Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Elbląskie sociètè – cz.2.

04.10.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Janusz Ryszkowski poeta, który na co dzień jest dziennikarzem „Dziennika Bałtyckiego”. Zadebiutował w 1984 roku tomikiem wierszy pt. „Stan podgorączkowy”, za który otrzymał laur im. Kazimiery Iłłakiewiczówny. Wcześniej, w 1983 roku został zwycięzcą konkursu Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego („Wiersze”).

Poeta długo był związany z Elblągiem i tutejszym środowiskiem dziennikarskim oraz literackim. Później przeprowadził się do Sztum, gdzie mieszka i pracuje do teraz. Oprócz wierszy twórca ma w swoim dorobku także opowiadania. 

Poezja Ryszkowskiego należy do liryki osobistej, stąd w wierszach tak wiele emocji, lirycznego dystansu, prostoty obrazowania. Choć twórczością poety rządzi natchnienie, to widać wyraźnie kunszt słowa, rzetelne wyrażanie myśli, przemyślaną kompozycję utworów. Odbiorca analizując wiersze zauważy, że autora cechuje pobłażliwy stosunek do swojej twórczości, czasem nawet ironiczny. Poezja artysty jest wyjątkowo przystępna, ponieważ brak tu morałów czy sztucznego tworzenia głębin filozoficznych czy eschatologicznych – jest po prostu ludzka.

Nieco późniejszy podwójny tomik „Prywatne śledztwo. Płatny romans” zawiera ciekawe wiersze dotyczące poezji i samego procesu twórczego. Janusz Ryszkowski porównuje pisanie do erotyki, ponieważ oba przypadki łączy dążenie do odkrycia tajemnic bytu. Poezja jest darem wrodzonym, dziedziczonym, zatem stanowi pewne continuum czasoprzestrzeni, zawiera prawdę o człowieku od momentu jego pojawienia się  na świecie. Może więc podjąć próbę odpowiedzi na zasadnicze pytania egzystencjalne. Są też utwory, które traktują proces twórczy z „przymrużeniem oka”, gdzie humor miesza się z poważną refleksją na temat oglądanego świata.

Drugą część tomiku stanowią erotyki, wiersze dla kobiet i o kobietach, które spotkał poeta w swoim życiu. Ryszkowski porusza też zagadnienie nurtujące od wieków twórców wszelkich dziedzin sztuki, dotyczące związków między kobietą a mężczyzną.

W 2002 roku w Bibliotece Elbląskiej poeta prezentował kolejny tomik wierszy pt.: „Do snu nie przemycisz domowych zapachów. Wiersze z różnych szuflad”. Są tu utwory  z różnych okresów twórczości Janusza Ryszkowskiego, które z takich czy innych względów nie ukazały się wcześniej. W tomiku zawiera  „okruch szarej rzeczywistości”, poddanej procesowi liryzacji.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0386848449707