Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sylwester 2019 vs 2021. Jak podróżowaliśmy przed pandemią i co nas czeka w tym roku?

23.12.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sylwester 2019 vs 2021. Jak podróżowaliśmy przed pandemią i co nas czeka w tym roku?

W grudniu 2019 roku świat z niepokojem patrzył, na rozwijającą się w Chinach pandemię. Jednak Polakom nie przeszkodziło to wtedy w planowaniu i realizowaniu sylwestrowych wyjazdów, w przeciwieństwie do sytuacji, która miała miejsce rok później. Mimo że pandemia trwa, to w tym roku wracamy do noworocznego podróżowania. Zmieniły się jednak preferencje turystów.  
 

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, dokąd Polacy podróżowali na przełomie 2019 i 2020 roku,  także dokąd i na jakich zasadach pojadą w tegorocznym okresie sylwestrowo-noworocznym. Raport przygotowali na podstawie deklaracji klientów pochodzących z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego porównywarki.  


Sylwester na stoku i w ciepłych krajach  


Polscy turyści najchętniej spędzali okres świąteczno-noworoczny na stoku. Do najchętniej wybieranych kierunków w 2019 roku należały narciarskie kraje: Włochy (11,75%), Austria (8,72%), Czechy (7,29%) oraz Słowacja (5,36%).  Na 4. miejscu znalazła się Tajlandia z 7% wskazań. Wśród chętnie wybieranych państw na dalszych miejscach nie zabrakło USA, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Egiptu.

 

W 2021 roku Włochy nadal wiodą prym w sylwestrowych wyjazdach – 16,42% klientów rankomat.pl w grudniu zadeklarowało wyjazd w tym kierunku. Może to być związane z tym, że Włochy jako jeden z nielicznych narciarskich krajów wpuszcza zaszczepionych i niezaszczepionych (choć wymagany jest negatywny wynik testu). Zmiany zaszły jednak na kolejnych pozycjach: Austrię i Czechy zastąpiły Ukraina (7,91%, tam polisa jest obowiązkowa przy wjeździe) oraz Stany Zjednoczone (7,21%). Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Tajlandia, Austria, Francja i Egipt. 


Aktywny Nowy Rok – narty i…. nurkowanie 


32,3% wszystkich wyjeżdżających deklarowało w 2019 roku, że podróż połączy z jazdą na nartach lub snowboardzie. Warto też odnotować, że niespełna 3% klientów rankomat.pl w okresie sylwestrowo-noworocznym zaplanowało wakacje z nurkowaniem.


 
W 2021 roku wyjazdy narciarskie zadeklarowało tylko 20,6% turystów. Nurkować planuje 2,2% klientów rankomat.pl. Mniejsza liczba zainteresowanych szusowaniem może wiązać się z tym, że niektórzy narciarze czekają z rezerwacją wyjazdu na zmiany w obostrzeniach.  


Sylwester 2021 z obostrzeniami 

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, które z top 10 najpopularniejszych państw daje możliwość wjazdu turystom. Okazuje się, że wszystkie, ale oczywiście pod pewnym warunkami.  

Włochy – wjazd możliwy dla wszystkich, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu, na terenie całego kraju obowiązuje paszport covidowy (między innymi w restauracjach, hotelach, transporcie publicznym, podczas wydarzeń społecznych, sportowych czy kulturalnych). 
Austria – obowiązuje reguła 2G – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Na terenie kraju lockdown dla niezaszczepionych. Lokale otwarte są do 23.00, za wyjątkiem sylwestra. 
Czechy – przy wjeździe obowiązuje paszport covidowy. 
Tajlandia – dla zaszczepionych turystów z Polski obowiązują zasada „test and go”, można wjechać do kraju, na miejscu wykonywany jest test, jeśli jego wynik jest negatywny można swobodnie podróżować po Tajlandii. 
Słowacja – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych. 
USA – wjechać mogą tylko osoby zaszczepione z negatywnym wynikiem testu PCR 
Hiszpania – wjazd możliwy dla zaszczepionych, ozdrowieńców oraz posiadających negatywny wynik testu. 
Niemcy – przekroczenie granicy możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. 
Wielka Brytania – zaszczepienie muszą wykonać test przed podróżą, w trakcie pobytu, a do czasu wyniku poddać się samoizolacji. 

