Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

PO odpowiada na zarzuty Ruchu Palikota dot. powołania spółki Aquapark Elbląg (opinia nadesłana)

15.02.2013, 17:19:32 Rozmiar tekstu: A A A
PO odpowiada na zarzuty Ruchu Palikota dot. powołania spółki Aquapark Elbląg
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do artykułu; źródło: www.reda.naszemiasto.pl

Dziś, 15 lutego, na naszą skrzynkę redakcyjną wpłynęła odpowiedź Jerzego Wcisły, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Elblągu na list otwarty Ruchu Palikota pt. "Czy jest jakieś drugie dno finansowe Aquapark Elbląg Sp.z o.o. z siedzibą w Elblągu?".

Poniżej przedstawiamy treść całej wiadomości:

"W elbląskich mediach pojawił się list otwarty sygnowany przez Ruch Palikota, zawierający pytania dotyczące powołania spółki Aquapark Elbląg. W związku z tym – tą sama drogą – prostujemy niektóre twierdzenia Ruchu Palikota oraz wyjaśniamy zawarte w liście wątpliwości.

Chcemy zbudować aquapark – bez drugiego dna

Elbląskie media opublikowały artykuł: Ruch Palikota pyta. Czy jest jakieś drugie dno finansowe Aquaparku w Elblągu? Artykuł sygnowany przez Ruch Palikota z założenia jest serią pytań dotyczących powołanej niedawno spółki Aquapark Elbląg.

Cieszy to, że Ruch Palikota chce poznawać fakty i o nie pyta. Także formuła pytań zadawanych przez partię polityczną, za pośrednictwem mediów, mieści się w zwyczajach życia społecznego i politycznego. Nieco niepokoi fakt, że są to od razu „pytania z tezą” np. o mrzonkach władzy czy woli ukrycia prawdziwego celu powołania spółki.

Pragnę przypomnieć, że jedno z istotnych wyzwań tej kadencji mieści się w haśle „Elbląg przyjazny mieszkańcom”. W praktyce oznaczać ma ono „poprawę jakości życia w mieście, stworzenie w Elblągu miejsc spędzania wolnego czasu i aktywizację różnych form odpoczynku dla elblążan”. Najważniejszą inwestycją tego wyzwania jest budowa aquaparku. Nie jest to więc „mrzonka władzy” lecz wola wypełnienia obietnicy wyborczej. Trochę dziwią oskarżenia polityków, że Platforma Obywatelska łatwo nie rezygnuje z realizacji programu wyborczego.

W trudnej rzeczywistości kryzysu globalnego, którego skutki odczuwają także polskie samorządy, szukamy najlepszej formuły realizacji tego zadania.

Oczywiście, dzisiaj nikt nie zagwarantuje, że powołanie spółki Aquapark Elbląg jest gwarantem, iż taki obiekt w naszym mieście powstanie. Ale bez wątpienia jest to bardzo klarowna forma postawienia konkretnego zadania do wykonania. Każda inna formuła, w tym sugerowane przez Ruch Palikota zlecenie tego zadania spółce MOSiR nie zapewni takiej transparentności i weryfikowalności jak powołanie odrębnej jednostki. Jednocześnie założenie spółki z jasno określonym celem jest czytelnym sygnałem dla potencjalnych partnerów przedsięwzięcia i wzmacnia wiarygodność, także wśród analityków finansowych. Powinno być także czytelne dla partii politycznych. Tym bardziej, że praktycznie wszystkie fakty dotyczące spółki Aquapark są jawne i w dużej mierze stanowiły już przedmiot informacji medialnych.

Kapitał spółki wynosi 10.000 zł, a Rada Miejska podczas sesji w dniu 28 grudnia 2012 roku zabezpieczyła w budżecie Miasta kwotę 500.000 zł na dokapitalizowanie spółki. Spółka do czerwca nie będzie prowadziła działalności gospodarczej, zaś od lipca przejmie zarządzanie basenem przy ul. Robotniczej. Z tych źródeł są i będą pokrywane koszty działalności spółki, na które dzisiaj składa się przede wszystkim koszt jednego etatu (prezes spółki) i biura rachunkowego.

Funkcjonowanie spółki reguluje umowa spółki: notarialny akt założycielski z 17 grudnia 2012 roku. Trwa rejestracja  spółki w KRS, zatem wszystkie dane dot. spółki będą już wkrótce dostępne w Sądzie Rejestrowym.

