Piątek, 29.03.2024, Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

21 marca pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Jakie tradycje są z tym związane?

21.03.2019, 12:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
21 marca pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Jakie tradycje są z tym związane?
fot. Patryk Mamczyński
REKLAMA

Pąki, przebiśniegi i krokusy to oznaki zbliżającej się wiosny, ale czy czuć ją już w Elblągu? 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, postanowiliśmy więc zapytać elblążan, jakie tradycje związane są z tym dniem.

Jakub Kłok 

21 marca jest to przede wszystkim pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w którym to zwykle chodziło się na wagary. W tym dniu tradycją było też topienie tzw. Marzanny w rzece, jeziorze. Jak dla mnie wiosna to chyba najlepsza pora roku.



Oliwia Szuba

Pierwszy dzień wiosny kojarzy mi się z dniem wagarowicza i nadchodzącą ciepłą porą roku, która być możne rozpocznie nowy etap w życiu, w moim przypadku może być to matura. Jeśli chodzi o tradycję to przede wszystkim topienie marzanny, ale też plecenie wianków ze świeżych kwiatów. Uważam, że tradycje te warte są kultywowania i to nie tylko w szkołach podstawowych. Warto jest przypominać o nich, ponieważ to zwyczaje te przypominają o naszym pochodzeniu i przynależności.



Piotr Liszewski 

21 marca to pierwszy dzień wiosny, choć znany też jest jako dzień wagarowicza, w  którym uczniowie opuszczają szkołę i wychodzą na zewnątrz by wspólnie spędzić czas. Pamiętam też, że tego dnia topiło się marzannę. Bardzo się cieszę, że nadeszła już wiosna, dzień się wydłuży i wreszcie będzie ciepło.



Paweł Żujewski 

Pierwszy dzień wiosny kojarzy mi się z wyższymi temperaturami, ze słońcem i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Tradycją tego dnia było chodzenie na wagary, choć nie zawsze cała klasa chciała zrobić sobie wolne. W tym dniu topiło się też marzannę. Tradycje te warte są kultywowania, ponieważ jeśli nie będziemy tego robić, to zatracimy gdzieś tę naszą swojskość.



Pan Rafał

Pierwszy dzień wiosny to topienie marzanny, ale w latach szkolnych, bo później już się tego nie robi. Jest to też dzień wagarowicza, w którym to "zrywało się" z lekcji. Pamiętam, że często osoby, które zostały w szkole, musiały się bardziej tłumaczyć, dlaczego nie poszły z resztą klasy niż ci, którzy szkołę opuścili.



Pani Krystyna
Wiosnę Elblągu już widać. Kwitną już stokrotki, przebiśniegi i krokusy. Kiedy dzieci były w wieku szkolnym, 21 marca chodziły nad rzekę topić marzannę. Wydaje mi się, że w dalszym ciągu ta tradycja jest kontynuowana. A jeśli chodzi o dzień wagarowicza, to chyba chodziło się kiedyś na wagary, młodzież się wtedy też różnie przebierała.



Pan Stanisław

21 marca to dzień, w którym topi się marzannę i chodzi się na wagary. A jeśli chodzi o wiosnę, to nie mogę już się jej doczekać. Moim hobby jest wędkarstwo, więc czekam tylko, kiedy będę mógł pojechać nad wodę, by powędkować.



Pan Ryszard

Wiosna jest piękną porą roku, już ją powoli widać. Na dworze rosną kwiaty i powietrze też jest inne. Pierwszy dzień, kiedy topi się marzannę, by na dobre pożegnać się z zimą.



Janina Maćkiewicz

Wiosny jeszcze nie czuję, bo temperatura trochę niska. W pierwszy dzień wiosny zazwyczaj topiło się marzannę i jest to dobra tradycja, dlatego też warta jest kontynuowania. A jeśli chodzi o dzień wagarowicza, to dobrze by było zorganizować jakieś zajęcia lub zawody w terenie, aby dzieci mogły miło spędzić czas pod okiem nauczycieli.



Stanisław Bukojemski 

Wiosnę już widać i słychać, w trakcie spacerów po parku, lesie można usłyszeć śpiewy ptaków. 21 marca jedyną tradycją było zawsze wypuszczanie marzanny do wody. Później wprowadzono dzień wagarowicza, który jest wykorzystywany jako okazja do nie pójścia do szkoły. Takie dni powinny mieć pewną oprawę, być w jakiś sposób spożytkowane. Tak, ażeby taki uczeń nie pozostawił po sobie połamanych ławek, pomazanych murów, bo w tej chwili niestety tak to się odbywa.
 

 

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9026460647583