Piątek, 27.11.2020, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Concordia kontra byli piłkarze z Hiszpanii. Czy elbląski klub padł ofiarą oszustwa?

23.02.2017, 16:00:59 Rozmiar tekstu: A A A
Concordia kontra byli piłkarze z Hiszpanii. Czy elbląski klub padł ofiarą oszustwa?

Przegląd Sportowy opublikował w tym tygodniu obszerny artykuł o trzecioligowej Concordii Elbląg. W materiale opisano konsekwencje zatrudnienia przez elbląską drużynę hiszpańskich piłkarzy i trenera. Hiszpanie zarzucają Concordii, że jest im winna zaległe pieniądze. Klub stanowczo temu zaprzecza i zaznacza, że padł ofiarą oszustwa. Concordia musi teraz bronić swoich racji przed FIFA. - Mamy wszelkie dowody na swoją niewinność. Roszczenia Hiszpanów są zawarte na fałszywych umowach – twierdzi w wywiadzie dla info.elblag.pl prezes Concordii Mirosław Pelc. Właściciel elbląskiego klubu opowiedział nam o kulisach sprawy związanej z piłkarzami z Półwyspu Iberyjskiego.

Jak do tego doszło, że klub podjął współpracę z grupą menadżerską DERS, która sprowadziła do was hiszpańskich piłkarzy i trenera?

- Byliśmy w sytuacji, w której klub nie miał nic do stracenia, gdyż po rundzie jesiennej sezonu 2013/14 Concordia zajmowała ostatnie miejsce w II lidze. Po tym sezonie nastąpiła reorganizacja ligi w wyniku której, aż 10 zespołów spadało do III ligi. Grupa DERS zgłosiła się do nas z propozycją współpracy pod koniec 2013 r. Chciała promować hiszpańskich piłkarzy w polskiej lidze. Dogadaliśmy się i grupa DERS wysłała do nas 5 hiszpańskich piłkarzy i trenera.

Czy spodziewaliście się, że ze strony grupy DERS lub zawodników spotka was taki zarzut?


- Nie. Było to dla nas wielkie zaskoczenie, tym bardziej, że cała transakcja była zabezpieczona umowami podpisanymi z DERS i 5 zawodnikami z Hiszpanii oraz trenerem. W umowach zawarta była kwota wynagrodzenia miesięcznego, która wynosiła po 500 zł dla piłkarzy i 1500 zł dla trenera. Oprócz tego klub pokrywał koszty zakwaterowania i wyżywienia. Zawodnicy zagraniczni dostali też do swojej dyspozycji 9-osobowego busa, którym mogli poruszać się po mieście, m.in. na treningi.

Na jak długo podpisaliście umowy z piłkarzami i grupą?

- Umowy były zawarte na 1,5 roku z klauzulą, że jeśli nie znajdzie się sponsor, to zostaną rozwiązane w trybie natychmiastowym. To właśnie grupa DERS miała znaleźć sponsora, który miał pokrywać wszelkie koszty wynagrodzenia i utrzymania piłkarzy z Hiszpanii. W określonym przez nasz klub terminie, grupa menadżerska takiego sponsora nie znalazła. W związku z tym, po zakończonym sezonie nastąpiło rozwiązanie umów z grupą DERS i zawodnikami.

Jak donosi Przegląd Sportowy, hiszpańscy zawodnicy po powrocie do kraju, w ciągu kilku miesięcy w 2014 i 2015 r. złożyli do FIFA swoje roszczenia o zapłatę przez klub wynagrodzenia. Według nich Concordia miała im płacić więcej niż wynikało to z umowy. Czy ich roszczenia są uzasadnione?

- Absolutnie nie. My wywiązaliśmy się ze wszystkich swoich zobowiązań wynikających z umowy. Być może roszczenia wynikają z ustaleń między grupą DERS, a zawodnikami. My jednak o tym nic nie wiemy. Zawodnicy mieli stuprocentową świadomość, jaka jest sytuacja finansowa w naszym klubie. Została ona nakreślona wszystkim zawodnikom i trenerowi jeszcze przed zawarciem umów. W tym celu zorganizowaliśmy nawet spotkanie, w którym oprócz piłkarzy z Hiszpanii i ich trenera, uczestniczył zarząd Concordii i tłumacz języka hiszpańskiego. Zawodnicy przyjęli to do wiadomości i zdecydowali się na zawarcie umów. Wiedzieli też, że ewentualne aneksy do umów dotyczące podwyżek wynagrodzenia, znalazłyby się w momencie znalezienia sponsora.

W artykule Przeglądu Sportowego znalazło się stwierdzenie, że klub może zbankrutować, gdyby FIFA uznała roszczenia Hiszpanów za zasadne. Czy rzeczywiście klub może przestać istnieć?

Oczywiście, że nie. Jesteśmy w posiadaniu oryginalnych umów i dowodów wpłat wynikających z zakontraktowania piłkarzy z Hiszpanii. Wszelkie dowody zostały złożone do Prokuratury Rejonowej w Elblągu. Złożyliśmy w niej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zawodników hiszpańskich. Prokuratura wszczęła już postępowanie w tej sprawie i wysłała już pisma do PZPN i FIFA, dotyczące wstrzymania kar nałożonych na Concordię do momentu zakończenia sprawy. My jako klub nie podpisywaliśmy żadnych innych umów i jesteśmy pewni, że roszczenia Hiszpanów są zawarte na fałszywych umowach. Liczymy, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona przez organy śledcze, a nasze dobre imię na które pracowaliśmy przez 30 lat istnienia klubu, zostanie oczyszczone.

