Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii FELIETONY

Jedna z komisji zostanie zlikwidowana? Maria Kosecka: Polityka wygrywa z bezpieczeństwem (felieton)

09.12.2014, 11:43:14 Rozmiar tekstu: A A A
Jedna z komisji zostanie zlikwidowana? Maria Kosecka: Polityka wygrywa z bezpieczeństwem
Fot. arch. redakcji (zdj. Adrian Sajko)

- Zdrowie i bezpieczeństwo są wartościami fundamentalnymi i nadrzędnymi zajmującymi jedno z najwyższych miejsc w hierarchii potrzeb człowieka - pisze radna Maria Kosecka (PO), w wiadomości przesłanej do elbląskich mediów.

Bezpieczeństwo w aspekcie lokalnym powinno być kluczowym elementem wyznaczania kierunków strategicznych działań władz samorządowych. Ten fakt nie wynika już z prostego wniosku, że bezpieczeństwo posiada pierwszorzędne znaczenie w hierarchii potrzeb ludzkich, lecz ze świadomej polityki, która dostrzega w nim walory pragmatyczne.

Model, w którym władze lokalne, odwołują się do bogatego spektrum możliwości prawnych i organizacyjnych, bezpieczeństwo obywateli utożsamiają z ich jakością życia jest wzorcowy. Kluczowym wyzwaniem jest więc, aby idea partycypującej, otwartej i zaangażowanej wspólnoty lokalnej nie została zastąpiona przez rodzaj porządku opartego na karaniu i wymaganiu.

Na bazie własnych doświadczeń mogę stwierdzić, że zagwarantowanie obywatelom bezpieczeństwa jest o wiele prostsze do osiągnięcia przy zaangażowaniu możliwie jak największej ilości osób z różnych środowisk. Mądra władza to taka władza, która wsłuchuje się w potrzeby swoich mieszkańców i stara się je zaspokajać.

A jednocześnie swoją mądrość czerpie z mądrości otoczenia. Dlatego też mówimy o bezpieczeństwie publicznym gdyż jest to kwestia wynikająca z uwarunkowań międzyludzkich i to obywatele poprzez swoje świadome działanie starają się zagwarantować możliwie najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Aby wprowadzane rozwiązania miały szansę powodzenia muszą zostać omówione z jak najszerszą reprezentacją środowisk i osób. Taką platformą była na pewno Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. Dzięki temu możemy mieć przekonanie o wszechstronnych konsultacjach, a jednocześnie poprzez zaangażowanie jak największej ilości obywateli lub ich przedstawicieli mamy gwarancję wsparcia tych grup na etapie realizacji.

Chciałabym z całą stanowczością zaakcentować, że poprawa bezpieczeństwa publicznego w wymiarze lokalnym jest możliwa do przeprowadzenia tylko przy współdziałaniu jak największej ilości osób i instytucji.  Policja, Wojsko, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Miejska, Ratownictwo Medyczne i Centrum Powiadamiania Ratunkowego to naturalni gwaranci poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz partnerzy w doskonaleniu programu Bezpieczny Elbląg.

Moim zdaniem koordynacja i współdziałanie jest elementem niezbędnym dla zapewnienia mieszkańcom nadrzędnej potrzeby – bezpieczeństwa. W tym kontekście zapowiedź likwidacji Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych budzi mój stanowczy sprzeciw. Czy walka personalna musi przekładać się na tak drastyczne i niebezpieczne decyzje?


Maria Kosecka

Oceń tekst:

Ocen: 12

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ ell
  Wtorek, 09.12

  ma pani rację, szczególnie gdy w tej polityce są tacy ludzie co nie znaja sie nawet na polityce, a to w szczególności ludzie z PO, więc co Pani tam robi?

 2. 2
  +6
  ~ y
  Wtorek, 09.12

  Może właśnie po to by te błędy im pokazywać

 3. 3
  +15
  ~ maruda.
  Wtorek, 09.12

  A , kiedy nie wystawiliście swojego kandydata tylko poparliście p. Wróblewskiego na co dzień członka PSL-u popieranego przez PO i EKO oraz SLD i poszliście do wyborów , pod szyldem szeroko rozumianej koalicji , to było mądre ? A , strata marszałka na rzecz PSL-u czyją jest zasługą ? Nie ma nic za darmo miła Pani . Łupy czas dzielić . Coś komuś dać , a komuś zabrać . Pani się zabierze . Niestety .

 4. 4
  +18
  ~ cieciorka
  Wtorek, 09.12

  Bicie piany.....

 5. 5
  +21
  ~ MKKM
  Wtorek, 09.12

  OOO miejsce w szeregu pokazane i się Panienka zdenerwowała.....???

 6. 6
  --14
  ~ Wyborca
  Wtorek, 09.12

  Dobrze,że radna mówi na ten temat ,odbywa się kupczenie na boku - dogadywanie i niszczenie dla własnych korzyści .Mało jest takich osób odważnych .Pani Maria nigdy nie chowała głowy w piasek .Trzeba mówić i nazywać rzeczy po imieniu PIS i PO udają wojenki a w zasadzie są tacy sami - aby nie wypaść z gry,

 7. 7
  +15
  ~ bezpiecznik
  Wtorek, 09.12

  Bezpieczeństwo droga Pani, to pewność, że jutro będę miał pracę i wynagrodzenie, za które zapewnię byt rodzinie. Przestrzeganie przepisów i porządku publicznego nie ma tu za wiele do rzeczy. Więc niech Pani zajmie się lepiej tworzeniem miejsc pracy i miasta przyjaznego inwestorom. Zamiast ubolewać na portalach, że Panią od stołka oderwali.

 8. 8
  +19
  ~ Kez
  Wtorek, 09.12

  Marysia jak mówisz o bezpieczeństwie to najpierw zapoznaj się z piramidą Maslova.

 9. 9
  +11
  ~ jak to jest
  Wtorek, 09.12

  Nie wydaje mnie się, aby była to drastyczna i niebezpieczna sytuacja. Policja powołana jest do tego, aby chronić uczciwych obywateli, straż miejska to samo, Ratownicy medyczni są od ratowania...każdy wie co robić ma, więc po co ta komisja? Mam jednak inne pytanie - czy przewodniczący takiej komisji dostaje dodatkowe gratyfikacje?

 10. 10
  +6
  ~ am
  Wtorek, 09.12

  ... Boże co z SLOGANY i GÓRNO LOTNE SŁOWA...???? !Ciekawie jak to będzie się miało do KONKRETNYCH DZIAŁAŃ tej Radnej ...? Nie wyobrażam sobie , że Kosecka ZNÓW będzie wyciągała armaty " KŁÓTLIWEJ BABY ! do własnej walki ... CZEKAMY na DNI URZĘDOWANIA tej ....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0719268321991