Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

ZATRZYMAĆ CZAS

02.12.2016, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
ZATRZYMAĆ CZAS
Fot. Damian Nowacki

Z lekarzem medycyny estetycznej Januszem Sędzikowskim przyjmującym w Elbląskim Centrum Medycznym Lifeclinica - o osiągnięciach medycyny estetycznej, damskich i męskich mankamentach urody i najnowszych metodach ich naprawiania oraz o tym, czy poprawianie urody może stać się zawodową pasją.
 

Dobrze wyposażony gabinet czy doskonały specjalista? Co jest ważniejsze w medycynie estetycznej?

- Oczywiście jedno i drugie muszą iść w parze, ale ze wskazaniem, że ważniejszy jest wykształcony, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z doświadczeniem zawodowym.

Kto powinien wykonywać  zabiegi z medycyny estetycznej?

- Odpowiedź jest prosta – zabiegi powinien wykonywać wyłącznie lekarz medycyny z dyplomem ukończenia specjalizacji w medycynie estetycznej. Ten obecny w Polsce trend, że za zabiegi medyczne zabierają się kosmetyczki, kosmetolodzy, a nawet fryzjerzy trzeba jak najszybciej zatrzymać.

Posiada Pan uznaną renomę na rynku medycyny estetycznej, skąd decyzja aby związać się z Elbląskim Centrum Medycznym Lifeclinica?

- Elbląskie Centrum Medyczne Lifeclinica to nowa placówka, z wyposażeniem sprzętowym, o którym pomarzyć może wiele renomowanych klinik. Ale to nie jedyny powód, który skłonił mnie do współpracy. Lifeclinica jest jednym z niewielu miejsc, w którym pacjent ma do dyspozycji praktycznie wszystkich lekarzy specjalistów. I co nie mniej ważne, ja także mogę współpracować z laryngologiem, ginekologiem, dermatologiem, kosmetologiem, rehabilitantem czy dietetyczką. No i Elbląg – duże i dynamiczne miasto - sam w sobie jest wyzwaniem.

Jak sprawdzić, który gabinet jest dobry?


- Pierwszą i najważniejszą informacją o jakości gabinetu jest posiadanie certyfikacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i anty aging.

Z jakimi sprawami najczęściej przychodzą pacjenci?


- Moi pacjenci to głównie kobiety, chociaż potrzeba dbałości o swój wygląd wśród mężczyzn jest coraz większa. Pacjenci chcą opóźnić działanie czasu, lub pozbyć się takich niedoskonałości urody, jak zmarszczki, obwisłość skóry twarzy, blizny potrądzikowe, cellulit, przebarwienia, poszerzone naczynka, zlikwidować nadmiaru tłuszczu, czy usunąć chirurgicznie znamiona lub włókniaki. Często odwiedzają mnie także panie z problemem opadających powiek górnych.

Czyli odwieczne pragnienie zatrzymania czasu i przedłużenia młodości jest faktem?

- O tak i to od zarania ludzkości! Ale dopiero w XXI wieku, dzięki postępowi medycyny ogólnej oraz bardzo dynamicznie rozwijającej się medycynie estetycznej jesteśmy w stanie stan „młodości” przedłużyć i zachować młody wygląd na wiele lat. Dbając o zdrowie kompleksowo oraz poddając się zabiegom medycyny estetycznej i kosmetologii możemy opóźnić starzenie się o 8-10 lat!

Czy zdarzają się pacjentki, które chcą wyglądać jak konkretne gwiazdy lub inne znane osoby?

- Zdarzają się, ale to są pojedyncze przypadki. Z reguły obecnie pacjentki chcą wyglądać naturalnie, mieć wypoczętą twarz. Napompowane kości policzkowe czy monstrualnie powiększone usta odchodzą już do przeszłości.

Jaki zabieg jest obecnie najpopularniejszy?

- Jesienią i zimą – najczęściej wykonywane są zabiegi laserowe oraz korekta powiek plazmą. Natomiast wiosną i latem iniekcje z kwasu hialuronowego, botox i modelowanie sylwetki ciała.

Co można polecić na zmarszczki mimiczne?

- Najlepszym zabiegiem na tego typu zmarszczki jest botox wykonywany dwa razy do roku, ale dobrym wyborem są też wypełnienia kwasem hialuronowym.

Czy na zmarszczki w okolicach oczu jest jakieś wspaniałe antidotum?

- Zmarszczki wokół oczu są zmianami mimicznymi, więc trzeba o okolice oczu zadbać już w wieku młodzieńczym, stosując odpowiednio dobrane kremy. W dojrzałym wieku stosujemy iniekcje z botoxu, kwasu hialuronowego oraz zabiegi mikroplazmą (Plexr), a w zaawansowanym stadium laser (np. laser Fotona) lub mikronakłuwanie frakcyjne skóry (Dermapen).

