Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Gwarancja na buty

17.04.2007, 09:21:58 Rozmiar tekstu: A A A

Czy jeśli mam na  obuwie gwarancję na rok, to czy po jej wygaśnięciu mogę się jeszcze domagać reklamacji na podstawie  ustawy konsumenckiej? - pyta konsument.

Tak, można złożyć reklamację na podstawie przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej z 27.07.2002 roku. Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową w tym przypadku obuwia wynosi 2 lata od dnia zakupienia.

Warto podkreślić, że udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta, zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym, odnoszącym się do towaru konsumpcyjnego. Powinny w nim zostać określone obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy właściwość sprzedanego towaru nie odpowiada właściwości wskazanej w tym oświadczeniu. Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta.

Dodatkowo w dokumencie gwarancyjnym muszą znaleźć się  podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji, w tym w szczególności nazwa i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Rzeczypospolitej Polskiej, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej. Ponadto powinno być w nim zawarte stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zwiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.

W związku z powyższym, kiedy sprzedawca informuje nas przy zakupie, że  mamy rok gwarancji, a podstawą jej jest paragon to zostajemy wprowadzeni w błąd. Składając wówczas reklamację przyjmuje się, że podstawą jest cytowana ustawa. Oczywiście są to sytuacje, gdzie z jednej strony jest konsument a z drugiej przedsiębiorca.

Radosław Rzepecki
Inspekcja Handlowa w Elblągu

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ bez sensu
  Środa, 18.04

  można buty kupic za 20zł i za 1000zł czy ten tani szmelc można reklamować do dwóch lat. ???? Zdezylowane buty to nie reklamacja !jak znam życie tak podchodzi większość kupujących... .Albo tanie ,albo dobre

 2. 2
  0
  ~ LULU
  Piątek, 10.08

  kupilam buty w firmowym sklepie,a kiedy sie przetarly po dwóch miesiacach zanioslam do reklamacji- Panie sprzedajace sa tak nie douczone jeśli chodzi o reklamacje ,że zastanawiały się czy one to mogą przyjać-- no ale przyjeły.no a po dwóch tygodniach odeslano mi buty od rzeczoznawcy,który stwierdzil że to moja wina bo za luzno sznurowalam buty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! GŁUPOTA

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0822668075562