielopoziomowy


-Ping-pong z historią, filozofią, religią, życiem.– tak o spektaklu „Mein Kampf” mówi reżyser Artur Homfman i dodaje - Im ktoś więcej zna się na kulturze, tym więcej będzie miał przyjemności. Tak bywa z każdym dobrym dramatem. Tę sztukę można odbierać na wielu różnych poziomach. Na podstawowym jest po prostu zgrabnie napisana sztuka. Jednak każda warstwa rozumienia pozwala odkrywać nowe smaczki. Przykładowo, krytycy amerykańscy w osobie Hitlera widzą personifikację Buscha.

Natomiast sam reżyser – Gretchen- jedną z bohaterek uważa za uosobienie Austrii.

- Piękna, młoda, zdolna dziewczyna. Taka, ach, deutsch! – mówi o bohaterce Hofman – W związku z tym to jest taka Austria, która jest drobnomieszczańska, zakłamana, zawoalowana i tak naprawdę gotowa do gwałtu. Taka Gretchen  tylko pozornie jest dziewicą. Symbolizuje tą dziewiczą, wspaniałą Austrię, która potem jest zgwałcona.

W rolach głównych zobaczymy: Tomasza Muszyńskiego, Annę Gryszkiewicz, Marię Makowską-Franceson, Marcina Tomasika, Mariusza Michalskiego i Lesława Ostaszkiewicza. Reżyseria: Artur Hofman. Scenografia i kostiumy: Jerzy Rudzki.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.