Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. Po co w Elblągu taka inwestycja? (opinia nadesłana)

26.09.2022, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. Po co w Elblągu taka inwestycja?

Ruszyła budowa biurowca Porta Mare. Już w przyszłym roku w Elblągu powstanie kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej z cześcią usługową. Wspólnie m.in. z Posłem Leonard Krasulski, Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych i Aleksander Jankowski Wicewojewodą z Pomorski Urząd Wojewódzki W Gdańsku oraz władzami Elbląga symbolicznie wbiliśmy pierwsze łopaty na budowie. Po co w Elblągu taka inwestycja?  Demografia jest nieubłagana. Elbląg jest na 28 miejscu w rankingu najbardziej wyludniających się miast na prawach powiatu w Polsce (na 66 miast). Od 2002 do 2021 straciliśmy prawie 8 procent mieszkańców. Wg. danych GUS w 2021 roku było 117952 elblążan, a w 2002 roku 128016. To spadek o ponad 10 tysięcy. Ciekawostka za wikipedią - po II wojnie światowej ilość ludności w mieście rosła do 2000 roku (tu mieliśmy rekord 130160 mieszkańców), później mamy ciągły spadek.

Prognozy GUS są również bardzo niedobre. W 2030 roku spadniemy poniżej 110 tys. mieszkańców, a w 2040 roku możemy stać się miastem mniej niż 100 tysięczny. Szacunki GUS mówią, że w 2050 roku będzie 88724 elblążan. To ogromne wyzwanie dla obecnych i przyszłych władz miasta. Wraz ze spadkiem ludności maleją dochody samorządów. To trend ogólnopolski i problem zauważony m.in. w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której jako jeden z pięciu ośrodków wymagających wsparcia wymieniono miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze.

Program Fabryka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. ma wyjsć naprzeciw tym wyzwaniom. W dobie Przemysł40 ważną perspektywą dla miast są nowe wysokotechnologiczne branże gospodarki, które zapewniają dobrze płatne miejsca pracy. Powszechna cyfryzacja produkcji powoduje, że centra obsługi biznesu mogą być z powodzeniem lokowane w mniejszych ośrodkach miejskich. Dla firm koszty wynagrodzeń i najmu powierzchni w średnich miastach są dużo bardziej atrakcyjne niż w metropoliach. Dla samorządów to szansa na dodatkowe wpływy z podatków oraz na przynajmniej spowolnienie procesu depopulacji.

W 2019 roku powstał raport "Potencjał Miast Średnich w Polsce dla lokalizacji inwestycji". Raport miał wskazać wśród 35 analizowanych miast te z największym potencjałem. Analizowano miejscowości, w których swoje siedziby lub oddziały miały wyższe uczelnie zawodowe. W wyniku tego raportu Elbląga wskazany został jako jedno z pięciu miast, w których ARP zbuduje nowoczesne powierzchnie biurowe. Wysoko oceniono m.in. politykę proinwestycyjną Miasta oraz dobrą współpracę Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu z biznesem. Ostatecznie Elblag został wkazany jako czwarte miasto z największym potencjałem.

Porta Mare to współna inwestycja państwa i samorządu. Elbląg do spółki włożył grunt warty około 2,5 mln zł, około 100 mln zł na budowę wyłoży rządowa spółka Operator ARP. Dodatkowo 27 mln zł Elbląg otrzyma w ramach Polskiego Ładu na modernizację nadbrzeża. To w sumie prawie 130 mln zł z budżetu państwa przeznaczonych na ten program. W kontekście Przekopu Mierzei, wzrostu znaczenia Zalewu Wiślanego oraz planowanych środków na inwestycje w Krainę Kanału Elbląskiego to ogromna szansa dla całego naszego regionu.

 

Wicewojewoda warmińsko-mazurski
Piotr Opaczewski

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Realista
  Poniedziałek, 26.09

  No OK. Nowoczesne powierzchnie biurowe. Tylko co tam sie ulokuje, bo w Elblagu powierzchni biurowych dostatek vide Regal Park, gdzie nie moga znalezc najemcow.

 2. 2
  --21
  ~ POlak
  Poniedziałek, 26.09

  Rozwój naszego miasta zapewni tylko PIS.

 3. 3
  +9
  ~ asd
  Poniedziałek, 26.09

  Realista: ale w przypadku Regal park to nie są jakieś super powierzchnie...to raz...druga sprawa ze nie ma firmy komercjalizującej obiekt. Tutaj jest inna historia.

 4. 4
  +16
  ~ nie_ma_czasow
  Poniedziałek, 26.09

  Wlasnie niektorzy nie potrafia pojac, ze to jest wycelowane w jakies wieksze podmioty, a nie cos co zmiesci sie w pokoiku w Regal Parku. Tu nie ma co watpic, tylko wierzyc i poczekac z optymizmem na koniec budowy.

 5. 5
  --5
  ~ jasnowidz
  Poniedziałek, 26.09

  Tyn panom łopaty pasują zza wyjątkiem posła L . Krasulskiego , który jest już staruszkiem nie wyrośniętym , ale z bogatym dorobkiem parlamentarnym i właśnie on powinien nimi zarządzać ,Miejmy nadzieję ,że tak będzie nie długo

 6. 6
  +6
  ~ nigdypis
  Poniedziałek, 26.09

  ~ POlak--pis rządzi już 7 lat i gdzie ten rozwój !!!!!!! Aferzyści i złodzieje.Milionerzy z pis-mówi ci to coś? Może sam takim jesteś ?!

 7. 7
  0
  ~ MY NARÓD
  Poniedziałek, 26.09

  Szkoda ryb , szkoda bobrów , szkoda koni , szkoda kredytobiorców , szkoda nauczycieli , szkoda lekarzy , szkoda emerytów , szkoda oszczędzających , szkoda przedsiębiorców , szkoda młodych , szkoda Rodziców i Dzieci ... szkoda POLSKI

 8. 8
  +1
  ~ anatol
  Poniedziałek, 26.09

  Czy do ludności Elbląga wliczani są mieszkający tu Ukraińcy ? Bo to przynajmniej 2000 osób , a po przyłączeniu Gronowa Górnego , Kazimierzowa i Adamowa co powinno nastąpić jak najszybciej będzie parę tysięcy więcej .

 9. 9
  --1
  ~ ciekawe?
  Poniedziałek, 26.09

  po to aby lidziki ze d=zdjęcia mogli zarobić

 10. 10
  +4
  ~ Upadły Harley
  Poniedziałek, 26.09

  Posłowanie się marzy Oraczewskiemu, wiec zaczyna rozsyłać swoje wypociny po portalach dla darmowej reklamy? Nic z tego towarzyszu - po wyborach wrócisz do sprzedawania lampek choinkowych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.085391998291