A co z problemem opadających powiek?

- Obecnie są dwie metody podniesienia opadających powiek: inwazyjna (chirurgiczna blepharoplastyka) oraz bezinwazyjna (tzw. Plexr, czyli mikroplazma).

Drugim po zlikwidowaniu zmarszczek twarzy, marzeniem wielu osób są piękne usta i dłonie. Co można im  polecić?

- Odmładzanie ust to domena kwasu hialuronowego. Można je nie tylko powiększyć, ale również nawodnić, uzyskać piękny kontur i wymodelować według marzeń. Zaś odmładzanie grzbietów rąk możemy wykonać za pomocą kilku preparatów. Oprócz kwasu hialuronowego, niezwykle skuteczne są także preparaty: sculptra (na bazie kwasu polimlekowego), radiesse (stymulator kolagenu), osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi pacjenta oraz laser frakcyjny.

Co można zaproponować osobom, które tu i ówdzie mają zbyt wiele tłuszczyku?

- Nadmiar tłuszczu na brzuchu, podbródku, ramionach i innych okolicach można usunąć laserowo, za pomocą lasera Fotona lub iniekcjami (lipoliza) preparatami do tego przeznaczonymi (np. Aqualyx), czy ultradźwiękami. Oczywiście przy dbaniu o szczupłą sylwetkę niezwykle ważna jest odpowiednia dieta i ruch.

Po ciąży lub nadmiernym wzroście wagi na ciele często pojawiają się rozstępy. Czy można temu jakoś zaradzić?

- Rozstępy to problem, trudny do całkowitej eliminacji. Możemy jednak znacznie je zredukować i spłycić. Jeżeli pacjent zgłosi się dość wcześnie z tzw. rozstępami czerwonymi poprawa jest znaczna. Gorzej, jeśli zaś proces trwa dłużej i przejdzie w tzw. rozstępy białe, czyli blizny. Przy kuracji rozstępów stosujemy peelingi chemiczne, laseroterapię, mezoterapię peptydami biomimetycznymi, karboksyterapię (leczenie ogrzanym dwutlenkiem węgla), osocze bogatopłytkowe, frakcyjne mikronakłuwanie skóry (urządzeniem Dermapen).

Cellulit jest częstą zmorą kobiet. Jakie są na niego sposoby?

- Cellulit faktycznie występuje u 99 procent kobiet. To trudny temat estetyczny. Całkowicie nie jesteśmy w stanie go usunąć. W kuracji cellulitu stosujemy osocze bogatopłytkowe, mezoterapię koktajlami (mieszanie różnych leków np. preparat Alydia), karboksyterapię, drenaż limfatyczny, krioterapię (leczenie zimnem), fale ultradźwiękowe. Najlepsze efekty w leczeniu tej przypadłości uzyskuje się łącząc różne techniki zabiegowe w odpowiednio ustalonym cyklu. Nie ma w tym przypadku, podobnie jak w leczeniu rozstępów, jednej skutecznej metody.

Co można zrobić z przebarwieniami?


- Skuteczne leczenie przebarwień to też trudne wyzwanie dla dermatologii estetycznej ze względu na różnorodny charakter zmian skórnych i ograniczoną skuteczność terapii. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc metody farmakologiczne z zabiegowymi. A więc terapia laserowa (np. laser Fotona), krioterapia, Plexr, peelingi chemiczne (np. TCA - kwas trichlorooctowy), preparaty złożone (np. cosmelan, dermelan).

A znamiona?

- Znamiona to domena zarówno dermatologa i chirurga. Dermatolog powinien ocenić znamię w videodermatoskopie, a jeśli jest podejrzenie o zmianę złośliwą konieczne jest skierowanie do chirurga na zabieg z badaniem histopatologicznym.

Skóra naczyniowa także jest problemem...

- Przy tzw. skórze naczyniowej skutecznie radzimy sobie laseroterapią, peelingami chemicznymi, mikrodermabrazją. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja takiej skóry. Poszerzone naczynia w obrębie kończyn dolnych możemy skutecznie zlikwidować stosując dwie uzupełniające się metody: laseroterapię oraz skleroterapię (ostrzykiwanie tzw. pajączków).

Czy nadmierne owłosienie musi stanowić problem?

- Obecnie, w dobie laserów można całkowicie pozbyć się zbędnego owłosienia z każdej okolicy ciała.

A co możemy zyskać wykonując popularną ostatnio karboksyterapię?

