Środa, 17.07.2019, Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ALEKSANDRY 2016

Kto zdobędzie statuetkę "Aleksandra"? Przedstawiamy Teresę Suchodolską

11.03.2017, 22:45:05 Rozmiar tekstu: A A A
Kto zdobędzie statuetkę "Aleksandra"? Przedstawiamy Teresę Suchodolską

Nagrody za teatralne role roku są przyznawane w Elblągu od 2001 roku. Początkowo były to nagrody pieniężne, ale po trzech latach laureaci zaczęli otrzymywać  również statuetki  "Aleksandra". Nawiązują one do postaci Aleksandra Sewruka. To z jego inicjatywy usamodzielniła się elbląska scena teatralna.

Najważniejszą dla aktorów statuetkę przyznają widzowie. W poniedziałek, 13 marca, na info.elblag.pl rozpocznie się głosowanie, za pośrednictwem którego elblążanie będą mogli typować najpopularniejszego aktora lub aktorkę. Aby ułatwić wybór, przedstawimy wszystkich aktorów  naszego teatru, którzy brali udział w spektaklach podlegających ocenie.

Teresa Suchodolska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu (Wydział Aktorski). Pracowała w Teatrze Lubuskim im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, a od 1995 roku jest związana z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Znana jest z takich ról jak m.in. Panna Skillion w "O co biega? Philipa Kinga, w reżyserii Marcina Sławińskiego,  Gołda w "Skrzypku na dachu" Josepha Steina, w reżyserii Artura Hofmana czy Anna w "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Helenka, w reżyserii Katarzyny Deszcz.

 

 

 


Większość ludzi mimowolnie wierzy w przesądy i ma swoje rytuały. Czy ma Pani jakieś swoje szczególne zwyczaje przed wejściem na scenę?

Rozgrzewka i skupienie.W przesady teatralne wierze z przymrużeniem oka.Traktuje to jako zabawę.Oczywiście egzemplarz scenariusza,który spadł na podłogę przydepnę,ale nie biorę tego na serio.

Czy pomimo dużego stażu na deskach teatru, odczuwa Pani stres związany z premierą sztuki? Jak sobie Pani z nim radzi?


Zawsze odczuwam stres,ale staram się obrócić go w ten mobilizujący.Przed wejściem na scenę nie lubię gdy ktoś mnie zagaduje.Jestem wtedy skupiona na roli,na temacie.Po to przychodzimy wcześniej do teatru na spektakl,a nie tylko, żeby się przebrać i ucharakteryzować.


Teatr to aktorzy, aktorzy to role. Jaki jest Pani sposób na naukę swojego tekstu?

Staram się go najpierw rozczytać,przeanalizować,zrozumieć.Biorąc pod uwagę czego oczekuje reżyser.Wtedy łatwiej jest ten tekst przyswoić. Przygotowuje się rożnie i rano i wieczorem.Rano umysł jest świeższy,wiec lepiej zapamiętuje,a wieczorem na czytuje tekst w wygodnym fotelu.

Miała Pani jakoś wpadkę, śmieszną sytuację na scenie podczas spektaklu?

Na pewno zdarzały się jakieś mikro- wpadki.Zapamiętałam jeden mój upadek na początku swojej pracy w teatrze.Graliśmy ,,Pana Tadeusza" na wyjeździe.Ja jako Zosia szybko wbiegałam na scenę do ogrodu (podłoga była z parkietu) wpadłam w taki poślizg,ze runęłam jak długa.Koledzy się zgotowali,na szczęście Telimena miała tekst idealnie pasujący do tej sytuacji:

"Ja nieszczęśliwa! Zosiu,widzisz,co to znaczy
Żyć z gęśmi,z pastuchami! Tak nogi rozszerzasz
Jak chłopiec,okiem w prawo i w lewo uderzasz
Czysta rozwódka! -Dygnij,patrz, jaka niezwinna!"
Widz pewnie myślał,ze tak powinno być,dla mnie nie było do śmiechu.

Czy jest jakaś rola, której Pani by nie zagrała?

Na pewno taka rola jest. Rola,która jest wbrew temu co czuje i w co wierze,ale jeszcze mi się nie zdarzyła.


Lubi Pani biegać. Jakie są Pani ulubione miejsca do biegania?

Lubię biegać rano.Przyznam się,ze teraz zamieniłam bieganie na pływanie.Lubie pokonywać swoje słabości.Wodę uwielbiam,ale boje się głębokości.Postanowiłam z tym się zmierzyć.Teraz przychodząc na basen wiem,ze potrafię przepłynąć kilka długości basenu,wcześniej przerażało mnie kilka metrów.To jest ogromna satysfakcja.


Nie lubi pani opisywać siebie, więc jaki trend w modzie lub jakieś ubranie mogłoby opisać Pani osobę?

Ubieram sie w to w czym czuje sie dobrze.Lubie ubierać sie na luzie czyli sportowo i uwielbiam elegancję.Garsonki,garnitury,sukienki i szpilki.Niestety w naszej pracy rzadko mozna sobie na to pozwolić.Na scenie  jestesmy albo w kostiumach scenicznych (bywają bardzo rożne) albo w ubraniu nie krępującym ruchy - na próbach.
 
 
 
Z Teresą Suchodolską
rozmawiały
Kamila Jabłonowska i Oliwia JunikOceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Widz
  Niedziela, 12.03

  Wspaniala aktorka!!!

 2. 2
  0
  ~ Widz
  Środa, 29.03

  Urocza, pełna wdzięku, doskonała zarówno w komedii jak i na poważnie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.