Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

„W imię spokoju i bezpieczeństwa naszej elbląskiej społeczności powinniśmy chronić opiekunów społecznych” (felieton)

19.01.2015, 10:07:57 Rozmiar tekstu: A A A
„W imię spokoju i bezpieczeństwa naszej elbląskiej społeczności powinniśmy chronić opiekunów społecznych”
fot. archiwym redakcji

Świat staje się coraz bardziej brutalny, tego przykłady oglądamy codziennie na ekranach telewizorów, czytamy o tym zjawisku w gazetach, słyszymy w radiu. Nasila się także agresywność ludzi w jakiś sposób wykluczonych, bądź takich, którym wydaje się, że są ofiarami niesprawiedliwej polityki społecznej. Dochodzi do aktów przemocy ze strony podopiecznych resortu pomocy społecznej wobec pracowników instytucji opiekuńczych. Przykłady takiego postępowania mieliśmy już w Elblągu.

Dlatego w imię spokoju i bezpieczeństwa naszej elbląskiej społeczności, powinniśmy chronić opiekunów społecznych oraz urzędników instytucji zajmujących się niesieniem pomocy przed działaniami osób sfrustrowanych, wytrąconych z równowagi, których trudna sytuacja życiowa pcha do działań agresywnych i przestępczych. Zdaniem socjologów takie działania będą występować coraz częściej, o ile nie wypracujemy stosownego modelu działania wobec tych, którzy wysuwają roszczenia, oraz tych, którzy nie wszystkim roszczeniom dają radę sprostać.

Zagrożeni ubóstwem, oczekujący mieszkań i dodatkowych świadczeń powinni zostać objęci większym zainteresowaniem ze strony służb socjalnych, a urzędnicy tych służb powinni pracować bez poczucia zagrożenia. Nie może być tak, że w każdej chwili ich pracę może zakłócić ktoś, kto wchodzi do biura z nożem czy choćby z agresywnymi okrzykami. Niestety, nadeszły czasy, że przedstawiciele resortu pomocy społecznej dołączyli do kategorii zawodów, których wykonywanie bywa niebezpieczne, bo zagraża zdrowiu, w skrajnych przypadkach - życiu. Obowiązkiem samorządu jest stworzenie tym ludziom bezpiecznych warunków pracy. Czego się spodziewam? Przede wszystkich ochrony, czyli obecności w biurach kogoś, kto umiejętnie i sprawnie zareaguje w sytuacji zagrożenia i tę sytuacją rozładuje.

Urzędnikom instytucji pomocowych i opiekuńczym zaś życzę zwiększonej empatii wobec "klientów", bo czasami dobre słowo, wysłuchanie skargi w skupieniu wystarczy, by zneutralizować gniew osoby uważającej się za skrzywdzoną. Pracownik pomocy społecznej to nie jest zwykły urzędnik, bo na co dzień styka się z najbardziej palącymi ludzkimi problemami, zatem ważne, by w pracy  towarzyszyły mu wrażliwość, cierpliwość i szacunek dla rozmówcy. Byłoby nieźle, gdybyśmy wszyscy legitymowali się podobnymi predyspozycjami, stykając się z osobami i rodzinami niedającymi sobie rady z rzeczywistością. Jako nauczyciele, służby medyczne, sąsiedzi. Twórzmy poczucie bezpieczeństwa, atmosferę zrozumienia, zamiast obojętności okażmy zainteresowanie. Ten obowiązek jednak spoczywa przede wszystkim na ludziach zawodowo pracujących na rzecz podopiecznych pomocy społecznej. Taka postawa skutecznie zneutralizuje agresję.

Jak konkretnie powinna wyglądać w najbliższej przyszłości praca ludzi niosących urzędową pomoc, powinien zadecydować elbląski samorząd. Ten temat powinien stać się wkrótce przedmiotem dyskusji jeśli nie całej RM to przynajmniej którejś z komisji pracujących w ratuszu. Im szybciej ta sprawa zostanie pozytywnie "załatwiona", tym łatwiej będzie porozumiewać się ludziom oczekującym pomocy z ludźmi niosącymi instytucjonalną pomoc.


radna Maria Kosecka
 

Oceń tekst:

Ocen: 18

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Marcin
  Poniedziałek, 19.01

  Świat nie staje się brutalniejszy - wręcz przeciwnie ludzie się budzą i energia SERCA dochodzi do głosu. Może w Pani sercu jest brutalnie? ;-) A tak poważnie - Pani Kosecka - brutalnie to było w średniowieczu.