- Karboksyterapia, czyli leczenie ogrzanym dwutlenkiem węgla, polega na wtłaczaniu tego gazu w skórę i tkankę podskórną za pomocą cienkiej igiełki. Tą metodą leczymy m.in. wypadanie włosów i cellulit. Metoda ta doskonale sprawdza się także w: redukcji nagromadzonej tkanki tłuszczowej, wspomaganiu tworzenia nowego kolagenu, poprawie elastyczności skóry, redukcji rozstępów, odleżyn, ran a nawet przy zaburzeniach erekcji pochodzenia naczyniowego.

Jakie korzyści niesie ze sobą mezoterapia igłowa?

- Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji aktywnych bezpośrednio w skórę. To doskonała metoda, która wykorzystywana jest w zapobieganiu starzenia się skóry, leczeniu nadmiernego wypadania włosów, cellulitu i rozstępów. Substancje aktywne są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zabiegi wykonuje się na twarzy, szyi, dekolcie, pośladkach, łydkach, ramionach, brzuchu. Mezoterapia to zabieg, który polecają światowe gwiazdy pytane o sekret ich pięknej, pełnej blasku skóry. To zabieg, który jest najpopularniejszy w polskich gabinetach medycyny estetycznej.

Jakie możliwości daje najnowszy laser Fotona?

- Laser Fotona ma obecnie najszerszy zakres zastosowań ze wszystkich laserów. Kluczowe zabiegi pozwalają na nieablacyjne i ablacyjne odmładzanie skóry, zabiegi frakcyjne, zamykanie naczynek, resurfacing skóry, usuwanie blizn, rumienia, przebarwień, redukcję trądziku i blizn potrądzikowych, usuwanie owłosienia, leczenie grzybicy. Także w ginekologii można wykonywać zabiegi odmładzające okolice intymne.

Nowym wymiarem piękna jest wielostopniowy zabieg Fotona 4 D, czyli bezinwazyjny i bezbolesny lifting twarzy, który przynosi spektakularne efekty pozabiegowe i sprawia że Endolifting Fotona 4 D stanowi alternatywę dla zabiegów z użyciem wypełniaczy.

Czy Fotona ma jedynie zastosowanie w medycynie estetycznej?

- Nie. Np. w ginekologii pozwala pozbyć się kobietom wysiłkowego nietrzymania moczu. W laryngologii stosujemy go do redukcji chrapania, a w chirurgii do lipolizy laserowej, usuwania żylaków kończyn dolnych, leczeniu nadpotliwości, usuwania hemoroidów oraz likwidacji m.in. brodawek i włókniaków - bez użycia skalpela.

Co można polecić Panom na łysienie?

- Obecnie stosuje się z powodzeniem przeszczepy włosów, mezoterapię kwasem hialuronowym, peptydami biomimetycznymi oraz osoczem bogatopłytkowym.

O czym powinna wiedzieć lub o czym pamiętać osoba, która decyduje się na zabieg medycyny estetycznej?

- Przede wszystkim taka osoba musi być zdrowa. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta i konsultacja, wywiad z pacjentem. Wiele osób jest uczulonych na niektóre preparaty, substancje a nawet światło lasera, więc ostrożność jest jak najbardziej wskazana. Po drugie musi być dokładnie poinformowana przez lekarza jak będzie przeprowadzony zabieg i wyrazić na niego świadomą zgodę. Czasami warto odstąpić od wykonania zabiegu, jeśli mamy jakieś wątpliwości, niż później leczyć powikłania.

Czy pomaganie ludziom w ich problemach i poprawianie ich wyglądu może stać się zawodową pasją?

- Zdecydowanie tak. Lekarz medycyny estetycznej to nie tylko sprawny manualnie rzemieślnik, to także artysta rzeźbiarz z wyobraźnią i poczuciem piękna. Jeśli te dwie sztuki zgrają się, to uśmiech pacjenta czy wręcz wymalowane szczęście na twarzy może być uzasadnieniem dla poświęcenia się tej pasji na wiele lat.

lek. med. Janusz Sędzikowski –  specjalista medycyny estetycznej i chirurgii.  Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, dyplomowany i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, absolwent Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PTL), specjalista Chirurgii Ogólnej drugiego stopnia, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTL, które należy do UiME (Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej), członek Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Medycyną Estetyczną zajmuje się już ponad 10 lat.

W Elbląskim Centrum Medycznym Lifeclinica do nabycia bony upominkowe na dowolne kwoty lub wybrane zabiegi. Zrób swoim bliskim prezenty na święta. Jesteśmy dla Ciebie.    

Elbląskie Centrum Medyczne Lifeclinica
ul. Węgrowska 3, 82-300 Elbląg, tel. 55 235 11 94
e-mail:rejestracja@ecm.info.pl
strona internetowa: www.lifeclinica.com






.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Damian Nowacki


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.46386408805847