Sobota, 13.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Elblążanie będą się zaopatrywać w krew z Olsztyna?

30.06.2008, 13:06:25 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie będą się zaopatrywać w krew z Olsztyna?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bema może być zamknięte przez Regionalne Centrum w Olsztynie, bo nie spełnia warunków lokalowych. Taką informację przekazała podczas zeszłotygodniowej sesji Rady Miasta radna Elżbieta Gelert. Gelert, która jest także dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu ostrzega, że jeśli by do tego doszło za każdym razem w krew potrzebną do zabiegu trzeba będzie zaopatrywać się w Olsztynie.

W opinii radnej skutkiem zaopatrywania się w produkty z przetworzonej krwi w Olsztynie, będą nie tylko zwiększone koszty szpitali, ale przede wszystkim narażenie na niebezpieczeństwo mieszkańców Elbląga, Pasłęka i Braniewa. – W Elblągu będzie możliwość pobierania krwi, ale nie będzie można jej przetwarzać - mówi radna Gelert. - Jest to niebezpieczne, bo zdarza się, że przetworzona krew ważna jest jedynie 2 godziny od wyjęcia z lodówki.

Położenie elbląskich szpitali jest tym bardziej krytyczne, że nie mają one możliwości zrobienia zapasu krwi. - Z Olsztyna możemy wziąć jej tylko tyle, ile jest konieczne. Przepisy zabraniają również zwracania niewykorzystanej krwi, oddawania, sprzedawania czy zamiany z innym szpitalem – mówi Elżbieta Gelert. - Krew niewykorzystana jest po prostu utylizowana. Z powodu obowiązującej rejonizacji niemożliwe jest także zaopatrywanie się w krew w z bliższego Gdańska. Gdańsk może służyć pomocą jedynie w przypadku rzadkich grup krwi.

Z informacji, które uzyskaliśmy od Dyrekcji Regionalnego Centrum w Olsztynie wynika, że sprawa ma się nieco inaczej.

- Do przechowywania krwi i jej składników należy stosować specjalistyczne sprzęt przeznaczony do tego celu, zapewniający odpowiednie warunki przechowywania – mówi Grażyna Kula, Dyrektor Regionalnego Centrum w Olsztynie. - Taki sprzęt jest bardzo ciężki. Z ekspertyzy przeprowadzonej przeze mnie wynika, że strop nie utrzymałby tego ciężaru. Znalazłam na rynku lżejszy sprzęt, lada dzień ma być podłączony. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Grażyna Kula nie rozumie afery jaka ostatnio wybuchła. – Wysłałam pismo, że rozważam taką możliwość od stycznia 2009 roku , ale jeszcze nic nie jest przesądzone. Jeżeli znajdzie się pomysł na lokal, który mieściłby się na parterze i spełniał warunki umożliwiające utrzymanie ciężkiego sprzętu, to ta burza rozpętana w szklance wody ma sens.

Warto rozważyć pomysł Elżbiety Gelert, która podsunęła pomysł, by Centrum Krwiodawstwa umieścić w szpitalu przy ul. Związku Jaszczurczego.

Jak się dowiedzieliśmy, prędzej czy później każdy szpital będzie musiał mieć swój bank krwi. - Tak wynika z Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Nieprawdą jest, że do zabiegu czy operacji w przetworzoną krew będzie trzeba zaopatrywać się każdorazowo – informuje dyrektor Grażyna Kula. - Do Elbląga jeździ codziennie transport z Centrum w Olszynie. Zmienia się jedynie usługa wieczorna i popołudniowa. Źle działa, jeżeli jest źle planowana. A Regionalne Centrum nie jest odpowiedzialne za planowanie. W innym wypadku nie ma możliwości by zabrakło krwi. Wyjątkiem są rzadkie grupy krwi lub nagłe wypadki – przyznaje Kula i dodaje. - Zresztą i tak w skomplikowane preparaty elbląskie szpitale zaopatrywały się w Olsztynie. W Elblągu były produkowane jedynie KKC i osocze. Nie robię nikomu na złość. Mam na myśli przede wszystkim dobro pacjenta. Przecież jestem za to odpowiedzialna – mówi Dyrektor Regionalnego Centrum w Olsztynie.

Prezydent Elbląga w odpowiedzi na informacje radnej Gelert, obiecał zająć się tą sprawą.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Dawca.
  Wtorek, 01.07

  Nie spełnia warunków lokalowych? A jakie są wymagania? Oddaję tam krew i nie wiem jakie warunki nie są dotrzymane... Skoro można oddać krew w autobusie przerobionym na miejsce do oddawania krwi, to dlaczego nie tam??? Fantastyczny pomysł, jak zawsze...

 2. 2
  0
  ~ aaaa
  Środa, 02.07

  Proponuję Ci przeczytać cały artykuł. Opowiedz na Twoje pytanie jest udzielona.

 3. 3
  0
  ~ jp
  Poniedziałek, 21.07

  Centrum Krwiodawstwa w Elblągu należy zlikwidować, bo w Olsztynie brakuje krwi. Władze Olsztyna jak zwykle swoje sprawy załatwiają w białych rękawiczkach. Ciekawa jestem jak długo będą się tak ślizgać ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.4399571418762