 2. 2
  +8
  ~ Marcin
  Poniedziałek, 19.01

  Acha - i JESZCZE JEDNO - niech Pani przestanie oglądać TV- wszystkie newsy są tak projektowane aby trzymać ludzi w strachu - Pani tego nie wie?!!! Niech się pani wyzwoli i spojrzy na słońce... Dała się Pani omotać TV :-)

 3. 3
  +4
  ~ cieciorka
  Poniedziałek, 19.01

  Masakra czego to ludzie nie wymyślą, żeby tylko bić piane....

 4. 4
  +10
  ~ Kez
  Poniedziałek, 19.01

  Bełkot !

 5. 5
  --4
  ~ lokalny patriota
  Poniedziałek, 19.01

  Sprawy, którymi zajmuje się Pani Kosecka jak zwykle najwyższej rangi i w trosce o mieszkańców. Bardzo dobrze, że są osoby wrażliwe i nieobojętne. Lepiej w porę zapobiegać niż po fakcie szukać winnych.

 6. 6
  --1
  ~ do kez
  Poniedziałek, 19.01

  Bełkotem to można nazwać bzdury ,które wypisuje tzw.Kez .Przeważnie osoby zakompleksione i delikatnie mówiąc mierne - krytykujące a nie wnoszące nic ,wyżywają się na klawiaturze - bo nie radza sobie ze swoimi problemami.Radzę trochę pozytywnego myślenia ,a życie będzie trochę lepsze

 7. 7
  +4
  ~ KURA DOMOWA
  Poniedziałek, 19.01

  Światy się brutalizuje, czego dowodem są również niektóre wpisy tu zamieszczone (choćby "cieciorka"), dlatego na zimne trzeba dmuchać. Ludzie zajmujący się zawodowo opieką społeczną zaczęli stawać się ofiarami ataków osób niezadowolonych z państwowej pomocy. Ale też powinni być odpowiednio przygotowani do pełnienia obowiazków, wykazywać się cierpliwoscią i empatią. Nie każdy to potrafi, opieka społeczna to dziś profesja i arcyważna i coraz trudniejsza. Dlatego warto bacznie przyglądać się i niosącym pomoc, i pomocy potrzebujących. ci ostatni nie zawsze są aniołami.

 8. 8
  +13
  ~ maruda .
  Poniedziałek, 19.01

  To wszystko , co Pani napisała , to prawda . Ale zabrakło w Pani artykule rzeczy najważniejszej , że to państwo powinno stworzyć takie warunki do egzystencji , aby ludzie nie mieli żadnych powodów do agresji czy frustracji . Tego zjawiska nie sposób całkowicie i na zawsze wyeliminować , za to można je znacznie ograniczyć . Poprzez prawdziwa troskę o obywatela . Podobna do troski jaką wykazują rządzący w stosunku do górników . O czym mogliśmy się przekonać naocznie , że są sposoby na agresywne zachowania i nieuzasadnione żądania. Nawet wówczas , kiedy nie mają uzasadnienia ekonomicznego . Szkoda i żal , że inne grupy zawodowe nie mogły liczyć na takie apanaże i zrozumienie rządzących . I dostały tylko frustrację , a najgorsze , że ta jest zaraźliwa i przechodzi na żony i dzieci .

 9. 9
  +11
  ~ uf
  Poniedziałek, 19.01

  POwinniśmy chronić wszystkich przed PO i PSL.POpatrzmy co narobili PO i PSL na Śląsku.Ico górnicy wygrali a rząd do wymiany.

 10. 10
  +7
  ~ Marta
  Poniedziałek, 19.01

  ...Bo w normalnym kraju to państwo obsługuje obywateli, ale państwo polskie nie jest normalnie... i u nas najważniejszy jest urzędnik - jego wypłata, jego bezpieczeństwo, jego ***, jego ego, jego komfort etc...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1796271800995