Sobota, 15.08.2020, Imieniny: Maria, Napoleon, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

Jerzy Wcisła (PO): Postawa w Radzie Miejskiej klubu radnych PiS była podyktowana interesem wygrania referendum, a nie interesem mieszkańców

04.07.2013, 18:24:01 Rozmiar tekstu: A A A
Jerzy Wcisła (PO): Postawa w Radzie Miejskiej klubu radnych PiS była podyktowana interesem wygrania referendum, a nie interesem mieszkańców
fot. Monika Skowrońska

Dzisiejsza (4 lipca) konferencja prasowa sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej w całości poświęcona została nagraniu, które od wczoraj krąży po sieci. Dwa dni przed rozpoczęciem ciszy wyborczej na kanale YouTube ktoś zamieścił nagranie, na którym słychać, jak Jerzy Wilk komentuje referendum w Elblągu i swoich politycznych rywali - Jest mi bardzo przykro, że kampania w Elblągu przeradza się w coś takiego - tłumaczył dziś Oliwier Pietrzykowski, szef sztabu wyborczego Elżbiety Gelert. - Niestety to obawa na przyszłość, w jakim kierunku zmierza elbląska polityka, skoro mamy się uciekać do takich zagrań.

Ze strony komitetu PO padło zapewnienie, że to nie oni odpowiadają za ukazanie się nagrania w sieci - Jesteśmy dalecy od stosowania tego typu metod, i w pewien sposób uderza to w kandydatkę PO, a dzisiejszy brak obecności na konferencji Elżbiety Gelert potwierdza jej wcześniejsze zapewnienia o tym, że nie chce brać udziału w brudnej kampanii i nawet nie chce się do tego odnosić - tłumaczył dziś Oliwier Pietrzykowski.

Jerzy Wcisła, były przewodniczący Rady Miejskiej, obecnie dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oświadczył, że czuje się oszukany postępowanie PiS-u - Ja przewodniczyłem Radzie Miejskiej do momentu referendum. Dzisiaj mam wrażenie, że byłem w tym ostatnim okresie oszukiwany, bo dziś Jerzy Wilk oświadczył, że te słowa (zawarte w nagraniu - przyp. red.) są autentyczne - wyjaśniał Wcisła. - On się do nich przyznał  i jeśli z tych sformułowań wynika, że od pewnego czasu będąc wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej on i jego klub bardziej byli zainteresowani tym, aby wyeliminować Platformę Obywatelską ze współrządzenia, to podejrzewam, że postawa w Radzie Miejskiej klubu radnych PiS była podyktowana interesem wygrania referendum, a nie interesem mieszkańców.

Jerzy Wcisła w tym kontekście odniósł się także do tzw. afery mieszkaniowej - lokalu komunalnego wykupionego przez bratanicę byłego wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego - Ta sprawa zaczęła się od ataku ze strony PiS, być może te wszystkie działania miały jakiś wspólny mianownik - tłumaczył dziś Wcisła.

Podobnie, według Jerzego Wcisła, miała się przedstawiać sytuacja z wprowadzeniem podwyżki czynszów komunalnych w mieszkaniach ZBK - Jerzy Wilk podobnie jak ja uczestniczył w zespole, który przygotowywał Program Mieszkaniowy dla Elbląga. Przygotowywaliśmy go w sytuacji, gdy w strukturze mieszkaniowej było  50 mln zadłużenie i szukaliśmy metody, aby tym lepiej zarządzać - wskazuje Wcisła. - Pamiętam dokładnie, że co do sensu wprowadzenia takiego programu nie było ze strony PiS wątpliwości, była tylko sugestia, ze moglibyśmy zastanowić się, by zetapować ten program. W trakcie kampanii referendlanej na ten temat PiS mówił już zupełnie innym językiem, a przypominam, że PiS tak samo jak SLD byli współautorami tej polityki mieszkaniowej.

Radni klubu PiS głosowali jednak w całości przeciw podwyżce czynszów w mieszkaniach komunalnych.

