Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Forum Rozwoju Elbląga w sprawie "obwodnicy wschodniej" i likwidacji linii tramwajowej nr 2 (opinia nadesłana)

06.09.2012, 12:08:55 Rozmiar tekstu: A A A
Forum Rozwoju Elbląga w sprawie

Niezależna inicjatywa obywatelska Forum Rozwoju Elbląga zwraca się do Prezydenta Elbląga Pana Grzegorza Nowaczyka o zorganizowanie konsultacji społecznych poświęconych planom budowy tzw. „obwodnicy wschodniej” oraz likwidacji linii tramwajowej nr 2.

Wspomniana „obwodnica wschodnia” Elbląga, ma częściowo przebiegać przez park leśny Bażantarnia oraz ulicę Marymoncką, co wiąże się z likwidacją istniejącej tam infrastruktury tramwajowej, a w konsekwencji likwidacji linii tramwajowej nr 2. Zdajemy sobie sprawę, że za stanowiskiem władz Elbląga stoją konkretne uwarunkowania i ograniczenia m.in. przestrzenne, infrastrukturalne i ekonomiczne. Mamy jednak poważne wątpliwości, czy na pewno nie ma rozwiązań alternatywnych, czy o wszystkim muszą decydować finanse i chłodna logika podejmowania decyzji.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że istnieje stosunkowo niewiele rzeczy kojarzących się z Elblągiem, z którymi identyfikują się jego mieszkańcy. Zaliczyć można do nich m.in. elbląskie parki na czele z Bażantarnią, tramwaje, odkryty basen miejski jeden z największych tego typu obiektów w Europie, czy też nasze specyficzne Stare Miasto w wiecznej budowie.

Z przykrością stwierdzamy, że stosunek władz Elbląga do tych elbląskich symboli jest delikatnie mówiąc lekceważący. Stare Miasto jest obiektem wiecznych improwizacji. Z uporem przyzwala się na kontrowersyjną „nowoczesną” zabudowę i to mimo wielu głosów negatywnych. Zamiast dążenia do konsekwentnej zabudowy całej dzielnicy, co rusz pojawiają się dziwne pomysły, nowoczesnych fontann, ogródków archeologicznych, powstania „placu katedralnego” itp.

Nasz odkryty basen zarastają chwasty w oczekiwaniu na inwestora, który ma nam zbudować Aquapark i przy okazji wyremontować stary obiekt. Znając elbląskie realia bardzo prawdopodobne jest, że minie parę lat i okaże się, że zamiast inwestora mamy w niecce basenu kawałek młodego lasu, a na jakikolwiek remont jest za późno.

Bażantarnia jest ulubionym miejscem wypoczynku na łonie przyrody tysięcy elblążan. Jak będzie wyglądać to miejsce, gdy przez skraj „polany z wiatami” będzie przebiegać nowa droga? Czy hałas samochodów pozwoli na organizowanie imprez muzycznych w „muszli koncertowej”? Czy będzie można rozkoszować się świeżym leśnym powietrzem, czy też tylko takim wymieszanym ze spalinami samochodów? Jak oszpeci krajobraz tego parku droga z ekranami akustycznymi?

Tramwaje elbląskie są jednymi z najstarszych w naszym kraju. Wiele miast nam ich zazdrości, a w Olsztynie właśnie je reaktywują. Tymczasem władze Elbląga zamiast kontynuować ich rozbudowę, bez skrupułów zamierzają zlikwidować jedną z najstarszych elbląskich linii tramwajowych. Zdajemy sobie sprawę, że wszystko można wytłumaczyć względami ekonomicznymi, ale wspomniane symbole Elbląga są naszym wspólnym dobrem i powinniśmy o nie dbać, a nie je niszczyć lub zaniedbywać. To one kształtują tożsamość naszego miasta i samych elblążan.

Pan Prezydent wielokrotnie deklarował, że zależy mu na opinii elblążan i jest teraz doskonała okazja, żeby wysłuchać, co mieszkańcy Elbląga sądzą o wspomnianych inwestycjach i czy ich w ogóle chcą.

