Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Dyngus

25.03.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Dyngus - śmingus, żartobliwy zwyczaj polewania się wzajemnie wodą w poniedziałek wielkanocny; dawniej różne obyczaje wielkanocne: "Dyngus datek" - (jaja, wędliny itp.) od gospodyń dla chłopców chodzących po domach "po dyngusie"; ze st. nm. dingnus, dingnis okup, wykupno od podpalenia, rabunku; kontrybucja wojenna. "Śmigus uderzenie" - (na szczęście) rózgą wierzbową z baziami z Niedzieli palmowej; z niem. Schmeckostern, Schmackostern; schmacken "bić", Ostern „Wielkanoc”.

Cyt. Kopaliński Władysław: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy 1985.

Znacznie poszerza tłumaczenie tego obyczaju Zygmunt Gloger w „Encyklopedii Staropolskiej”. Nawiązuje do starożytnych obrzędów w Azji i w Słowiańszczyźnie, dotyczących obmywania z grzechów starego roku przez oblewanie się wzajemne wodą, obchodzone wówczas około dziesiątego kwietnia które zostało wykorzystane w radosnym obchodzeniu Świąt Zmartwychwstania.  Nawiązuje też  do nazwy niemieckiej Dünguss, polewka wodnista, chlust wody, czerpiąc materiał porównawczy z Brücknera i Karłowicza. Oblewa wodą po „mazowiecku i mazursko”, Tłumaczy również zwyczaj ten względami higienicznymi. Otóż w średniowieczu Wielki post był czasem pokuty i  umartwienia, także cielesnego.  Ówcześni święci  przez okres postu nie zmieniali koszuli, nie myli się, potem należało się solidnie opłukać.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2332451343536