Czwartek, 15.05.2025, Imieniny: Zofia, Jan, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Boli Cię nadgarstek? Sprawdź możliwe przyczyny

15.05.2025, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Boli Cię nadgarstek? Sprawdź możliwe przyczyny

Ból nadgarstka może utrudniać wykonywanie wielu codziennych czynności – od pisania na klawiaturze, aż po wiązanie butów. Co więcej, może dotknąć każdego – bez względu na wiek czy wykonywaną pracę. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka?

 


Jakie są przyczyny bólu nadgarstka?


Nadgarstek ma bardzo delikatną strukturę, zbudowaną z drobnych mięśni, kości, nerwów i stawów. Z tego względu nietrudno o zwichnięcia, złamania czy przeciążenia w tym miejscu. Niemniej, chroniczny ból nadgarstka może być związany także ze zwyrodnieniem stawów lub chorobami o charakterze zapalnym.

 


Przeciążenia i mikrourazy


Częste, powtarzalne ruchy np. przy podnoszeniu ciężarów, mogą doprowadzić do przeciążenia mięśni i ścięgien nadgarstka. Co ciekawe, nawet długotrwałe scrollowanie telefonu może przynieść efekt nadwyrężenia tej części ręki. Mikrourazy nadgarstka objawiają się zwykle tępym i rozlanym bólem, a niekiedy też obrzękiem. W takiej sytuacji kluczowe jest przerwanie cyklu przeciążenia i zmiana nawyków, delikatne ćwiczenia rozluźniające, a czasem wizyta u fizjoterapeuty.

 


Zespół cieśni nadgarstka


Jest to częsta dolegliwość pracowników biurowych i osób, które spędzają długie godziny przed komputerem. Zespół cieśni nadgarstka to efekt ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, co skutkuje mrowieniem i drętwieniem palców, a także bólem, który często nasila się w nocy. Diagnoza zwykle opiera się na badaniu klinicznym oraz specjalnych testach (Phalena lub test Tinela), ale ostateczne potwierdzenie przynosi badanie przewodnictwa nerwowego (EMG). Leczenie zależy od nasilenia objawów – od odpoczynku i noszenia ortezy na noc, przez rehabilitację, aż po zabieg chirurgiczny.

 


Zmiany zwyrodnieniowe i choroby reumatyczne


Ból nadgarstka może mieć swoje źródło również w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych np. reumatoidalnego zapalenia stawów. W takich przypadkach ból jest często symetryczny (dotyczy obu nadgarstków) i towarzyszy mu poranna sztywność stawów. Z czasem może dojść do ograniczenia ruchomości i deformacji stawów. Przy podejrzeniu tego typu chorób lekarz zleca odpowiednie badania krwi, w tym czynnik reumatoidalny, a także zdjęcie RTG nadgarstka. Leczenie jest długoterminowe i obejmuje przyjmowanie leków przeciwzapalnych, rehabilitację oraz odpowiednią dietę wspierającą stawy. W zaawansowanych przypadkach konieczna bywa interwencja chirurgiczna.

 


Zapalenie ścięgien (tendinopatia)

 

Ból nadgarstka może też wynikać z toczącego się stanu zapalnego w ścięgnach nadgarstka, co jest częstym problemem u osób, które są aktywne fizycznie. Ból może się nasilać podczas poruszania ręką, a dodatkowo może mu towarzyszyć uczucie tkliwości przy dotyku czy “trzaski” w stawie. Diagnozę najczęściej stawia się na podstawie badania palpacyjnego i USG. Leczenie polega głównie na odpoczynku, ograniczeniu powtarzalnych ruchów, fizjoterapii i przeciwzapalnym leczeniu farmakologicznym. W zaawansowanych przypadkach stosuje się zastrzyki sterydowe.

 


Złamania, skręcenia i stłuczenia nadgarstka


Nie sposób pominąć sytuacji, w których ból nadgarstka pojawia się po urazie – upadku na wyciągniętą rękę, uderzeniu czy nagłym skręceniu. Czasem zwykłe stłuczenie nadgarstka może w istocie okazać się złamaniem drobnych kości nadgarstka, które nie będą w stanie zrastać się prawidłowo bez odpowiedniego leczenia. W takim przypadku konieczne jest na początku wykonanie badania RTG, a przy trudniejszych złamaniach tomografii komputerowej. Leczenie polega na unieruchomieniu kończyny, a następnie rehabilitacji, która pozwala odzyskać pełen zakres sprawności w ręce.

 


Ganglion – torbiel nadgarstka


Ganglion to łagodna torbiel wypełniona galaretowatą substancją, która pojawia się najczęściej na grzbietowej stronie nadgarstka. Może powodować dyskomfort, ograniczenie ruchomości, a w niektórych przypadkach także ból, jeśli uciska na nerwy. Diagnozę potwierdza USG. W leczeniu stosuje się punkcję (czyli odessanie zawartości), a jeśli zmiana nawraca – wykonuje się zabieg chirurgiczny.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.74546408653259