Środa, 12.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Czy nauczyciele powinni wrócić do strajku, który został zawieszony w kwietniu?

Tak, powinni podjąć strajk. - 60%

Nie, nie powinni strajkować. - 21%

Powinni wybrać inną formę protestu. - 12%

Powinni zrezygnować z protestu w ogóle. - 6%

Nie mam zdania. - 2%

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Strajk nauczycieli może się powtórzyć. Internauto jakie jest Twoje zdanie? Zagłosuj w naszej sondzie

01.09.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Strajk nauczycieli może się powtórzyć. Internauto jakie jest Twoje zdanie? Zagłosuj w naszej sondzie

W dniu 2 września, w elbląskich szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. Wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym rokiem szkolnym wróci temat strajku nauczycieli, zawieszonego wiosną tego roku. Sami pedagodzy będą mogli "powiedzieć" co o tym sądzą, biorąc udział w sondażu, który zamierza przeprowadzić ZNP. My pytamy Czytelników co, sądzą na temat protestu w szkołach.

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. W poniedziałek, 2 września rozpocznie się rok szkolny 2019/2020. W elbląskich publicznych przedszkolach i szkołach naukę rozpocznie 17 tys. 176 osób.

W tej liczbie 2 579 to dzieci, które będą uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez elbląski samorząd. Pozostałe, 14 597 to uczniowie szkół podstawowych oraz średnich. Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego tym razem odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 18. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prezydenta UM w Elblągu.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym rokiem szkolnym, wraca temat strajku nauczycieli. Jak poinformował 26 sierpnia, Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, w dniach 1 - 15 września związek przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi przede wszystkim tego, czy jego uczestnicy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili.

- W poniedziałek 16 września br. Prezydium Zarządu Głównego podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie ona miała miejsce – poinformował szef ZNP.

Nauczyciele są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych, uznają bowiem, że to, co dzieje się wokół polityki edukacyjnej, to co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji, absolutnie nie wyczerpuje naszych oczekiwań. Zwracają także uwagę, że chcą lepszej szkoły, lepszej edukacji, więcej autonomii, mniej biurokracji, więcej zaufania do nauczyciela. To jest główne przesłanie, które kierujemy do rządzących, ale również do rodziców, samorządów.

- podkreślał Sławomir Broniarz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Jaką decyzję podejmą nauczycieli? W tej chwili trudno wyrokować, choć komentarze wielu pedagogów są dalekie od zapału sprzed kilku miesięcy.

Strajk przeprowadzony w kwietniu bardzo dotknął nauczycieli finansowo. Wielu z nich podkreśla, że zwyczajnie nie podoła po raz kolejny takiej sytuacji. Nastroje są więc różne

- mówił Gerhard Przybylski, szef elbląskiego ZNP, gdy kilka tygodni temu pytaliśmy go o nastroje wśród nauczycieli.

Uważam, że nauczyciele powinni wrócić do protestu, ale na pewno nie w formie strajku. Myślę, że mamy również ważne zadanie, aby wytłumaczyć rodzicom, o co tak naprawdę walczymy, że tu nie chodzi tylko o większe płace, pieniądze, ale naprawę systemu edukacji, który w obecnym kształcie pozostawia wiele do życzenia

- mówi jednak z elbląskich nauczycielek, kobieta chciała zachować anonimowość.

Na decyzję w sprawie protestu nauczycieli musimy jeszcze poczekać. Natomiast w przeddzień nowego roku szkolnego chcemy poznać zdanie Czytelników info.elblag.pl na ten temat?

Zachęcamy do udziału w naszej sodzie i odpowiedzenia na pytanie: Czy nauczyciele powinni wrócić do strajku, który został zawieszony w kwietniu?

Głosowanie rozpoczynamy od dziś, 28 sierpnia, od godz. 7.00, a zakończymy w poniedziałek, 2 września, o godz. 12.00.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Czy nauczyciele powinni wrócić do strajku, który został zawieszony w kwietniu?

Tak, powinni podjąć strajk. - 60% (głosów: 456)

Nie, nie powinni strajkować. - 21% (głosów: 158)

Powinni wybrać inną formę protestu. - 12% (głosów: 89)

Powinni zrezygnować z protestu w ogóle. - 6% (głosów: 44)

Nie mam zdania. - 2% (głosów: 14)


   Suma głosów: 761

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --35
  ~ Wychowawca
  Środa, 28.08

  Walczyć strajkować Pisiorów trzeba pokonac

 2. 2
  +26
  ~ Bero
  Środa, 28.08

  Nie zawieszonego wiosna a zawieszonego na wakacje dla belfrow. Niech strajkuja ale pieniędzy za to nie powinni dostać. Mówią tylko o podstawie a o dodatkach nie wspominają. To czego chcą przyprawia o absurd.

 3. 3
  --22
  ~ Ktos tam
  Środa, 28.08

  Strajk włoski bylby lepszy

 4. 4
  +32
  ~ Co won
  Środa, 28.08

  Nie podoba sie niech zmienia pracę, jeszcze im źle ferie płatne, całe wakacje płatne. Karta nauczyciela .Do pracy do marketów lub do fabryk praca na trzy zmiany otrzezwi im głowy. Znowu polityka za miast rozsądku.

 5. 5
  +17
  ~ UCZEŃ
  Środa, 28.08

  Najlepiej strajk od 3.09 do 30.06 - a 02.09 poproszę o świadectwo.

 6. 6
  --32
  ~ Mietek
  Środa, 28.08

  Strajkować i nie patrzeć na hejtetów wypisujacych bzdury.TYLKO STRAJK I POGONIĆ PISIORÓW

 7. 7
  --20
  ~ ket
  Środa, 28.08

  Wszystkich, co krytykują nauczycieli umieścić w klasie na 45 minut. Jeśli dzieci przeżyją, pozostawić na 5 lekcji plus 3 dyżury: boisko, przed szkołą i korytarz na długiej przerwie. Powodzenia ! (nie jestem nauczycielem).

 8. 8
  +26
  ~ Kaz
  Środa, 28.08

  Witam. Zawód nauczyciela to niezwykle odpowiedzialna praca . Zawód elitarny. Kształtują nasze dzieci. Przygotowują do życia, kształtują podstawy , czasami prostują błędy wychowawcze rodziców (o ile się jeszcze da) . Nauczyciel powinien godnie zarabiać sumiennie pracować. Czy wśród nauczycieli powinni znajdować się politycy , chyba nie. Czy wśród nauczycieli powinni znajdować się mocno wytatuowani , chyba nie. Czy wśród nauczycieli powinny znajdować się osoby wykorzystywane na słupy w polityce , chyba nie a nawet zdecydowanie nie. Sami nauczyciele niszczą swój wizerunek dając do wynajęcia siebie swoje poglądy dla kariery ??? A potem chcą wysokiego zarobku i szacunku. Odnoszę się z szacunkiem do pracy nauczyciela bo większość z nich to osoby pracujące z poświęceniem i zaangażowaniem.

 9. 9
  +28
  ~ Adf
  Środa, 28.08

  @ket a myślisz, że w innych zawodach to ludzie się opalają? Każda praca jest wymagająca na swój sposób.

 10. 10
  +3
  ~ dar
  Środa, 28.08

  Strajk z natury rzeczy powinien być uciążliwy dla innych grup społecznych żeby wywrzeć presję na rządzących , dlatego sondaż w tej sprawie jest głupim pomysłem

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.