Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Prawo sprzedaży papierosów

22.11.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

W czasie udzielania  porad prawnych oraz kontroli dokonywanych przez Inspekcję Handlową pojawia się kwestia cen papierosów.

Na papierosy jest nałożony podatek akcyzowy, który  co do zasady pobierany jest w pierwszej fazie obrotu. Zgodnie z art. 74 ustawy o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 roku ( Dz. U. Nr 29 poz. 257) obowiązek podatkowy powstaje również, gdy podmioty dokonują sprzedaży  wyrobów tytoniowych z wyłączeniem cygar i cygaretek powyżej maksymalnej  ceny  detalicznej.

Do sprzedaży tych wyrobów stosuje się dodatkową stawkę akcyzy w wysokości 70 % maksymalnej ceny detalicznej, wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym. Na podstawie art. 74 ust 1 pkt 4 cytowanej ustawy taki obowiązek podatkowy powstaje również przy  połączeniu  sprzedaży papierosów z innymi towarami lub usługami w przypadku gdy  zostanie zastosowana cena papierosów wyższa od maksymalnej ceny detalicznej. Z powyższego wynika, że nie jest naruszeniem przepisów skarbowych sprzedaż wiązana np.  papierosy i zapalniczka, o ile sprzedający zarejestruje ją w kasie fiskalnej. Natomiast może być uznane za czyn nieuczciwej konkurencji wcześniejsze nie poinformowanie konsumenta, że tylko w taki sposób może zakupić papierosy.

W przypadku sprzedaży wyrobów tytoniowych w opakowaniach nieoznaczonych ceną detaliczną stosuje się dodatkową stawkę akcyzy w wysokości 400% liczoną od podstawy opodatkowania według przepisów cytowanej ustawy.

Warto także nadmienić, że zgodnie  z ustawą  z 5 lipca 2001 roku o cenach (Dz. U. Nr 97 poz. 1050)   towar przeznaczony do sprzedaży detalicznej oznacza się ceną.  Według Rozporządzenia Ministrów Finansów z 10 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz. U.  Nr 99 poz. 894) par. 9 ust. 4 ceny potraw lub wyrobów oferowanych w przedsiębiorstwach gastronomicznych uwidacznia się w sposób czytelny w cenniku, wywieszonym w miejscu ogólnodostępnym dla kupujących wewnątrz lub zewnątrz lokalu w pobliżu drzwi wejściowych. Ceny mogą być również uwidocznione w karcie dań oraz na wywieszkach cenowych umieszczonych przy oferowanych do sprzedaży potrawach i towarach.

Przepisy ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 z późn. zm.) wprowadziły zakaz  palenia wyrobów tytoniowych w szkołach i placówkach oświatowo–wychowawczych poza miejscami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi.

Według tych przepisów obowiązuje zakaz sprzedaży tych wyrobów na terenie szkół i placówek oświatowo – wychowawczych. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego I S.A. 90/2002 zakaz sprzedaży papierosów dotyczy również wyższych uczelni.

                                                                     Radosław Rzepecki

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Gucio
    Niedziela, 23.11

    nie do końca rozumiem. jeśli sprzedaje papierosy jako sprzedaż wiązana z zapalniczka, cena papierosów np 14 zł, zapalniczka 2 zł sprzedaje to razem za 16 złotych (zapalniczka jest przyklejona do paczki i jest opatrzona cena za komplet) na paragonie widnieje nie jedna pozycja jako pakiet ,a nie dwie osobne( za każdy towar osobno) to czy jest to zgodnie z prawem czy nie? bo Zgodnie z art. 74 ustawy o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 roku nie wiem czy przekraczam maksymalna cenę wyrobów tytoniowych czy nie? uważam ze jeśli zapalniczka kosztuje tyle samo w zestawie i bez niej to cena wyrobu tytoniowego jest ta sama, czy wtedy uznaje się za wyrób tytoniowy cały pakiet i muszę dopłacić podatek od tych 2 złoty więcej?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1228837966919