Czwartek, 9.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

"Zyskaliśmy naprawdę dużo". III LO rozpocznie nowy rok szkolny w budynku przy Browarnej

31.08.2018, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
"Zyskaliśmy naprawdę dużo". III LO rozpocznie nowy rok szkolny w budynku przy Browarnej
Fot. Ryszard Biel
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II z ulicy Saperów zostało przeniesione do budynku Gimnazjum nr 9 przy ulicy Browarnej. Przeprowadzka była możliwa ze względu na ustawę dot. wygaszania gimnazjów. Czy III LO jest już gotowe na pierwszy dzwonek? O tym w rozmowie z dyrektor Beatą Orzech.
 
Jak długo trwała przeprowadzka?
 
Byłam mile zaskoczona, bo bardzo szybko udało nam się przeprowadzić. Zaledwie w trzy dni przewieźliśmy wszystkie meble. Po zakończeniu roku szkolnego szkoła została prawie pusta. Zostały jedynie pomieszczenia administracji, takie jak gabinet dyrektora, księgowość czy sekretariat. Meble z tych pomieszczeń przewieźliśmy dopiero na początku sierpnia i to w ciągu dwóch dni. Także cała przeprowadzka zajęła nam pięć dni. Trudniejsze było natomiast ułożenie wszystkich rzeczy, które przewieźliśmy. Do tej pory jeszcze wszystkiego nie rozłożyliśmy. Przejęliśmy majątek po gimnazjum, czyli wszystkie meble. Co prawda część z nich została przekazana innej szkole, ale trzeba było podjąć decyzję, jakie meble zostawić, jakie nie. To również wymagało czasu. Musimy jeszcze porozwieszać wszystkie nasze tabla.
 
Tablica III Liceum jeszcze nie jest zawieszona przed wejściem do budynku. Kiedy to się zmieni?
 
W piątek, 31 sierpnia, jest przekazanie szkoły. Myślę, że wtedy ją zawiesimy. Chcemy, żeby nasza tablica była zawieszona zanim przyjdzie młodzież. Tablica zawiśnie obok tablicy gimnazjum.
 
W budynku znajduje się odpowiednia ilość gabinetów lekcyjnych?
 
W poprzednim budynku było 19 gabinetów, ale sporo klas było mniejszych, co trochę ograniczało możliwości. Tutaj natomiast mamy 17 gabinetów o wiele większych niż w budynku przy ulicy Saperów i dwa mniejsze. Zatem możliwości ułożenia planu i przydzielania do niego klas są większe i bardziej korzystne.
 
Czy poza tym nowy budynek spełnia wymagania III LO?
 
Mamy całkowicie nową salę gimnastyczną. To, czego nam brakowało to laboratorium chemiczne. Musieliśmy je od nowa przygotować, wykorzystując do tego pomieszczenie po kuchni. Przygotowanie pomieszczenia zbliża się ku końcowi, ale potrzebujemy jeszcze 2-3 dni na całkowite ukończenie prac. Co ważne – w tym budynku są o wiele szersze korytarze i lepiej spełniają swoją funkcję. Udało nam się zagospodarować je w taki sposób, że na każdym piętrze są stoły z krzesłami, co da uczniom komfortowe warunki do czytania, pisania, zjedzenia czegoś czy po prostu spędzenia wolnego czasu.
 
Czy konieczne było przeprowadzenie zmian kadrowych?
 
Zmian kadrowych raczej nie będzie. Zostają u nas wszyscy nauczyciele z III Liceum. Ponadto mamy nowych nauczycieli, którzy pracowali w Gimnazjum, więc grono pedagogiczne powiększy się o kilka osób. Natomiast nabór na ten rok szkolny jest taki sam, jak w zeszłych latach, czyli będą cztery klasy. W przyszłym roku natomiast będą dwa nabory: do liceum 3-letniego i 4-letniego, więc nie wiadomo, ile klas otworzymy. W poprzednim roku mieliśmy trochę słabszy nabór i klasy były niepełne. Natomiast w tym roku mamy cztery klasy, w każdej po 27-28 uczniów.
 
Jesteście przygotowani na nadchodzący rok szkolny?
 