Egipt - podróżować mogą zaszczepieni na podstawie zaświadczenia oraz niezaszczepieni posiadający negatywny wynik testu. 

Wszystko drożeje, a wyjazdy sylwestrowe? 

Inflacja sprawia, że tegoroczne święta będą najdroższe od wielu lat. Noclegi w hotelach oraz loty na razie utrzymują się jednak na podobnym co w poprzednich latach poziomie. Eksperci rankomat.pl sprawdzili się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na sylwestra na stoku lub w stolicy jednego z krajów z top 5 naszego raportu. 
Poniższe dane dotyczą wyjazdów w okresie 29 grudnia 2021-2 stycznia 2022 dla dwóch dorosłych osób, aktualne na 21 grudnia 2021: 

Najtańsze noclegi, za booking.com: 
 

 • Włochy - od 745 zł (narty, Bergamo) / od 1068 zł (Rzym) 
 • Austria – od 997 zł (Wiedeń), od 1867 zł (narty, Kaprun) 
 • Czechy – od 607 zł (Praga), od 1464 zł (narty, Szpindlerowy Młyn) 
 • Tajlandia – od 8 000 zł (wycieczka w terminie 30.12 - 14.01.2022 z biura podróży Rainbow, w cenie dojazd oraz wyżywienie) 
 • Słowacja – od 711 zł (Bratysława), od 886 zł (narty, Tatrzańska Łomnica) 


Najtańsze loty, za Google Loty: 
 

 

 • Warszawa - Rzym, od 667 zł.
 • Warszawa - Bergamo, od 695 zł. 
 • Warszawa - Praga, od 699 zł.
 • Warszawa - Wiedeń, od 633 zł.
 • Warszawa - Salzburg, od 1052 zł. 
 • Warszawa - Bratysława, od 385 zł. 


Ubezpieczenia na sylwestra od 3 zł dziennie Planując sylwestra za granicą, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. W dobie pandemii COVID-19 polisa turystyczna powinna zapewniać pokrycie:   
 

 

 • hospitalizacji i leczenia w razie zachorowania na COVID-19,  
 • wykonania testu na obecność SARS-CoV-2,  
 • przedłużonego pobytu opiekuna z powodu zachorowania dziecka,  
 • zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużenia pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu,  
 • zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny,  
 • kosztów powrotu do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny.  


- Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje wsparcie w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku za granicą. Aktualnie zdecydowana większość towarzystw pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Niektórzy ubezpieczyciele objęli też ochroną koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny lub izolacji. 


Mówimy tu o kosztach wyżywienia, zakwaterowania oraz późniejszego powrotu do Polski, o ile dane państwo nie gwarantuje pokrycia tych opłat. Bardzo często polisa obejmuje również koszty wykonania testu (z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza). Na rankomat.pl można w szybki i łatwy sposób sprawdzić i porównać zakres ryzyk związanych z Covid-19 – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych, rankomat.pl.


Większość ubezpieczycieli oferuje część lub całość takiej ochrony w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wszyscy narciarze muszą mieć polisę z obowiązkowym OC. Narciarze powinni posiadać dodatkowo ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa, NNW oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego.

  

Najtańszą polisę na narty można mieć już od niespełna 4 zł za dzień ochrony. Narciarze wybierający się do Włoch ubezpieczenie z odpowiednim zakresem znajdą od około 8 zł dziennie. Turystom, nieplanującym sylwestra na stoku wystarczy standardowa polisa za 3,74 zł za dzień.  

 

źródło: rankomat.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Jaki Sylwester
  Czwartek, 23.12

  Dno totalne w tym województwie i Elblągu imprezy i Sylwester. Ale fajerwerki już kupione i w d mamy wasze lasery.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.427757024765