Wtorek, 5.07.2022, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

Zwierzęta panicznie boją się huku petard. „Przerażony psiak błąkał się prawie dwie doby”

05.01.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zwierzęta panicznie boją się huku petard. „Przerażony psiak błąkał się prawie dwie doby”
Fot. Archiwum redakcji
- Większość zwierząt panicznie boi się huku petard i fajerwerków. Niektóre psiaki w ogóle nie chcą wychodzić z domu w dzień Sylwestra, kiedy odgłosy rzucanych petard słychać już od rana – mówi Małgorzata Krawczyk,Zastępca Kierownika Schroniska OTOZ ANIMALS Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu
 
Jak na huk fajerwerków reagują zwierzęta? - Większość zwierząt panicznie boi się huku petard i fajerwerków – zaznaczyła Małgorzata Krawczyk. - Niektóre psiaki w ogóle nie chcą wychodzić z domu w dzień Sylwestra, kiedy odgłosy rzucanych petard słychać już od rana. Takim zwierzętom trzeba umożliwić schowanie się w domu w jakimś zacisznym miejscu, najlepiej w pomieszczeniu, w którym nie ma okien.
 
 
Jeśli lękliwe czworonogi usłyszą blisko siebie huk petard podczas spaceru, potrafią wyrwać opiekunowi smycz z ręki i uciekać, biegnąc ślepo przed siebie i nie reagując na wołanie. Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Niekiedy stres zwierząt podczas Sylwestrowej jest tak duży, że wymagają one zastosowania środków farmakologicznych. Oczywiście podanie środków uspokajających należy skonsultować z lekarzem weterynarii
 
– podkreśliła Małgorzata Krawczyk.
 
 
Czy zdarzały się przykre sytuacje, w których zwierzęta np. robiły sobie krzywdę? - Na przestrzeni lat w naszym schronisku mieszkało wiele psów, które bardzo źle znosiły odgłosy sylwestrowej nocy. Niektóre tak bardzo usiłowały wtedy wydostać się ze schroniskowego boksu, że raniły sobie np. pyski – przyznała Małgorzata Krawczyk.- Jeżeli jakiś pies mieszka w kojcu zewnętrznym, a wiemy, że panicznie boi się hałasu, na tę noc umieszczamy go w schroniskowej izolatce, albo w budynku socjalnym, gdzie jest ciszej.
 
 
Co roku, kilka dni przed Sylwestrem, za pomocą mediów społecznościowych i gazet internetowych apelujemy do Elblążan, o to, by nie strzelali w Sylwestra oraz do opiekunów czworonogów, by odpowiednio zatroszczyli się o swoich podopiecznych. Chcemy, by ludzie zrozumieli, jak wielkim strachem i stresem bezbronnych zwierząt okupiona jest ich huczna zabawa. A przecież można doskonale się bawić nie krzywdząc
 
– zaznaczyła Małgorzata Krawczyk.

 
Jak w tym roku wyglądał Sylwester? - W Sylwestra przywieziono do nas jednego błąkającego się psiaka, którego 2 stycznia odebrał opiekun. Poza tym wieczorem otrzymaliśmy telefoniczną informację, że znaleziono psa, ale osoby, które go znalazły postanowiły się nim zaopiekować do czasu odnalezienie prawowitych opiekunów zwierzęcia – dodała Małgorzata Krawczyk. - 1 stycznia br. wieczorem trafiły do nas dwa owczarki belgijskie oraz brązowy mieszaniec i te psiaki zostały odebrane przez swoich opiekunów następnego dnia. Poinformowano nas o jednym zaginięciu psa, który wystraszył się wybuchu petardy i uciekł podczas spaceru. Miało to miejsce 28 grudnia ubr. wieczorem. Przerażony psiak błąkał się prawie dwie doby, ale szczęśliwie udało się go odnaleźć całego i zdrowego.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Schronisko dla zwierząt w Elblągu ( zdjęć 28 )
Dodano: 2021-12-24 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Gosc
  Środa, 05.01

  Dajcie już spokój z tym tematem bo co roku te same bzdury . Jak psy puszczane bez smyczy i nie da się iść przez park Kajki z dzieckiem bo się człowiek boi czy nie pogryzie . Trzymać wielkoludy na smyczy to nie będzie problemu .

 2. 2
  +14
  ~ A może
  Środa, 05.01

  Napiszcie o zaszcz,,,,anych i zasr,,,nych parkach i trawnikach. Przez psy.

 3. 3
  +10
  ~ Janos
  Środa, 05.01

  Mój kot ma te wszystkie huki i fajerwerki nie powiem gdzie, bo nie chcę się wyrażać.

 4. 4
  +2
  ~ krystyna
  Środa, 05.01

  czy pies ze zdjecia / brązowy/ z klatki nr. 2 jest do adopcji w schronisku elbląskim ?

 5. 5
  +14
  ~ Bezproblemowy
  Środa, 05.01

  Biedne zwierzątka, przerażone raz do roku... Szarik i Cywil byli chyba wyjątkami... A ja jestem całorocznie przerażony stanem wyglądu trawników, chodników i obejść wokół domów - oczywiście po fizjologicznych czynnościach zwierząt (temu nie ma co się dziwić - taka jest natura - jej nie oszukasz), ale najbardziej wkurza mnie kretynizm tzw. obrońców zwierząt, którzy notorycznie do powyższego stanu dopuszczają..

 6. 6
  +2
  ~ Upadły Harley
  Środa, 05.01

  Na sylwestra pieski się boją petard ale na imprezie Owsiaka już nie?

 7. 7
  +9
  ~ Hhhh
  Czwartek, 06.01

  A mi się też nie chce wychodź na dwór jak widzę wszędzie te psie kupy ....

 8. 8
  +12
  ~ Vigfududxd
  Czwartek, 06.01

  Pies przerażony raz na rok, ja przerażona codziennie psimi odchodami po chodnikach,parkach . W parku nie można przejść spokojnie, bo psy biegają ,a właściciele z nosami w komórkach, rozumiem, że pies tym bardziej duży musi się wybiegać,to gdzie jest kaganiec???!!! ZERO ODPOWIEDZIALNOŚCI....nie mówiąc już o wyjących psach zostawionych w mieszkaniu,jak właściciele są w pracy....wtedy nie szkoda pieska??? Nie róbcie jaj!!!

 9. 9
  +10
  ~ Bożena L.
  Czwartek, 06.01

  Przede wszystkim powinien być obowiązek sprzątania po psach. Tak jak jest np. w Sopocie. Elbląg, to zasrane miasto.

 10. 10
  --6
  ~ Pero
  Czwartek, 06.01

  Mój pies całkowicie ogłuch przez te coroczne strzelanie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1124401092529