Poniedziałek, 6.07.2020, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Nauczyciele wrócą do strajkowania? Najpierw wypowiedzą się w referendum

14.08.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nauczyciele wrócą do strajkowania? Najpierw wypowiedzą się w referendum
Fot. Ryszard Biel/kwiecień 2019 r. akcja poparcia dla strajkujących nauczycieli

Za ponad dwa tygodnie nauczyciele powinni podjąć zawieszony strajk. Na to wskazywały zapowiedzi sprzed kilku miesięcy. Czy dzisiaj nadal są aktualne? Zapytaliśmy prezes elbląskiego oddziału ZNP.

Czy będzie strajk? Trudno w tej chwili powiedzieć jaką formę będzie miał protest i czy w ogóle się odbędzie we wrześniu, ostatnie rozmowy na ten temat trwają. Jeśli już, to nie rozpocznie się wcześniej niż w połowie września i poprzedzony zostanie referendum wśród nauczycieli. Konkrety powinniśmy poznać za ok. tydzień. Na pewno jednak nie odpuszczamy

- mówi Gerhard Przybylski, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu.

Z ustaleń Radia ZET wynika, że strajk nauczycieli może zostać wznowiony na dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego, czyli 16 września. Najpierw jednak, od 2 września, ZNP przeprowadzi referendum.

Wszystko więc wskazuje na to, że to nauczyciele sami zdecydują czy chcą na nowo podjąć strajk. Ich odpowiedź może nie być jednoznaczna. Nastroje, w przeciwieństwie do tych sprzed kilku miesięcy, są mniej zdecydowane.

Strajk przeprowadzony w kwietniu bardzo dotknął nauczycieli finansowo. Wielu z nich podkreśla, że zwyczajnie nie podoła po raz kolejny takiej sytuacji. Nastroje są więc różne

- przyznaje szef elbląskiego ZNP i dodaje, że zapowiadana w wielu miejscowościach pomoc samorządów nie popłynęła wcale tak szerokim strumieniem, jak się spodziewano.

Przypomnijmy. Na początku kwietnia tego roku tysiące nauczycieli w całym kraju rozpoczęło strajk, w samym Elblągu przyłączyły się do niego załogi zdecydowanej większości szkół i przedszkoli. Związkowcy domagali się zmian w systemie edukacji i podwyżek płac dla pedagogów - na początku chodziło o dodatkowe 1000 zł, potem postulaty zostały zmienione na 30 proc. rozłożonych na dwie tury po 15 proc. Protestującym nie udało się jednak dojść do porozumienia z rządem i po 19. dniach, 25 kwietnia, ZNP podjęło decyzję o zawieszeniu akcji strajkowej.

- Zawieszamy, ale nie kończymy tego protestu - przekonywał wtedy Sławomir Broniarz, lider ZNP i zapowiadał powrót do tematu 1 września.

MEN, już po zakończeniu strajku, poinformował, że zamierza wprowadzić podwyżki dla nauczycieli już od września tego roku. Zgodnie z nowelizacją ustawy Karty Nauczyciela, która miała miejsce w czerwcu bieżącego roku, wynagrodzenia nauczycieli mają wzrosnąć o min. 10 proc. Nie jest to jednak odpowiedź na postulaty związkowców. Chcą oni wrócić do rozmów z rządem.

Dalsze kroki w sprawie protestu uzależniają od tego, czy uda im się dojść do porozumienia z nowym ministrem edukacji Dariuszem Piątkowskim. 2 sierpnia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” doszło do spotkania przedstawicieli MEN z oświatowymi związkami zawodowymi, informuje ZNP. Do porozumienia jednak nie doszło.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ najmądrzejszy33
  Środa, 14.08

  Czy ma ktoś wątpliwości jeszcze że znp to polityka (ze strony opozycji) a nie reprezentowanie nauczycieli?

 2. 2
  +17
  ~ Szklana Róża.
  Środa, 14.08

  Gerhard a może być się wypowiedział na temat moralności i przyzwoitości nauczycielskich wpłatomatów na Kww Słupnik?????

 3. 3
  +5
  ~ Wredna
  Środa, 14.08

  Do normalnej pracy pójść albo pracować po 14 godzin na zlecenia to głupota przejdzie im od razu. Nawet nie wyjedzie za granicę bo nie zna języka nauczyciel lub za bardzo słaby. A ostatnimi czasy nauczycieli nawet jak pójdą z uczniami do kina to mają to gdzieś a ochrona musi zwracać im uwagę że mają zająć się dziećmi lub młodzieżą a nie plotkami przy kawie lub telefonie albo na prywatnych zakupach. A młodzież szaleje. I bardzo dobrze że nie mieli za co żyć jak strajkowali.

 4. 4
  +3
  ~ Doradzamy
  Środa, 14.08

  Jest tyle miejsc pracy zapraszamy i przestańcie nas rodziców i dzieci straszyć. Jesteście zwykle nieudacznik i tyle,jak nauczycielom nie podoba się praca zwolnijcie się i tyle. Nikt nikogo na siłę nie zatrzymuje ,dosyć by dzieci były zakladnikiem. Albo normalna nauka albo won.

 5. 5
  --16
  ~ emeryt
  Środa, 14.08

  Brawo nauczyciele!!!!!!!!! Popieram!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. 6
  +12
  ~ Rumcajs
  Środa, 14.08

  Jak wrócą to po raz kolejny się ośmieszą.

 7. 7
  +12
  ~ daxop
  Środa, 14.08

  Widać jeszcze niektórzy nie łapią że to PO zatym stoi.

 8. 8
  +10
  ~ E tam
  Środa, 14.08

  Strajkujcie i tak jesteście skreśleni w oczach dzieci,rodziców,władz.

 9. 9
  +17
  ~ $$$$$$$
  Środa, 14.08

  Pis musi wygrać wybory a następnie zrobić porządek z znp ra na zawsze !

 10. 10
  +6
  ~ edyta
  Środa, 14.08

  śmiechu warte hehehe Niech lepiej powiedzą co robią teraz podczas ponad 2 miesięcy wolnego płatnego ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.