Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Żeglarze podsumowali sezon

23.02.2009, 08:33:23 Rozmiar tekstu: A A A
Żeglarze podsumowali sezon

W 2008 roku, żeglarze biorący udział w regatach rozgrywanych na Zalewie Wiślanym po raz pierwszy rywalizowali o Puchar Grand Prix Zalewu Wiślanego ufundowany przez marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa. Podsumowanie ubiegłorocznego sezonu żeglarskiego odbyło się dopiero w lutym tego roku. Przy tej okazji odbyły się również rozmowy o przyszłości Zalewu. Grzegorz Nowaczyk poinformował o działaniach samorządu wojewódzkiego w tym zakresie.

Zalew Wiślany to wspaniały, ale i wymagający akwen, nazywany przez żeglarzy „morskim przedszkolem”. Chcemy by jak najwięcej amatorów sportów wodnych łyknęło bakcyla żeglowania po tym największym w Polsce akwenie. Temu ma służyć idea rywalizacji przez cały sezon o tytuł najlepszego sternika. Już pierwszy rok pokazał, że żeglarze chcą i potrafią rywalizować – podsumował rywalizację marszałek Jacek Protas.

Rzeczywiście rywalizacja trwała do samego końca. Zwycięzca, Sebastian Nienadowskiuzyskał 48 punktów, ale już za nim dwóch żeglarzy (Grzegorz Szlendak i Zander Siggi) zakończyło rywalizację z taką samą ilością punktów. Nienadowski i Szlendak mieszkają w Elblągu, Siggi na stałe mieszka w Niemczech, a nad Zalewem Wiślanym planuje zainwestować swoje pieniądze. Stąd jego obecność nad Zalewem w miesiącach letnich.

W ubiegłym roku do klasyfikacji zaliczyliśmy osiem regat. W 2009 będzie ich na pewno więcej – co najmniej 11. Wśród nich są regaty mające wieloletnią tradycję (np. o puchar prezydenta Elbląga, burmistrza Tolkmicka) jak i nowe, rozgrywane od roku czy dwóch 20(Regaty Marszałków Województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego czy Puchar Polski Jachtów Kabinowych). Współpraca z Urzędem Marszałkowskim sprzyja wzrostowi atrakcyjności imprez wodniackich na Zalewie – mówi prezes Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Henryk Fall.

Regaty Marszałków i Puchar Polski Jachtów Kabinowych to imprezy o zasięgu ogólnokrajowym. Wśród szczególnie wyróżnionych przez prezesa – poza Urzędem Marszałkowskim - znajdują się także władze Braniewa i Tolkmicka, niezwykle chętnie goszczące u siebie żeglarzy.

Podsumowanie sezonu było okazją do porozmawiania o przyszłości Zalewu. Grzegorz Nowaczyk poinformował o działaniach samorządu wojewódzkiego w tym zakresie. - Zależy nam na wykorzystaniu walorów Zalewu i przekształceniu go w akwen żeglarski podobny do Wielkich Jezior Mazurskich. W końcu powierzchnia Zalewu jest jedynie o 30 % mniejsza od powierzchni wszystkich tych jezior razem wziętych – informował G. Nowaczyk.

Już w marcu Zalew Wiślany po raz pierwszy będzie promowany na największych w Polsce targach żeglarskich „Wiatr i Woda” w Warszawie – dodał Jerzy Wcisła, którego Biuro ekspozycję przygotowuje. To najnowsza inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego na rzecz popularyzacji Zalewu Wiślanego i Międzynarodowej Drogi Wodnej E-70.

Wiele dyskusji wywołał temat budowy kanału przez Mierzeję. Żeglarze nie mają wątpliwości, że taki dostęp do morza znakomicie uatrakcyjnił by ten akwen. O tym, jak bardzo żeglarzom blisko jest ten akwen świadczy frekwencja na spotkaniu. Uczestniczyło w nim 20ok. 80 żeglarzy, czyli mniej więcej niż sklasyfikowano w rywalizacji. To – dla mnie, niestety nie żeglarza – imponujący dowód na zintegrowanie tego środowiska. Tym bardziej, że wielu z nich przyjechało do Elbląga kilkaset kilometrów specjalnie po to, by móc uczestniczyć w podsumowaniu sezonu i przekazać marszałkowi, jak bardzo wspierają działania na rzecz aktywizowania Zalewu Wiślanego.

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Rafał Gawroński
  Wtorek, 03.03

  Gratulacje! Wybitny samorządowiec Grzegorz Nowaczyk planuje połączyć drogą wodną odnowioną stolicę Berlin z Elblągiem. Proponuję rozegranie regat łodzi podwodnych na zalewie wiślanym o Puchar Marszałka Nowaczyka.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.