Niedziela, 29.01.2023, Imieniny: Franciszek, Zdzislaw, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Sondaż IBRiS dla Radia ZET: prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego

23.01.2023, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sondaż IBRiS dla Radia ZET: prawie połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego

44,8 procent Polaków uważa, że wiek emerytalny należałoby w Polsce obniżyć - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. 32,4 procent ankietowanych jest za tym, żeby wiek emerytalny został podniesiony.

 

Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że tylko 20,4 procent popiera pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). 2,4 procent ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

 

Poparcie dla podniesienia lub obniżenia wieku emerytalnego zależy od preferencji politycznych. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 procent wyborców obozu rządzącego oraz 43 procent zwolenników opozycji. Co ciekawe, za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 procent wyborców opozycji i 43 procent popierających Zjednoczoną Prawicę.

 

W sondażu dla Radia ZET IBRiS zapytał też Polaków co sądzą o pomyśle, by wiek emerytalny kobiet i mężczyzn został zrównany i wynosił 65 lat. Takie rozwiązanie popiera 35,2 ankietowanych, a 42,6 procent jest przeciw. W tej kwestii nie ma zdania 22,2 procent z nas. Wśród osób popierających zrównanie wieku emerytalnego 34 procent to kobiety a 37 procent mężczyźni. Przeciw takiemu rozwiązaniu jest 41 procent kobiet i 44 procent mężczyzn.

 

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 63 procent wyborców opozycji i tylko 3 procent wyborców obozu rządzącego. Przeciw jest 72 procent zwolenników Zjednoczonej Prawicy i 23 procent popierających opozycję.

 

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.01.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Ploterek
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  No cóż, czyli prawie połowa Polaków nie ma pojęcia skąd biorą się pieniądze na ich emeryturę i jak są naliczane. Przy obecnym systemie emerytalnym, wadliwym i patologicznym, obniżenie wieku emerytalnego wiąże się z obniżeniem ilości wpłacanych składek i co za tym idzie, mniejszym kapitałem, czyli wypracowana emerytura będzie niższa. Bez zmiany systemu emerytalnego lub zmiany sposobu obliczania emerytury, ludzie będą dostawać niższe emerytury, które nie pozwolą im na godne życie i w związku z tym zasilą szeregi beneficjentów MOPSu itd.

 2. 2
  +3
  ~ 40+
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  Co ty ploterek będziesz. Jeśli ktoś sumiennie odprowadzał skladki przez 40 lat lub więcej i ma odłożony kapitał gwarantujący mu wypłatę zadawalajacej emerytury to żadna łaska by taki spracowany człowiek mógł odehsc na zasłużoną emeryturę choćby nawet miał 58lat. Dlatego jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest emerytura stazowa a nie wiekowa . Proste. Pracuje odkładam skladki wypłacam skladki odchodzę . Tylki emerytura stazowa.

 3. 3
  0
  ~ walery
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  zadnych pieniedzy do panstwa....

 4. 4
  --1
  ~ Miroslaw,
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  Piotrek - zmień lekarza lub dilera albo bierz pół dawki. Lub rozpędź się i uderz głową w mór to może Ci się wszystko naprawi.

 5. 5
  +7
  ~ Joanna,
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  ZUS mi wyliczył ze za każdy rok więcej przepracowany dostanę 15 złotych brutto - czyli około 1 złoty 50 groszy brutto co miesiąc.

 6. 6
  +4
  ~ ja
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  ~ Ploterek -niech wreszcie skończą sie wreszcie przywileje w tym kraju. Ile grup społecznych nie opłaca składek na emeryture albo wczesniejsza emerytura.Jak mawiał klasyk :trzeba nie kraść a pieniadze sie znajdą. Nie mam zamiaru dygac do 70 by sukienkowy dostał emeryture z mojej składki !NIESTETY NASZ RZĄD ZAPISAŁ PODNIESIENIE WIEKU EMERYTALNEGO W KAMIENIACH MILOWYCH.

 7. 7
  +1
  ~ Kibic niedzielny
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  Systemy emerytalne w większości krajów to stajnie Augiasza !

 8. 8
  +4
  ~ Ja Ignacy
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  Znalezione w sieci !! Vectra z karą od UOKiK. Ma zapłacić 22 mln zł. "Bezprawnie podwyższała opłaty". Poszło o 5 zł !!

 9. 9
  +6
  ~ styrany
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  Moim zdaniem emerytura powinna zależec od stażu pracy a nie od wieku .I zdania nie zmienię!!!!!!!!!!!!

 10. 10
  +6
  ~ bynio
  5 dni temu, Poniedziałek, 23.01

  Podzielam zdanie z "STYRANYM " Nie wiek a praca i placa powinna stanowic o emeryturze,, kazdy powinien godnie zarobic i na calym etacie bez kretactwa , minimum 42 lata pracy dla kobiet 40 bez zadnych wyjatkow dla nikogo czy to mundury czy inne stwory prywaciarze tez powinni wreszcie ujawniac przeroby , ale oczywiscie jesli duzo zarabia i placi skaldki odpowiednio dobra emerytura.......ale by to osiagnac musimy przestac marudzic a raczej krok po kroku wprowadzac w zycie.............to nie jest pawda , ze politycy i tylko politycy o tym decydoja...................polacy w okresie 1989 do 2014 duzo stracili bo malo kto mial dobra pensje czy tez uczciwy caly etat .byly tylko smieciowki no to i smieciowe emerytury taka jest prawda

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.695494890213