Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co na temat "Oderwania" sądzą elblążanie? (odc. 20)

16.07.2019, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co na temat "Oderwania" sądzą elblążanie? (odc. 20)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Przy ul. Rycerskiej tuż przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych mieści się forma przestrzenna stworzona przez Magdalenę Więcek-Wnuk. Kompozycja ta powstała podczas I Biennale Form Przestrzennych i do dziś cieszy się nienagannym wyglądem. Forma ta przez lata straciła kilka pionowych rur tworzących konstrukcję dla wygiętych blach, jednak nie zaburzyło to odbiory tej formy.

Ta rzeźba należy do jednych z najciekawszych form w naszym mieście, jest taka żywa. Przypomina mi trochę taki kosmos, drogę mleczną. Dobrze, że ją odmalowano, przynajmniej jest widoczna

- mówił Dawid, uczeń pobliskiej szkoły.

Kompozycja artystki mierzy 6.5 m, skonstruowana jest z trzech rur umocowanych pionowo do podłoża. Na trzech poziomach artystka zamontowała wygięte kawałki blach. Kompozycja ta jak czytamy w przewodniku z 2015 r. - sugerować ma istnienie w przestrzeni jakiejś nieuporządkowanej siły, deformującej i zakłócającej porządek wyznaczony pionowymi rytmami szkieletu. W oryginale kompozycja ta nosi nazwę "Oderwanie-Struktura". Niektórym elblążanom forma ta kojarzy się z nieposkromioną siłą natury.

Mi przypomina to jakieś elementy, które krążą w trąbie powietrznej. Widziałam kiedyś program, w którym blachy z dachów właśnie tak układały się we wnętrzu huraganu. Jak dla mnie rzeźba ta może tu stać, czemu by nie. Ma dość żywe kolory i dzięki niej nie ma pustej przestrzeni. Choc pwoiem sczezre, że nigdy wcześniej się nad nią nie zastanawiałam

-mówiła Magdalena, uczennica ZSTI.

Niektórzy elblążanie zwracają uwagę na zaniedbanie większości form znajdujących się w naszym mieście. Zdaniem niektórych odświeżenie kompozycji skłoniłoby do zwrócenia większej uwagi na elementy przestrzeni miejskiej, które dawno straciły swój kolor, blask i zainteresowanie.

Nie zwracam uwagi na te formy. Jak dla mnie mogą one być, ale nie muszą. Nigdy nie zagłębiałem się w ich historię, bo nie są zbyt interesujące. Poza tym są prawie niezauważalne albo stoją gdzieś pod drzewem, które je zakrywa, albo trawa jest zbyt wysoka, żeby je dostrzec, lub też nie mają już żadnego koloru, chyba że za naturalny kolor uznać by rdze

- mówił Damian, uczeń ZSTI.

Formy przestrzenne w Elblągu to ewenement na skalę światową. W żadnym państwie w jednym mieście nie ma tylu form przestrzennych co u nas. Niektórzy elblążanie sądzą, że wiedza o przejawach artyzmu naszym mieście zanikła. Nie wielu młodych elblążan wie skąd pochodzą kompozycje nie mówiąc już o tym, kto je stworzył.

Przykre jest to, że tak niewiele wiemy o naszym dziedzictwie. Młodzież w naszym mieście najprawdopodobniej nie wiem o formach przestrzennych nic. Nie chciałabym nikogo urazić, gdyż to nie do końca jest ich wina. Nie wiele dziś się o nich mówi, nie są oznaczone, a podejrzewam, że w szkołach czy w domach nie edukuje się dzieci pod tym względem. Jest to kawałek historii naszego miasta, element, który nas wyróżnia. My starsi pamiętamy, jak były one wykonywane, wielu naszych mężów pracowało przy tworzeniu niektórych elementów. A nasze dzieci czy wnuki nawet o tym nie wiedzą. Gdyby chociażby małą tabliczkę przy wszystkich formach postawiono, zmieniłoby to wiele

-mówiła pani Renata, elbląska seniorka.

A co na temat "Oderwania" sądzą nasi czytelnicy?

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Mozna
    Wtorek, 16.07

    Zebrać ten złom przetopic i ustawić kilka figurek w Elblągu a może i na ławkę z figurka starczy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1718058586121