Ataki hakerskie, cyberoszustwa czy kradzieże danych to wyzwania, z którymi muszą się mierzyć zarówno globalne korporacje, jak i małe, lokalne firmy. W obliczu tych zagrożeń rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w różnych branżach. Jakie wykształcenie jest niezbędne i gdzie szukać pracy, by rozpocząć zawodową przygodę w tym kierunku? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Czym zajmuje się specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa odpowiada za ochronę systemów informatycznych, zarówno przed zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi zagrożeniami. Do zadań takiego pracownika może należeć:
- Monitorowanie sieci – czyli stałe śledzenie ruchu w sieci firmowej, w celu wczesnego wykrycia nieuprawnionego dostępu.
- Analiza błędów systemowych – pozwalających na wykrycie nieprawidłowości w zabezpieczeniach.
- Projektowanie bezpiecznych procedur IT – wdrażanie działań poprawiających ochronę zasobów firmowych.
- Szkolenie pracowników – edukacja innych pracowników firmy oraz kadry zarządzającej pod kątem cyberbezpieczeństwa.
- Aktualizacja zabezpieczeń – instalowanie najnowszych wersji oprogramowania i weryfikacja poprawności działania systemów.
- Wprowadzanie nowych rozwiązań i usprawnień – wdrażanie innowacyjnych technologi poprawiających odporność na cyberzagrożenia.
Jakie firmy potrzebują ochrony przed cyberatakami?
Wbrew pozorom, nie tylko duże korporacje potrzebują specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Coraz częściej z takich usług korzystają również małe i średnie przedsiębiorstwa. Wynika to z faktu, że gromadzą one duże ilości danych klientów, przeprowadzają liczne transakcje online, korzystają z zewnętrznych serwerów i mają stałe połączenie z sieciami komputerowymi.
Szczególnie narażone na cyberataki są:
- Firmy technologiczne – w tym software house’y i start-upy tworzące własny kod źródłowy oraz odpowiadające za serwery, strony internetowe i aplikacje, z których codziennie korzystają tysiące użytkowników. W związku z tym przechowują ogromne ilości danych, wymagających stałego monitorowania i aktualizacji zabezpieczeń.
- Banki i instytucje finansowe – to jedne z najczęstszych celów ataków. Cyberprzestępcy i hakerzy próbują dostać się zarówno do zasobów finansowych poprzez serwery i infrastrukturę wewnętrzną banków, jak i do indywidualnych kont klientów. Dlatego niezbędne są tu wielopoziomowe działania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
- Placówki medyczne – posiadają dostęp do wrażliwych danych pacjentów, których przechwycenie może mieć poważne konsekwencje zarówno dla samych chorych, jak i dla instytucji medycznej. Ochrona tych informacji staje się więc kluczowym elementem bezpieczeństwa.
- Sklepy internetowe i firmy z sektora e-commerce – oprócz danych klientów i informacji o zamówieniach, często przechowują także dane kart kredytowych, które muszą być objęte szczególną ochroną.
Studia dla zainteresowanych bezpieczeństwem cyfrowym
Osoby, które chcą związać swoją karierę z cyberbezpieczeństwem, potrzebują solidnej wiedzy zarówno z zakresu bezpieczeństwa, jak i informatyki. Najlepsze studia łączące te dwa obszary to cyberbezpieczeństwo. Rekrutacje na licencjat w tej dziedzinie prowadzi Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, a więcej j informacji na temat programu nauczania oraz szczegółów dotyczących studiów można znaleźć na stronie:https://studia-online.pl/studia/licencjackie/cyberbezpieczenstwo/4869297.
W przypadku szerszych zainteresowań ciekawa opcja to rozpoczęcie edukacji od innego kierunku licencjackiego np. informatyki lub kryminologii (informacje o tym kierunku są dostępne na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4869207), a następnie pogłębić wiedzę poprzez edukację podyplomową z obszaru cyberbezpieczeństwa.