Kto sfinansował "ulotkę referendalną"?

Były przewodniczący Rady Miejskiej podkreślał także fakt mechanizmów działania kampanii wyborczej - Tu wszystkie materiały wyborcze muszą mieć swoje źródło finansowania - wyjaśniał Jerzy Wcisła. - Ze słów, które padły w nagraniu, wynika, że Grupa Referendalna korzystała z materiałów wyborczych, które były finansowane z innego źródła, zbliżonego, albo współpracującego z PiS-em - wskazuje Wcisła. - Jeżeli takie fakty miały miejsce to jest to materiał dla prokuratury i policji do wszczęcia śledztwa z urzędu, czy w czasie kampanii referendalnej nie doszło do złamania podstawowych zasad demokracji i przepisów prawnych. W tym nagraniu mamy do czynienia z oświadczeniami o tym, że ulotka, która ukazała się w Elblągu i która jak z niego wynika,  miała ustawić całe to referendum i którą nie wiadomo kto wydał. Nagranie wskazuje, że w jej wydaniu uczestniczyło Prawo i Sprawiedliwość, albo ją finansowało, albo wprost wydało - kończy Wcisła.

W spotkaniu uczestniczył także Cezary Balbuza (KWW Elbląski Komitet Obywatelski), który zapowiedział oficjalne poparcie Elżbiety Gelert w II turze wyborów - Szczerze współczuję moim byłym kontrkandydatom, którzy wczoraj oficjalnie poparli pana Wilka, bo w tym nagraniu zostali dość nieładnie potraktowani - mówił Balbuza. - I skoro nagranie wyjawiło, że referendum nie było akcją spontaniczną i społeczną tylko od początku do końca polityczną manipulacją to ciekawe też, jak się czuje tych ponad  20 tysięcy elblążan, którzy dali sie na to nabrać i poszli na referendum? Bardzo zraził mnie do pana Wilka i ten język i kontekst sytuacyjny, że polityk partii, która stara się uchodzić za opartą w swojej działalności na wartościach katolickich, używa takich słów, argumentów i metod działalności politycznych. - zakończył Balbuza.

Gdzie jest poseł Gelert?


Oliwiera Pietrzykowskiego pytano dziś także o to, czy nagranie może w jakikolwiek sposób wpłynąć na ewentualną współpracę obu partii? - Poczekajmy na wynik wyborów, bo dzisiaj żadne ugrupowanie nie zadeklarowało jeszcze koalicji - wskazywał szef sztabu poseł Gelert. - Budujące są oświadczenia komitetów, które mówią o tym, że projekty mądre dla Elbląga będą realizowane ponad podziałami politycznymi. I tego chcemy się trzymać - mówi Pietrzykowski.

Szef sztabu PO wskazuje też, że w wypowiedziach Jerzego Wilka znalazły się także nieprawdziwe stwierdzenia pod adresem Gelert, dotyczące przekształceń w elbląskich szpitalach - Tam było zawarte porozumienie: szpital miejski nie dotrzymał jego warunków, czyli nie przygotował pomieszczeń dla tych oddziałów, które miały tu zostać przeniesione ze szpitala wojewódzkiego - mówi Pietrzykowski. - Nie można przecież przenosić chorych do szpitala, który nie jest na to przygotowany.

Dziennikarze dopytywali także o nieobecność poseł Gelert na dzisiejszej konferencji. Szef sztabu PO podkreślił jednak, że sama zainteresowana wypowie się jeszcze dziś na ten temat -  Dzisiaj w Telewizji Elbląskiej jest debata, na której na pewno ta kwestia się pojawi, jutro mamy konferencję prasową na zakończenie kampanii i również pani poseł zostanie tu wywołana do odpowiedzi - tłumaczył Pietrzykowski.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 35

%71.4 %28.6
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 5 )


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +30
  ~ yataman
  Czwartek, 04.07

