Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Papież - misjonarz

06.04.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Papież - misjonarz

Jan Paweł II był wielkim misjonarzem, w czasie swojego trwającego ponad 26 lat pontyfikatu odwiedził w 104 podróżach misyjnych 132 kraje, gdzie spotykał się przede wszystkim z rzymskimi wyznawcami katolicyzmu ale też  z greko katolikami, protestantami, prawosławnymi. Prowadził również dialog z wyznawcami judaizmu i islamu. 

W czasie pontyfikatu papieża Polaka ukazało się  14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, także  liczne listy apostolskie do wiernych. Jak podają liczne media, Jan Paweł II mianował  240 kardynałów, 2.500  biskupów, zostało kanonizowanych 478 świętych zarówno w Rzymie, jak i w czasie licznych pielgrzymek misyjnych. Wśród nich znaleźli się polscy święci: jak ojciec Maksymilian Maria Kolbe,  królowa Jadwiga, ks. Adam Chmielowski, któremu poświęcona jest sztuka Ojca Świętego pt. „Brat naszego Boga”, siostra Faustyna Kowalska. Z obcych świętych wymienić można Edytę Stein ( św. Teresa Benedykta od Krzyża), Matkę Teresę z Kalkuty, Ojca Pio, założyciela Opus Dei Josemarię Escriva i  innych świętych z wielu chrześcijańskich krajów,  wśród świętych i błogosławionych znaleźć można licznych męczenników hitleryzmu z okresu II wojny światowej i  męczenników systemu komunistycznego.

Polskę, swoją ojczyznę odwiedzał dziewięć razy. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w roku 1979 w okresie  święta Zesłania Ducha  Świętego, stąd główne motto „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi." Trasa jego podróży  apostolskiej obejmowała wtedy  Polskę  od  Krakowa do  Warszawy, przez Wadowice, swój dom rodzinny i kościół, także Gniezno, Jasną Górę, Oświęcim. Następna pielgrzymka  zrealizowana została  w trudnym roku  1983, kiedy w Polsce trwał jeszcze stan wojenny, odwiedził miedzy innymi wówczas Warszawę, Niepokalanów,  Poznań, Katowice, Wrocław, Górę św. Anny i Kraków Trzecia podróż misyjna, w roku 1987 odbyła się w czasie trwającego w Kościele Kongresu Eucharystycznego. Był wówczas Ojciec Święty między innymi w Warszawie, na wybrzeżu w Gdańsku, Gdyni, także w Częstochowie.  Zarówno w pielgrzymce z roku 1983 jak i 1987 odwoływał się Ojciec Święty do ludzi pracy, do solidarności z ludźmi pracy, podkreślał znaczenie komunii jedności. Czwarta pielgrzymka odbyła się w roku 1991 już w wolnej Polsce, tak jak wszystkie poprzednie w miesiącu czerwcu, odwiedził wówczas także  Koszalin, Białystok, Przemyśl i  przyjechał tego roku raz jeszcze do Polski, w sierpniu na spotkanie z młodzieżą na Jasnej Górze. Szósty raz odwiedził Jan Paweł II ojczyznę w roku 1995 w drodze do Czech,  siódmy raz przybył w roku 1997, pielgrzymka ta związana była z obchodami  tysiąclecia śmierci św. Wojciecha, patrona  Europy, misjonarza wśród Prusów i innych plemion pogańskich, którego relikwie znajdują się w Gnieźnie, dlatego przybył do Gniezna, a także  do Wrocławia, do Kalisza i Częstochowy. W czasie swojej podróży pielgrzymiej w roku 1999 Ojciec Święty nawiedził oczekujący nań od tylu lat Elbląg. Wizyta w Elblagu odbyła się w czasie Nabożeństwa ku czci Serca Jezusowego. Na ogromnym placu lotniska elbląskiego stanął ołtarz w kształcie orła z rozłożonymi skrzydłami. Ojciec Święty nawiązał  w elbląskiej homilii do związanych z tą ziemią postaci św. Wojciecha, Doroty z Mątowów i Reginy Protman również do postaci księdza Demskiego, męczennika, obrońcy krzyża Chrystusowego. Zalecał nieustanną kontemplację Serca Jezusowego, jego miłości i przestrzeganie Bożych przykazań. Nawiedził wówczas także Pelplin, Licheń, Bydgoszcz i inne miejscowości. Kolejna, dziewiąta  pielgrzymka do Polski odbyła się w 2002 roku, Ojciec Święty w czasie tej wizyty konsekrował Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i ustanowił nabożeństwo ku czci Miłosierdzia Bożego. Był wówczas w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowie...

Najważniejszym miejscem pielgrzymkowym była dla Jana Pawła II Ziemia Święta,  którą odwiedził zaraz po wyborze na Ojca Świętego,  w Ziemi Świetej był również w czasie jubileuszu dwóch tysiącleci chrześcijaństwa. Przybył wówczas nad rzekę Jordan  do Jerozolimy i do Nazaretu, miejsc związanych z życiem Jezusa Chrystusa,  z posłaniem i tajemnicą chrześcijaństwa. Ostatnią swoja podróż odbył natomiast do Lourdes, miejsca objawień Matki Bożej świętej Bernadecie.

Jako  duchowy przewodnik Kościoła katolickiego Jan Paweł II był wielkim obrońcą praw człowieka, podejmował liczne apele o pokojowe rozwiązanie konfliktów wojennych, był przeciwko wojnom w Serbii, w zatoce perskiej i Iraku. Wiele tez razy angażował Kościół w pomoc humanitarną dla krajów najbiedniejszych i dotkniętych klęskami żywiołowymi, takimi jak powódź, także tym którzy ucierpieli na skutek zamachów terrorystycznych. Wśród honorowych odznaczeń jakie otrzymał jest nadany przez Lecha Wałęsę w roku 1995 order „Orła Białego”, jest także za zasługi pokojowe i akcje humanitarne laureatem nagrody  Rzymu. 

Jako człowiek już za życia uznany za świętego przez dzieło swojej posługi misyjnej został też uhonorowany licznymi pomnikami, w Elblagu pomnik Ojca Świętego dłuta Wawrzyńca Sampa stoi od 2001 roku przed katedrą  św. Mikołaja  Wiele szkół nosi jego imię. W Elblagu liceum im. Jana Pawła II znajduje się przy ul. Saperów.

Obecnie we wszystkich Kościołach w Polsce kapłani odprawiają  msze św., wierni modlą się w intencji zmarłego Ojca Świętego, odbywają się Apele Jasnogórskie, palą się nieustannie  znicze;  w Elblągu przede wszystkim przed pomnikiem przy Katedrze, gdzie zatrzymuje się wielu katolików, chcących uczcić pamięć zmarłego a także przy  krzyżach misyjnych. W Kościołach powkładano księgi kondolencyjne, gdzie wierni parafianie mogą dokonać wpisu. Pożegnać od siebie swojego świętego papieża, który 2.04.2005 roku o godz. 9,37 o odszedł już do nieba, ale przecież przez dzieło swojego życia pozostaje wśród nas.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Alina
    Sobota, 09.04

    Ołtarz w Elblągu był jednak w kształcie serca, bardzo wyraźnie to widać w powiększeniu. W albumie harmonijkowy kształt obrzezy skrzydeł i umieszczony u dołu obraz rozdzielający jak gdyby serce może przypominać skrzydła, ale jest na pewno Serce Jezusa, tak jak Nabożeństwo.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0639619827271