Środa, 14.04.2021, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Brytyjski wariant koronawirusa w Elblągu! Ta mutacja jest o wiele bardziej zakaźna, ostrzega sanepid

23.02.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Brytyjski wariant koronawirusa w Elblągu! Ta mutacja jest o wiele bardziej zakaźna, ostrzega sanepid

Brytyjska odmiana koronawirusa dotarła do Elbląga. Warmińsko-mazurski sanepid przebadał 24 losowo wybrane próbki od osób zakażonych koronawirusem. Jak się okazało aż 70 proc. to angielska mutacja SARS-CoV-2 - te próbki pochodzą od mieszkańców powiatów olsztyńskiego i ostródzkiego oraz Elbląga.

 

Badania przeprowadzone w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie dotyczyły 24 próbek od mieszkańców województwa z dodatnim wynikiem zakażenia koronawirusem.

W 16 z tych próbek potwierdzono obecność brytyjskiej mutacji wirusa, jedna próbka jest niepewna, co daje 70 proc. obecności brytyjskiej odmiany koronawirusa w badanych próbkach

- powiedzał PAP Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. 

 

Szef warmińsko-mazurskiego sanepidu dodał, że przebadanie 24 próbek to zbyt mało, by uogólniać wyniki badania na wszystkie próbki. - Ale zdecydowanie jest to niepokojąca przesłanka i będziemy mapować region, by badać kolejne próbki - zapowiedział Dzisko.

 

Brytyjski wariant koronawirusa, jak przestrzega sanepid, jest o wiele bardziej zakaźny. W Polsce po raz pierwszy został zidentyfikowany w styczniu tego roku. 

 

Te nowe koronawirusy (oprócz wariantu angielskiego, pojawił się również wariant afrykański - przyp. red.) łatwiej się przenoszą z człowieka na człowieka. W tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, czy są one bardziej groźne, gdy już dojdzie do zakażenia i czy wywołują cięższe postaci choroby. Pojawiły się jednak pierwsze, nieśmiałe opinie, że zwiększyła się zachorowalność objawowa u osób młodszych, czyli to, czego do tej pory nie obserwowano. Nie mamy natomiast niepokojących informacji odnośnie odporności tych wariantów koronawirusa na szczepionkę przeciw COVID-19. To ważne

 

- mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. 

 

Naukowcy podkreślają również, że wariant brytyjski daje inne objawy. Kaszel, zmęczenie, ból gardła i bóle mięśni mogą występować częściej u osób, które zaraziły się brytyjskim wariantem. Rzadziej natomiast mogą pojawiać się zaburzenia węchu i smaku - informuje warmińsko-mazurski sanepid

 

Eksperci przypominają, że w przypadku każdego wariantu, przestrzeganie zasad sanitarnych zmniejsza ryzyko zakażenia. Pamiętajmy więc o noszeniu maseczek, myciu i dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu fizycznego w miejscach publicznych i wietrzeniu pomieszczeń.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Iza
  Wtorek, 23.02

  A gdzie informacja, że akurat w próbkach z Elbląga występuje brytyjska odmiana? Może elbląskie próbki były w tych ośmiu pozostałych? Nierzetelny tytuł i tyle!

 2. 2
  +16
  ~ Ojtam
  Wtorek, 23.02

  Oj tam brytyjski.My mamy od kilku lat wirus warszawski i musimy z nim zyc do najblizszych wyborow.

 3. 3
  +5
  ~ hd
  Środa, 24.02

  No to po chirurgiczne, raz, raz, raz. I pamiętajcie, dystans, dezynfekcja, regularne wypróżnianie. Bądźcie dzielni jak druh Dworczyk w samoizolacji, ale on jednak sam sobie trochę winien, bo całą parę włożył w DDM, a zapomniał o tym wypróżnianiu właśnie. A to podstawa.

 4. 4
  +3
  ~ Parodia
  Środa, 24.02

  Biedronka na Czerniakowskiej to kpina z obostrzeń. Ekspedientki z maskami na brodzie lub tzw. przyłbica o powierzchni 5 cm kwadratowych. Do tego fryzjer w tym samym budynku, gdzie maseczki to słowo którego nie można wymawiać. Obawiam się, że klient w maseczce nie będzie obsługiwany. 500-700 metrów od komendy. A za chwilę będzie lamet, gdy wylądujemy w strefie podwyższonego ryzyka covid. Róbcie tak dalej barany a zamiast cieszyć się basenem, kinem czy teatrem będziecie jak zwykle narzekać że nic się nie dzieje.

 5. 5
  +9
  ~ a.....
  Środa, 24.02

  Przestancie straszyc ludzi....

 6. 6
  +2
  ~ zez
  Środa, 24.02

  Warmińskie jest na podium jezeli chodzi o zarażenia , a policja i straz miejska jak zwykle pochowana zamiast kontrolować tych niesfornych przy wejsciach do sklepow i centrow i wlepiać mandaty po 300 pln . Mundurowe ruszta się od biurek i aut . Zarty się już skończyły .

 7. 7
  +8
  ~ widz
  Środa, 24.02

  brytyjska mutacja jest bardziej zaraźliwa,a nasza kiełbasa już dawno przegoniła ich kiełbasę.

 8. 8
  +2
  ~ Ja.pier
  Środa, 24.02

  A ja myślałem że to wariant lubuski

 9. 9
  +2
  ~ Dobra rada
  Środa, 24.02

  Na tego to trzeba czosnku i duuzo pić pić pić i pić pić pić i pić pić pić i pić iii pić

 10. 10
  0
  ~ Obserwator
  Środa, 24.02

  Dalej kupujcie żarcie na wynos. Dalej olewajcie kontrole w tych studniach syfu. Przecież to wylęgarnie covida. Tak samo jak osoby, które jeżdżą po mieście i stykają się z wieloma ludźmi. Umrzecie na własne życzenie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0404379367828