  Balbuza glosowalem na ciebie a ty zes sie zeszmacil i trzymasz sztame z POwcami!!! Zaluje ze oddalem na ciebie glos moglem glosowac na wilka. W neidziele naprawie swoj blad

 2. 2
  +27
  ~ won z PO
  Czwartek, 04.07

  A co tam robi Wcisła, od którego POdobno odcina sie Gelert jako od człowieka Nowaczyka?????? Żałosne oświadczenia o odcinaniu się- na fotkach co i rusz z Grzesiem, Adamowicz, Wcisła, Kluge, Czyżykiem, Turlejem. Stara ekipa nie tak łatwo da sie odsunąć od koryta.

 3. 3
  +24
  ~ anty PO
  Czwartek, 04.07

  jejku jejku biedne misie, a Gelertowa to taka biedna bunia, im się nie podoba, że ktoś brzydkie nagranie opublikował, HAHAHA nie podoba wam się ze tam jest cała prawda o was!! dzieki Ci Wilku że szczery z Ciebie człowiek! masz mój głos!

 4. 4
  +20
  ~ Kto wie,
  Czwartek, 04.07

  co menager w klapkach obiecała Balbuzie, że tak się pokazuje z nimi publicznie? Podobno profesja cienko przędzie!

 5. 5
  +14
  ~ cicho sza
  Czwartek, 04.07

  do kto wie, wróble ćwierkaja, że stołek wiceprezydenta i nic w tym nadzwyczajnego, takie są realia i układy wyborcze. coś za coś.

 6. 6
  +19
  ~ Adela
  Czwartek, 04.07

  ale chłopcy mają radochę, mogą zaistnieć na chwilę ... życzę aby to był ostatnii blask fleszy ... jak się nie ma czym zaprezentować - to ujada się na innych, załośni chłoptasie sfora ...głodnych psiąt :) lans lans i arogancj Panie wilk -życzę powodzenia , Elbląg nie zasłużył na takich pseudowłodarzy

 7. 7
  +21
  ~ wolę PiS niż PO
  Czwartek, 04.07

  POdsłuchy - typowa brudna kampania PO - nawet miedzynarodowe instytucje podają w raportach, że obecnie (najbardziej od czasu oficjalnego upadku PRL) POlska jest jednym z najbardziej inwigilowanych krajów - a tak PiS-em straszyli... - niektórzy dali się nabrać i mamy dużo gorzej, a Wilk i tak w nagraniu okazał się rzetelnym i madrym gościem - czasem zdaży mu się przeklnąć ale komu się to nie zdaża, szczególnie jeśli mówi o rzeczach, które go w jakiś sposób wkurzyły, zirytowały. Wilk jesteś GOŚĆ i na Ciebie zagłosuję.

 8. 8
  +16
  ~ do cicho sza
  Czwartek, 04.07

  aż tak wiele ten Balbuza jest wart? Chyba go przeceniasz! On nawet prywatnej Profesji nie ogarnia, a jako wice utopiłby Gelertową raz dwa! Raczej jakiś konkursik na dyrektora szkoły....

 9. 9
  +18
  ~ spoko
  Czwartek, 04.07

  Wcisła , Balbuza, EKO, PO, Gelertowa - to JEDNA WIELKA KLIKA

 10. 10
  +17
  ~ manyat
  Czwartek, 04.07

  Widzisz yataman, a psioczyłeś na mojego kandydata w pierwszej turze, opluwałeś, wychwalałeś swojego p. Cezarego, i co masz teraz. Nastepnym razem posłuchaj mojego "głosu" A TO ZEBYŚ PAMIĘTAŁ JAK BRONIŁEŚ SWOJEGO KANDYDATA: "To jest jedyny godny bkandydat na prezydenta miasta! zaden tam komuch, zaden karierowicz i zaden partyjniak spod napleta warszawskiego bossa Tusska,kaczora ,czy innego wsioka! Glosuje na Balbuze. Znam go z Żaka" Jak widać znajomości z Żaka nie zawsze są najlepsze.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.