Środa, 24.04.2024, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Elblążanie zauważają konstrukcję Zbigniewa Dłubaka? (odc. 16)

12.07.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Elblążanie zauważają konstrukcję Zbigniewa Dłubaka? (odc. 16)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

W Parku im. Kajki na wysokości ul. A. Krzyżanowskiego znajduje się forma przestrzenna Zbigniewa Dłubaka. Powstała podczas I Biennale Form Przestrzennych 7-metrowa konstrukcja jest jedną z większych rzeźb znajdujących się na terenie Elbląga. Mimo swoich rozmiarów według niektórych mieszkańców forma ta stała się niewidoczna w przestrzeni Parku im. Kajki pełnego drzew i krzewów.

Często przychodzę do tego parku i nie zwróciłam uwagi na rzeźby. Według mnie nie są one atrakcyjne, gdyby były na pewno byśmy je zauważali. Choć mogłyby być odświeżone, być może wtedy bardziej rzucałyby się w oczy i stałyby się interesujące

-mówiła pani Paulina.

Do parku przychodzę odpocząć, pospacerować a te rzeźby są prawie niezauważalne, ta czarna jest prawie niewidoczna zza drzew i nijak się nie wyróżnia. Gdyby miała inny kolor, taki jaskrawy rzucający się w oczy wzbudziłaby większe zainteresowanie. Powinna być przy niej jakaś tabliczka z informacją, a tak nie wiadomo co to jest i czemu służy

-mówiła pani Wiesława.

Forma przestrzenna Zbigniewa Dłubaka składa się z dwóch zwężających się ku górze odcinków grubej blachy. Elementy te zostały ustawione w pewnej odległości od siebie i wygięte ku sobie w ten sposób, by w górnej części kompozycji nachodziły na siebie. Na wysokości 7 metrów arkusze blachy wizualnie stapiają się w jedną całość. A efekt rozsunięcia elementów rzeźby u podstawy, zostaje zniwelowany. Koncepcja autora polegała na zamknięciu perspektywy ul. Krzyżanowskiego, która od strony wschodniej wchodzi w ul. Kajki. W zamyśle Dłubaka forma ta miała wyznaczać główne aleje parkowe.

Ta forma jest zauważalna, ale nie rzuca się w oczy aż tak bardzo. Powinna być odnowiona, oczyszczona. Dobrze, że takie rzeźby naszym mieście są, bo jest to coś innego, unikatowego. Tak konkretna kojarzy mi się z jakimiś drogami może nogami albo jakimś portalem, drzwiami. Niedaleko starego miasta przy drodze stoją takie czerwone koła na czarnych rurkach, te najbardziej mi się podobają

-mówiła Dorota.

Konstrukcja Dłubaka należy do grona form, które są umiejscowione w pierwotnej lokalizacji. Rzeźba ta nie jest przeznaczona do oglądu frontalnego, a w zamyśle autora najlepiej można ją dostrzec, oglądając od boku lub pod pewnym kątem, z tej perspektywy zobaczyć można napięcie między obiema częściami konstrukcji. Forma Zbigniewa Dłubaka ta została poddana pełnej konserwacji w 2004 roku. Dziś w całości utrzymana jest w kolorze czarnym. Jednak niektórzy elblążanie zauważają potrzebę renowacji rzeźby ze względu na liczne zabrudzenia.

Zwracam uwagę na formy przestrzenne, jedna z nich znajduję się na modrzewinie i jest jedną z moich ulubionych. Niewiele o nich wiem a szkoda, bo mieszkając tu, powinniśmy wiedzieć o nich coś więcej, znać historię a w szkole nas tego nie uczą. Sądzę, że tak powinna być odnowiona, jest brudna, a kolor nie rzuca się w oczy, zlewa się z drzewami

-mówiła Klaudia.

Czy forma przestrzenna Zbigniewa Dłubaka jest unikatem na miarę Wrocławskich krasnali? Co o tej konstrukcji sądzą nasi czytelnicy?


Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1527690887451