Czwartek, 30.06.2022, Imieniny: Emilia, Lucyna, Arnold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POŻARY

Ochotnicy przy akcji gaszenia sadzy w kominie

12.12.2020, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ochotnicy przy akcji gaszenia sadzy w kominie
fot. Kacper Ambroziak ( OSP Markusy)

Chwilę przed godziną 9.00 rano, jednostka OSP Markusy została zadysponowana do miejscowości Zwierzno w związku z pożarem komina.


Na miejsce zostały zadysponowane dwie jednostki,  samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P360 349[N]42 oraz specjalistyczny podnośnik Star 200 349[N]48. Dodatkowo zadysponowana została także jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierznie oraz jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz Policja.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy rozpoczęli wygaszaniem pieca oraz przystąpili do gaszenia przewodu kominowego.

Na szczęście nikt nie został ranny.


To już kolejne zdarzenie związane z pożarem sadzy. Skąd się bierze i jak jej unikać?


Przede wszystkim przypominamy o konieczności czyszczenia komina, paleniu suchym drzewem, odpowiednim dobraniem kotła do budynku - oraz jego ustawieniem, ponieważ zbyt niska temperatura paleniska lub zbyt mały dopływ powietrza do kotła powoduje niespalone paliwo, a niespalone do końca paliwo osadza się w kominie tworząc sadzę. Uważajmy także na czad, który może się wytworzyć podczas pożaru przewodu kominowego - nie jesteśmy w stanie go zobaczyć ani wyczuć, działa jak "cichy zabójca" - dlatego tak ważne jest montowanie czujników i tak często się o tym mówi. Urządzenie za kilka złotych może uratować życie nam oraz naszej rodzinie. Nigdy nie próbujmy gasić pieca czy przewodu kominowego używając wody. Na jeden litr wody tworzy się 1700 litrów pary wodnej - co skutkować może rozsadzeniem (lub w najlepszym przypadku lekkim rozszczelnieniem) przewodu kominowego.


W przypadku pożaru sadzy w kominie zaalarmujmy straż (numer ratunkowy: 112), po czym zacznijmy wygaszanie pieca. Wyjmijmy cały opał znajdujący się w środku, zamknijmy dopływy powietrza i czekajmy na profesjonalistów.

 

 

Kacper Ambroziak

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mateuszek k panie chucku
  Sobota, 12.12

  tak to jest do szkoły było pod górkę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.227205991745