Wtorek, 20.02.2018, Imieniny: Leon, Ludmila, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

PIP skontrolowała sklepy sieci Biedronka. Lista nieprawidłowości jest długa

07.11.2017, 10:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
PIP skontrolowała sklepy sieci Biedronka. Lista nieprawidłowości jest długa
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdziła w różnych województwach 17 sklepów należących do sieci Biedronka. Przesłuchano ponad 100 osób.

Inspektorzy potwierdzili naruszenia przepisów dotyczących planowania czasu pracy, w tym odgórne udzielanie dwóch dni w roku przysługujących na opiekę nad dzieckiem do lat 14, planowanie dni wolnych w okresie zwolnienia lekarskiego czy zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych osobom wychowującym dziecko do czterech lat. Ujawnili nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz nieprzestrzeganie przepisów o urlopach wypoczynkowych.

W Poznaniu, jak wynika z raportu PIP, praca w godzinach nadliczbowych była wykazywana w tzw. pamiętniku sklepu, a nie w karcie ewidencji. Do tego pracownikom nie wypłacano dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, odmawiano im też prawa do skorzystania z 15-minutowej przerwy. Poza tym ustalanie planów urlopów odbywało się bez porozumienia z nimi, a wniosek urlopowy podpisywano dopiero wtedy, gdy wykorzystali inne dni wolne.

Zdaniem inspektorów doszło też do naruszenia przepisów technicznego bezpieczeństwa pracy. Wyjścia ewakuacyjne, drogi transportowe oraz aleje sklepowe były zastawione towarem. W Pile pracownicy obsługiwali wózki elektryczne bez stosownego przeszkolenia, a w Myślenicach i Poznaniu nie powiadomiono pracodawcy o wypadku przy pracy – czytamy w raporcie z kontroli.

Więcej na gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 14

%92.9 %7.1


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ uiji
  Wtorek, 07.11

  zapraszam do prywaciarzy na kontrole, ale bez uprzedzenia. wszedzie 2 listy, place pod stolem, godzin w miesiacu ponad 200- 250.

 2. 2
  +24
  ~ kierowcabombowca
  Wtorek, 07.11

  kontrole to dziwny twór. Jak można coś kontrolować aby było skutecznie, skoro kilka dni wcześniej się uprzedza. To samo jest np na budowach "dzisiaj bedzie inspekcja, zróbcie porządek z przedłużaczami i chodzcie dzisiaj w kaskach". TO jest norma

 3. 3
  --18
  ~ Budowlaniec
  Wtorek, 07.11

  kierowcabombowca zastanów się najpierw a potem coś napisz mądrego, bo akurat PIP kontroluje bez uprzedzenia szczególnie budowy o czym się przekonałem na własnej skórze i portfelu :-(((

 4. 4
  +17
  ~ zaaw
  Wtorek, 07.11

  a może nasz elbląski PIP pochwali się jakimiś sukcesami, a nie tylko siedzą i ***zą w stołki. Bezużyteczna instytucja tak samo jak Urząd Pracy i śmieszne OHP.!

 5. 5
  +8
  ~ Żabka
  Wtorek, 07.11

  Za Pis podobno jest tak dobrze, takie niskie bezrobocie. Nie rozumiem więc, dlaczego ludzie pracują w tej biedronce, jak jest tam tak źle. Niech każdy poszuka sobie lepszej pracy i ucieka z Biedronki gdzie może.

 6. 6
  +12
  ~ Ochrona niechronionych ,bo...
  Wtorek, 07.11

  A ochrona zamiast pilnować by nie kradli wykłada i liczy towar na półkach,o

 7. 7
  +2
  ~ Sukces
  Wtorek, 07.11

  To w Elblągu cinizna nie ma jeszcze stu biedronek i stu lidlow. Dziadowskie miasto. Kiedy innemarki zostaną wpuszczane do miasta.

 8. 8
  +13
  ~ Petla
  Wtorek, 07.11

  Do elbląskiego pip na rozmowę poszedł Kazik z firmy warbus , zadawał pytania na różne tematy zapytał również czy firmy muszą płacić 50/100 za nadgodziny oni zdziwieni stwierdzili że jak to nie płacą wam za nadgodziny ? I co z tą wiadomością zrobili , nic . Tylko że po paru dniach żuchwa z ariwy chodził po pętlach i rozpowiadał wszystkim dookoła o co pytał Kazik a skąd to wiedział . No cóż opowiedział mu o tym jego kolega .

 9. 9
  +4
  ~ Oygv
  Wtorek, 07.11

  Kiedy się w końcu wezmą za " vabank" - top market. Zero kontroli, sprawdzić umowy pracowników i rzeczywistą sytuację...

 10. 10
  +5
  ~ były pracownik
  Wtorek, 07.11

  Mało kto w biedrze może wyjść na 15 min przerwę. Gdy na nią idziesz słyszysz "tylko szybko". Korzystają z niej tylko ci co palą papierosa 6 razy w ciągu pracy. Na fajrant, wylogowując się musisz zaznaczyć że zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy korzystałeś z przerwy. Do urlopu wliczają soboty i niedziele. Towar w opakowaniach może i zgodny z przepisami BHP (dla kobiet 12 kg), ale policzcie ile ton trzeba przerzucić z palety na półki. Kartony z napojami na wysokość nawet 2 m.

 11. 11
  0
  ~ Haniahenio
  Piątek, 10.11

  Przynajmniej jest o tym głośno i coś się zmieni. W prywatnych małych firmach PIP nic nie wykryje bo się zapowiada więc do ich wizyty przygotowujesz papiery na cacy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.