Obecnie spółka się konstytuuje i na podstawie analiz ekonomicznych tworzony jest biznesplan na 2013 rok. Trwają przygotowania dokumentacji przetargowej na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla Aquaparku. Prezes Spółki przygotowuje też analizy – także w oparciu o rozmowy z dotychczasowymi użytkownikami krytej pływalni – dotyczące możliwości poprawy wyniku finansowego działalności na tym obiekcie. Nie istnieje zagrożenie niekontrolowanej wyprzedaży przekazanego spółce majątku, gdyż każda taka decyzja wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników, a więc Gminy Miasta Elbląg.

Mam nadzieję, że te informacje uspokoją działaczy Ruchu Palikota, których zapraszamy do kreatywnego myślenia o Elblągu. Nikt nie ma patentu na najlepsze rozwiązanie, zatem każda próba podpowiedzi lepszego rozwiązania będzie mile widziana.

 

 

Jerzy Wcisła
wiceprzewodniczący
Platformy Obywatelskiej w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Komentarze do artykułu (97)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +28
  ~ ha, ha, ha
  Piątek, 15.02

  dzisiaj aquwa park czy też basen powinien być zbudowany, no ewentualnie w co najmniej połowie budowy, a nawet nie aquwa park lecz choćby basen gdzie można byłoby wejść bez stania w komunistycznych kolejkach na karnet, niestey dwa lata rządów nieudaczników to okres w którym ci nieudacznicy przygtowywali się do wy.p.i.e.rd.z.e.n.i.a spółki z prezesem, po dwóch latach wyp....li prezesa z pensją 6,5 tys zł bez żadnego planu, bardzo obiecujący start , czekamy na kolejne osiągnięcia

 2. 2
  +13
  ~ czytać ciemnniaki
  Piątek, 15.02

  http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=1668 koszt budowy basenu przyszkolnego to około 16 melonów, fajny basen taki w linku, może na poczatek wystarczy taki basen dla bankrutującego miasta, a przepraszam koszt to 15,5 melona bo te pół melona na pseudospółeczki to chyba da się jakoś odzyskac jeszcze

 3. 3
  +20
  ~ kierowca bombowca
  Piątek, 15.02

  u nas nie jest potrzebny aqua park, bo mało kogo będzie stać na częste w nim wizyty; my potrzebujemy drugiej porządnej pływalni takiej jaka jest w Olsztynie, w ostateczności w Braniewie; w obecnej sytuacji mieszkańcy nie mogą swobodnie korzystać z istniejącego obiektu, a kluby pływackie organizować tam zajęć według własnego planu, tylko takiego w jakim "dostali" przydział na tory

 4. 4
  +35
  ~ WYBORCA
  Piątek, 15.02

  Panie Wcisło. Lud nie jest głupi i Pana kitu nie kupi.

 5. 5
  +23
  ~ rada
  Piątek, 15.02

  wpiszcie basen w Miliczu, jest nawet napisane z jakich programów dostali dofinansowanie i ile, zamiast powoływac spółki zatrudnijcie kogoś ( nie tancerze) kto potrafi napisac wniosek o dofinansowanie inwestycji, niech pojedzie do Milicza na tydzień, pogada, na pewno będzie więcej z tego pożytku niż z prezesa spółki bez planu,

 6. 6
  +14
  ~ powiem tak...
  Piątek, 15.02

  NIE DLA PO, w Polsce, NIE DLA PO w Elblągu!

 7. 7
  0
  ~ spragniony
  Piątek, 15.02

  lezby i pe..ły do władz.Będą mogli walić was w du ..ku na le-galu

 8. 8
  +20
  ~ Ruch Palikota
  Piątek, 15.02

  Panie Jurku -Ruch Palikota jak i duża część społeczeństwa jest już spokojna .Spółka do lipca ma do dyspozycji 500 000 zł to przetrwa na 100% .Co do zbywania majątku to obecna władza POkazała jak sprytnie służąc swoim interesom oddaje za 1 zł majątek wart ponad milion. BRAWO .To jest ten plan Elbląg przyjazny mieszkańcom - chyba mieszkańcom należącym do PO ? O całej reszcie zapomnieliście .Jesteście śmieszni jak Mr. Bean

 9. 9
  +14
  ~ miezszkanka .E
  Piątek, 15.02

  Widać że zawłaszczenie RM przez PO dochodzi zenitu. PO kupą panowie !

 10. 10
  +19
  ~ nonsens
  Piątek, 15.02

  zakładając, nawet, ze zbudują to koszt utrzymania parku wzrasta o pensję pani prezes, miesiąc w miesiąc pieniadze wywalone w błoto, tak jakby kierownik basenu nie wystarczył, bardzo głupi pomysł ze spółeczką, bardzo głupi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4027960300446