 

Cezary Balbuza

Oceń tekst:

Ocen: 110

%84.5 %15.5


Komentarze do artykułu (48)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ obserwator
  Czwartek, 06.09

  Dlatego że młodzi ludzie zasiadają we władzach miasta i praktycznie na niczym im nie zależy oczywiście oprócz " KASY"

 2. 2
  +19
  ~ AborygenMiejscowy
  Czwartek, 06.09

  Niewątpliwie tramwaj miejski jest jednym z najlepszych środków komunikacji powszechnej (typowy przykład Ateny podczas olimpiady) i nie, dlatego że jest jakiś tam ekologiczny (nie bardzo wiadomo, co to znaczy, bo wiedzą to tylko ci, którym się to wydaje), ale dlatego że napędza go silnik elektryczny i jego efektywność działania i sprawność jest o wiele większa od spalinowych złomów, które dominują na naszych ulicach. Poza tym jego tory a więc strumień komunikacyjny jest oddzielony od innych strumieni ruchu i tym bardziej jego efektywność jest in plus. Zupełnie innym zagadnieniem jest szkielet komunikacyjny naszego miasta i jego efektywność jak i logistyka. To sen idioty realizujący się na zasadzie przypadku. I żadne tu nie pomogą inicjatywy społeczne i oddolne rodem z zeszłej epoki, bo tym zagadnieniem muszą się zająć fachowcy a nie ludzie z przypadku i towarzystwa.

 3. 3
  +27
  ~ as
  Czwartek, 06.09

  Trase tramwajowa linii nr 2 nalezy przedluzyc do Ogolnej - tak jak zakladaly plany.

 4. 4
  +34
  ~ pesa407
  Czwartek, 06.09

  Ręce precz od Bażantarni!!! Tramwaj z Królewieckiej przedłużyć do Fromborskiej a potem z Ogólnej na Zawadę! Jak powstanie linia tramwajowa z Zawady, Ogólna, Fromborska, Królewiecka, 12lutego, Grota, Bema to połączy 3 szpitale i będzie najbardziej oblegana!!! Ruszcie głową!;)

 5. 5
  --11
  ~ Tańczący z PO
  Czwartek, 06.09

  A ja się pytam kim jest Balbuza i, kto jest we FRE gdzie oni byli jak ekipa byłego już prezydenta podjęła pierwsze decyzje w tej sprawie? To jak to jest wówczas był to sukces a dziś POrazka?

 6. 6
  --25
  ~ jaaaaaa
  Czwartek, 06.09

  obwodnica wschodnia bardzo potrzebna, żeby rozładować korki i ruch na kościuszki, saperów, bema , jestem na TAK

 7. 7
  +35
  ~ Gajowy
  Czwartek, 06.09

  Panie Cezary - zgadzam się w całej rozciągłości. Bardzo lubie spedzać czas w Bażantarni i nie wyobrażam sobie hałasu i ciągłego ruchu. W kwestii tramwaju uważam wprost odwrotnie - powinniśmy uruchomić tam piekną starą linie ze starymi wagonikami. To byłaby wspaniała atrakcja. A tu masz, likwidować chcą. Dziękuję za taką władzę. Elbląg w chwili obecnej żyje "ciągłymi inwestycjami". Niech włodarze juz nas nie raczą kolejnymi, tych nam już wystarczy - bo istnieje prawdopodobieństwo, że rozkopią i nie skończą, lub inwestor się zawinie, lub kasy zabraknie. Jak już powszechnie wiadomo tramwaj miał być poprowadzony przez 12-go lutego i co z nim?????

 8. 8
  --2
  ~ ...
  Czwartek, 06.09

  http://biznes.onet.pl/odmawiaja-placenia-za-zywnosc-i-produkty-pierwszej,18491,5238803,1,news-detal

 9. 9
  --3
  ~ przeciw bogatym złodziejom
  Czwartek, 06.09

  Ludzie w Unii Europejskiej nie mają co jeść - no to żeśmy się do doborowego towarzycha zapisali ;D http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_w_usa/news/25-milionow-bez-pracy-ludzie-nie-maja-co-jesc,1839864

 10. 10
  +27
  ~ Łukasz23
  Czwartek, 06.09

  Do jasnej cholery!!! Czy miasto jest tylko po to, żeby po nim wozić tyłek samochodem od jednej Biedronki do drugiej??? Porąbało ich (a właściwie "nas") wszystkich do reszty, żeby Bażantarnię asfaltować!!! Co za anachroniczne pojęcie "nowoczesności", a la lata 80-te, gdzie w serialu "Dynastia" każdy bogacz swoim wielkim pickupem mógł sobie dojechać prawie pod drzwi sypialni. WSTYD!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93437194824219