Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Dodatek covidowy dla pracowników oświaty? "Nauczyciele, tak jak medycy, byli bardziej narażeni na zakażenie"

20.02.2022, 15:35:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dodatek covidowy dla pracowników oświaty? "Nauczyciele, tak jak medycy, byli bardziej narażeni na zakażenie"
Fot. pixabay.com/jerrykimbrell

Nauczyciele powinni otrzymywać dodatek covidowy? O wprowadzenie takiego rozwiązania zaapelował do premiera Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Pracownicy szkół, tak jak służby medyczne, byli na pierwszej linii pandemii. Mieli kontakt z wieloma uczniami, a przecież nigdy nie wiadomo, czy któreś z dzieci nie jest zakażone. Wielu nauczycieli dopiero dziś odczuwa skutki przechorowania COVID-19 - przekonuje przewodniczący elbląskiego oddziału związku. 

 

ZNP zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o wypłatę, ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, tzw. dodatku covidowego również dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi jednostek systemu oświaty. Jak przekonują związkowcy, nauczyciele i inni pracownicy oświaty, podobnie jak pracownicy systemu ochrony zdrowia, od samego początku pandemii byli narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem Covid-19.

 

 

Dodatek COVID-19 wszyscy pracownicy, nie tylko nauczyciel, ale i administracji i obsługi mieli i mają do czynienia z dziećmi, również zarażonymi. Wielu z nich dopiero dziś odczuwa skutki przechorowania COVID-19. Powikłania pocvidowe są bardzo poważne. Tak samo jak służby medyczne tak samo pracownicy szkół również byli na tej pierwszej linii pandemii. Dlatego o to występujemy. Nie ujmuję innym ważności ich pracy. Dziś jednak kończy się luty, a dalej nie rozmawiamy o płacach. Dodatkowo płace na skutek inflacji się kurczą, a dodatkowo na skutek "Polskiego ładu" ogromna rzesza nauczycieli otrzymuje teraz mniejsze płace. Ludzie mają po 250 zł, po 300 zł mniej

 

- przekonuje Gerhard Przybylski, przewodniczący ZNP Okręgu Elbląg. 

 

Przez długi okres nauczyciele byli pozbawieni dostępu do szczepionek i testów, a mimo to wykonywali swoją pracę bezpośrednio na rzecz dzieci i młodzieży. W szczególności dotyczy to nauczycieli i pracowników przedszkoli, które to jednostki w zasadzie przez cały okres pandemii były dostępne dla dzieci

 

- wyjaśnia z kolei w liście skierowanym do premiera Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP.

 

Dodatkowo, jak przekonują związkowcy, w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczyciele wykonywali pracę zdalną, która wiązała się z koniecznością wielogodzinnego korzystania z komputera, co również nie pozostawało bez niekorzystnych konsekwencji dla ich stanu zdrowia. Nauczyciele otrzymali świadczenie w wysokości 500 złotych, które tylko w części pozwoliło na zakup sprzętu do realizowania swoich obowiązków w formie zdalnej, ale dotychczas nie podjęto próby zrekompensowania im uszczerbku na zdrowiu, jaki wystąpił  w związku z pracą wykonywaną w okresie pandemii.

 

Co na temat takiego rozwiązania sądzą Czytelnicy info.elblag.pl?  Piszcie w komentarzach. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (40)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --17
  ~ N-l
  Sobota, 19.02

  Bardzo dobry pomysł. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę ale nauczyciel prowadzi lekcje w zatłoczonej klasie a przed nim siedzi kilku zakatarzonych uczniów z gilem "po pas", kaszlących, prychających, kichających. Szczególnie narażone na wirusy mogą być panie pracujące w przedszkolach, żłobkach gdyż mają bezpośredni bliski kontakt z dziećmi, które są często przyprowadzane chore do placówek. Każdy kto pracował w oświacie wie o tym.

 2. 2
  +29
  ~ ww
  Sobota, 19.02

  co z pracownikami biedronek, lidlów itd. oni dopiero się narażają!!!

 3. 3
  --19
  ~ Pytam się?
  Sobota, 19.02

  Co z urzędnikami którzy obsługują przez 8 godzin chorych, zakatarzonych, prychających, kichających ludzi w blizszym kontakcie niz uczen nauczyciel?

 4. 4
  +27
  ~ Elblążanka
  Sobota, 19.02

  Do Pana Pani o nicku Pytam się . A o jakich urzędników chodzi ? Bo z tego co mi wiadomo to urzędy i inne instytucje były pozamykane dla interesantów ..

 5. 5
  +7
  ~ elblążąnin_65
  Sobota, 19.02

  Proponuję dodatek dla nauczycieli, za przynależność do ZNP.

 6. 6
  +13
  ~ Ja
  Sobota, 19.02

  Z tego co wiem to lekcje non-stop on-line !!!!

 7. 7
  +10
  ~ Heh
  Sobota, 19.02

  Ale to jest żenada Wiecznie im źle Wiecznie im mało

 8. 8
  +18
  ~ do pytam się
  Sobota, 19.02

  Ale, ze jacy urzędnicy, bo wszystkie urzędy zamknięte ;) Stoi skrzynka w urzędzie i zakaz wstępu

 9. 9
  +14
  ~ Wstyd
  Sobota, 19.02

  Jeszcze żłobki i przedszkola to rozumiem, ale szkoły???? Za zdalna prace???!!! Zreszta byli jako jedni z pierwszych szczepieni! Więc o co chodzi ??

 10. 10
  +1
  ~ Xyz
  Sobota, 19.02

  A co z dużymi firmami?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0714781284332