Można powiedzieć, że tak. Jesteśmy przygotowani, jednak będziemy musieli na tydzień wyłączyć parter z użytku, bo tam znajduje się biblioteka, która logistycznie była trudna do przeniesienia. Ze starej biblioteki gimnazjalnej, która była malutka, zrobiony został pokój nauczycielski z gabinetem wicedyrektora, a biblioteka została przeniesiona na parter, do dużego (120 m2) pomieszczenia. Zrobiliśmy tam czytelnię, by uczniowie mieli komfortowe warunki do nauki. Jednak to wymagało bardzo dużo pracy. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu. Jednak wszystkie lekcje odbywają się w salach od pierwszego piętra w górę, dlatego szkoła będzie mogła normalnie funkcjonować.
 
W poprzednim budynku była siłownia. Czy tutaj też się znajduje?
 
Główna sala gimnastyczna jest dużo większa i jest w lepszym stanie niż ta na Saperów. Jest to jedna z najnowocześniejszych sal w Elblągu. Znajduje się też mniejsza salka, przeznaczona bardziej do ćwiczeń gimnastycznych oraz w pełni wyposażona siłownia w bardzo dobrym stanie, dlatego poprzednią siłownię, którą mieliśmy na Saperów, przekazaliśmy Międzyszkolnemu Ośrodkowi Sportowemu.
 
Czy Pani zdaniem uczniowie będą zadowoleni i przeprowadzka wyjdzie III LO na dobre?
 
Myślę, że jak najbardziej. Zyskaliśmy wiele. Szkoła jest lepiej zlokalizowana, bo jesteśmy w centrum miasta, a poprzedni budynek był na uboczu. Minusem przeprowadzki może być fakt, że poprzedni budynek był ulokowany w cichym i spokojnym miejscu, otoczonym działkami, a teraz cały czas słyszymy gwar uliczny, co może nieco utrudniać skupienie i pracę. Jednak dojazd do szkoły na pewno będzie lepszy i bardziej komfortowy. Uważam, że budynek i jego ulokowanie ma więcej plusów niż minusów, więc mimo utrudnień logistycznych podczas przeprowadzki, zyskaliśmy naprawdę dużo.
 
 
Z Beatą Orzech rozmawiały
Daria Pilarska
i
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%85.7 %14.3


Galeria / III LO już w budynku przy Browarnej ( zdjęć 32 )
Dodano: 2018-08-31 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ zez
  Piątek, 31.08

  A co będzie w budynku na Saperów ?

 2. 2
  --20
  ~ uczącasię
  Piątek, 31.08

  Pragnę teraz posłuchać malkontentów, że w związku z likwidacją gimnazjów nauczyciele stracą pracę. Mamy tu przykład, że likwidacja wyszła tylko na dobre wszystkim a przede wszystkim uczniom.

 3. 3
  +16
  ~ klik
  Piątek, 31.08

  @uczącasię ~ jak nie znasz tematu to nie pisz głupstw

 4. 4
  +12
  ~ lol
  Piątek, 31.08

  @uczącasię - widać że to pisał typowy pisowski troll..

 5. 5
  +1
  ~ rodzic
  Piątek, 31.08

  To przykład jak z problemu jakim była reforma zrobić coś pozytywnego. Brawo Prezydent

 6. 6
  +2
  ~ uczeń
  Piątek, 31.08

  Ale fajna sala.

 7. 7
  --3
  ~ Ale
  Piątek, 31.08

  Liceum przeniesione a tablica gimnazjum nadal wisi i myli. A kiedy chodnik wzdłuż płotu zostanie naprawiony bo nogi można połamac. Był remont ul. Browarnej i ul. Robotniczej a chodnik pomoneli, taki krótki odcinek - wstyd.

 8. 8
  +6
  ~ do Ale
  Piątek, 31.08

  Wstyd to nic nie robić tylko krytykować

 9. 9
  +4
  ~ Mc2
  Piątek, 31.08

  Do Ale: Czy Ty czytałeś/aś ten artykuł? Zawieszeniu tablicy jest poświęcony cały akapit!

 10. 10
  +8
  ~ LOL
  Piątek, 31.08

  Mega szybka przeprowadzka, ale zorganizować to to trzeba było umić

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.