Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY PARLAMENTARNE 2023

„Najważniejsze nie tylko dla kobiet, ale i dla młodych ludzi, jest przywrócenie finansowania in vitro”

25.09.2023, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 „Najważniejsze nie tylko dla kobiet, ale i dla młodych ludzi, jest przywrócenie finansowania in vitro”
Fot. Agnieszka Klatt

KWW Koalicja Obywatelska chce, aby in vitro finansowane było przez Państwo. - Koszt jednej procedury to ok. 20 tys. zł – mówiła podczas dzisiejszej (25.09.) konferencji prasowej posłanka Elżbieta Gelert.


Dziś odbyła się konferencja prasowa KKW Koalicja Obywatelska (koalicja Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych) oraz Nowej Generacji w Elblągu (młodzieżówka Platformy). Jednym z poruszanych tematów było finansowanie in vitro.
 

To, co jest najważniejsze nie tylko dla kobiet, ale i dla młodych ludzi, to jest przywrócenie finansowania in vitro. Chcielibyśmy, żeby to było rządowe in vitro, a nie takie, jak w tej chwili. Większość dużych miast przystępuje do indywidualnego finansowania in vitro. Również Elbląg chce w przyszłym roku dołączyć do miast, które będą finansowały tę procedurę

– mówiła Elżbieta Gelert.


W sierpniu br. młodzież z Nowej Generacji i Federacji Młodych Socjaldemokratów złożyła wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2024 w sprawie dofinansowania in vitro. W 2018 roku jedna z mieszkanek również wyszła z takim pomysłem, ale jej wniosek odrzucono, bo miał on nie spełniać wymogów regulaminu. Tym razem wniosek przeszedł.


- W przypadku takich projektów miejskich in vitro nie może być finansowane w 100 proc. Wynika to z ustawy. Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia w zakresie takich programów – stwierdził Tomasz Budziński, przewodniczący Nowej Generacji w Elblągu.


Posłanka dodała, że in vitro jest to procedura medyczna, która „dopomaga tym rodzinom, które nie mają innego wyjścia”. - Z tej metody urodziło się ok. 22 tys. młodych obywateli Polskich i w tej dobie, kiedy mamy tak mało przyrostu naturalnego myślę, że jest to niezmiernie ważne, jeżeli będzie to dofinansowywane – zaznaczyła Elżbieta Gelert.
 

Jedna taka procedura to ok. 20 tys. zł. Na dzień dzisiejszy zakłada się, że mogą być to osoby samotne. O wiele lepiej byłoby gdyby to były pary, ale nie wykluczamy osób samotnych, które nie mogą mieć dzieci. Zakłada się, że kobieta może być do 40 roku życia. Jeśli miała historię chorobową (…) można przedłużyć ten wiek o dwa lata

– dodała Elżbieta Gelert.


Z wyliczeń elbląskich urzędników wynika, że jeśli projekt ten zostanie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, z dofinansowania będzie mogło skorzystać 15 osób/ rodzin. Jednak budżet na to oszacowano na 150 tys. zł. - Możliwe, że nie będą finansowane wcześniejsze badania oraz wspomaganie hormonalne, które jest dosyć drogie – zauważa Elżbieta Gelert. - Globalnie kosztuje to ok. 20 tys. zł, bo kobieta musi się do tego wcześniej przygotować. Prawdopodobnie nie zostało to wzięte pod uwagę. Należałoby sprawdzić, co w tej procedurze zostanie sfinansowanie – dodała posłanka.


Jakie zdanie na ten temat mają nasi czytelnicy?

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%28.6 %71.4
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Agnieszka Klatt


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ Roman
  Poniedziałek, 25.09

  Fajna inicjatywa z tym in vitro

 2. 2
  +19
  ~ Arek12
  Poniedziałek, 25.09

  Na meczach startu nawet 1 zł nie wrzuci dla kibiców do puszki,niech lepiej szpitalem się zajmie bo tam kto chce ten rządzi.A potem niech za resztę się beirze

 3. 3
  --1
  ~ kij
  Poniedziałek, 25.09

  Takie rozwiązanie - finansowanie in vitro - jest spełnianiem marzeń w narodzinach dzieci osobom które mają problemy z płodnością. Powinno być ono ogólnodostępne.

 4. 4
  +21
  ~ mieszkaniec starego miasta
  Poniedziałek, 25.09

  Jeśli pani poseł Gelert i senator Wcisła chcą dofinansować ,,in vitro"",a elbląski ratusz daje tylko na kilka zabiegów,to może przekażą trzy miesieczne pobory z parlamentu do puli kasy przeznaczonej przez elbląg na ten cel.Zawsze to byłoby 5-6 osób więcej z możliwością na przyszłych młodych elblążan.Parlamentarzyści nie zbiednieją a cel jest szlachetny. DO PRZEMYŚLENIA.

 5. 5
  +14
  ~ Znowu mowa trawa
  Poniedziałek, 25.09

  Wybory wygra PIS reszta won do Brukseli. Widzieliśmy w niedzielę jak wasze ulotki PO trafiały do kosza. Komu te lanie wody.

 6. 6
  +33
  ~ Pacjent
  Poniedziałek, 25.09

  Pani Gelert proszę zająć się szpitalem bo tam syf

 7. 7
  --7
  ~ Elblazanka
  Poniedziałek, 25.09

  Super informacja. Jeśli nawet kilka rodzin bwdzie mogło skorzysta z dofinansowania inwestycji vitro to dobra wiadomość.

 8. 8
  --13
  ~ Młoda kobieta
  Poniedziałek, 25.09

  Bardzo liczę na PO w tej sprawie i popieram całym sercem ♥️

 9. 9
  +13
  ~ borys
  Poniedziałek, 25.09

  w poprzednim arykule reklamował się chętny do zapładniania za darmo .

 10. 10
  --14
  ~ Ojciec
  Poniedziałek, 25.09

  Sami przeszliśmy z żoną wiele w tej kwestii i wiemy jaki to ciezar i koszt. Państwo powinno to finansować. Popiera PO

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3485660552979