Przegląd Sportowy informuje w swoim materiale, że nie odpowiadając na pisemne zapytania, FIFA uznała, że przyznaliście się do winy. Czy prawdą jest, że nie ustosunkowaliście się do pism światowej federacji?

- Podjęliśmy wielokrotną próbę kontaktu telefonicznego z FIFA. Wysyłaliśmy do niej także pisma faksem, na co mamy potwierdzenia. Po konsultacji telefonicznej z przedstawicielem PZPN, dowiedzieliśmy się, iż do FIFA nie dotarła żadna nasza korespondencja. Poradzono nam w PZPN, aby ponownie wysłać te dokumenty, co bezzwłocznie zrobiliśmy. Tym razem otrzymaliśmy informację, że FIFA je otrzymała, ale stwierdzono, że dostarczyliśmy je już po terminie. W związku z tym, jak już wcześniej mówiłem, postanowiliśmy złożyć sprawę do prokuratury.

Czy w zaistniałej sytuacji klub funkcjonuje obecnie normalnie? Jaka będzie przyszłość Concordii?


- To co nas spotkało jest przykrym doświadczeniem. Jesteśmy jednak przekonani o naszej racji i z optymizmem spoglądamy w przyszłość. Teraz skupiamy się na utrzymaniu zespołu w III lidze. Pod tym kątem poczyniliśmy transfery, które mamy nadzieję, że pozwolą nam uzyskać ten cel. Pozyskaliśmy też nowego, zagranicznego sponsora, który pomoże nam zbudować drużynę gotową do walki o wyższe cele. Nie zamierzamy stać w miejscu. Chcemy się rozwijać. Mamy ambitne cele i planujemy wrócić do II ligi.
 

Z prezesem Concordii Elbląg Mirosławem Pelcem rozmawiał Rafał Kadłubowski


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  * 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stanowisko MMKS Concordia Elbląg ws. artykułu opublikowanego na łamach Przeglądu Sportowego w dniu 22 lutego 2017 r.

Działając jako pełnomocnik MMKS Concordia Elbląg pragnę poinformować, iż w sprawie opisanej w dniu 22 lutego 2017 r. przez Przegląd Sportowy, mój Mocodawca jest stroną pokrzywdzoną, która dopełniła wszelkich obowiązków w stosunku do zawodników, PZPN oraz FIFA.

Postępowania zainicjowane przed organami FIFA oparte są na kopiach umów, które nie były nigdy podpisywane przez MMKS Concordia Elbląg, a ich treść nie pokrywa się umowami, które Klub faktycznie zawierał i które zostały zatwierdzone przez FIFA, za pośrednictwem systemu FIFA TMS. Należy podkreślić, iż prawdziwe umowy są w posiadaniu zarówno FIFA, jak i PZPN. Działania FIFA zasługują na stanowczy sprzeciw, bowiem stanowią one świadectwo tego, iż FIFA sama nie zastosowała się do swoich procedur i nie sprawdziła kopii dokumentów niezgodnych treściowo z oryginałami umów, w szczególności pod kątem ich autentyczności.

W związku z powyższym, MMKS Concordia Elbląg złożył do Prokuratury Rejonowej w Elblągu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, na podstawie którego prowadzone jest obecnie dochodzenie. FIFA również została o tym zdarzeniu poinformowana i powinna wstrzymać się z jakimikolwiek działaniami do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego, w którym MMKS Concordia Elbląg jest stroną pokrzywdzoną. Klub zamierza podjąć wszelkie kroki prawne mające na celu ochronę jego praw oraz oczyszczenie jego dobrego imienia.

Artur Fal z Kancelarii Prawa Sportowego Lex Sport - Pełnomocnik MMKS Concordia Elbląg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ legionista z Amsterdamu
  Czwartek, 23.02

  może ktoś z PZPN ruszył by swoja waltornię i zrobił by porządek z tym Pseudo piłkarzykami z Hiszpanami

 2. 2
  --10
  ~ do urzędników
  Czwartek, 23.02

  A gdzie miasto dlaczego nie wspier klubu nie pomaga im wyjaśnić tą fałszywą nagonkę

 3. 3
  --1
  ~ kibic pilkarski
  Czwartek, 23.02

  Trzymiemy kciuki za Elblaski klub Concordie !!!Miras masz racje i wieze ze wygrasz ta sprawe,a przy tym klub i jego dobre imie...)

 4. 4
  +1
  ~ -+
  Piątek, 24.02

  "...złożyli do FIFA swoje roszczenia o zapłatę przez klub wynagrodzenia. Według nich Concordia miała im płacić więcej niż wynikało to z umowy..." Pierwszy raz widzę, ze ktoś dostał więcej niż na umowie i idzie do sądu po więcej?????

 5. 5
  0
  ~ Psiogłowy
  Piątek, 24.02

  Dostali więcej i pobiegli się poskarżyć????

 6. 6
  0
  ~ Psiogłowy
  Piątek, 24.02

  Dostawali więcej i poszli po jeszcze???

 7. 7
  +5
  ~ kierowcabombowca
  Piątek, 24.02

  coś Ci Hiszpanie robią sobię złą opinie w EG. Pierw 503, teraz to. Nie sądziłem że tam takie kretactwa i partactwo się szerzy.

 8. 8
  +3
  ~ Igor
  Sobota, 25.02

  A co z ujemnymi 3 punktami ? Będą anulowane? Ktoś wie ? Redakcja napiszcie coś w tym temacie!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9604640007019