Poniedziałek, 30.11.2020, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Córka Mariana Sawicza walczy o 500 tys. zł odszkodowania za śmierć ojca. Mężczyzna jest ofiarą Grudnia'70

04.03.2020, 16:12:00 Rozmiar tekstu: A A A
Córka Mariana Sawicza walczy o 500 tys. zł odszkodowania za śmierć ojca. Mężczyzna jest ofiarą Grudnia'70
Fot.Ryszard Biel

Tadeusz Marian Sawicz jest jedną z ofiar Grudnia' 70 w Elblągu. Zginął od milicyjnej kuli, na ulicy 1 Maja, na kilka dni przed planowanym ślubem. Córka zamordowanego nie zdążyła poznać ojca. Dziś, dorosła już Wioletta Sawicz pozywa polskie państwo i domaga się 500 tys. zł odszkodowania za jego śmierć. Proces w tej sprawie rozpoczął się dziś, 4 marca, przed elbląskim sądem.

Walczę o sprawiedliwość, która powinna zostać wymierzona już dawno temu. Zamordowano mi ojca, domagam się sprawiedliwego wyroku. Odszkodowanie to efekt uboczny. Nikt mi nie zwróci dzieciństwa, straconych lat, normalnego życia

- mówiła przed rozprawą Wioletta Sawicz.

Proces ruszył w środę, 4 marca, przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Córka Mariana Sawicza domaga się 500 tys. zł odszkodowania za śmierć ojca. - Na zgłoszone przez powódkę roszczenie składają się utracone w związku ze śmiercią jej ojca środki utrzymania, jak również odszkodowanie za pogorszenie jej sytuacji życiowej - wyjaśnia sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. Pozwanym w sprawie jest Skarb Państwa - MSWiA. Podczas pierwszej rozprawy, przesłuchano panią Wiolettę i jej matkę, nie było na niej reprezentanta strony pozwanej.

Skarb Państwa jest stroną, bo to państwo odpowiada za swoich funkcjonariuszy. Nikogo nie oskarżamy z dzisiejszej władzy, z władzy po 1989 roku. Nie o to chodzi. Mamy jednak przykłady bliskich żołnierzy wyklętych, które otrzymują zadośćuczynienia za to, że ich zamordowano. Pani Wioletta jest w jeszcze gorszej sytuacji. Nawet nie poznała ojca. Jeśli ktoś chce mówić o ludzkim wymiarze krzywdy, to jest najgorsze, co mogło ją spotkać

- mówił mecenas Roman Nowosielski, pełnomocnik Wioletty Sawicz.

Córka zamordowanego Mariana Sawicza swoich praw dochodzi blisko 50 lat po śmierci ojca. Jak podkreśla, dopiero teraz trafiła na osoby, które pozwoliły jej uwierzyć, że sprawiedliwości stanie się zadość. To również inicjatywa gdańskiego oddziału IPN. 

To szef gdańskiego IPN zaproponował pani Sawicz, aby przyszła do nas. Ja grudzień pamiętam jako dzieciak, mieszkałem wtedy w Gdyni, słyszeliśmy strzały, wszyscy wiedzieli, co się działo, jednak dopiero poznając panią Wiolettę, zdałem sobie sprawę, jak to jest, gdy ktoś nie poznał ojca, wtedy zamordowanego

- dodał mecenas Nowosielski.

Tadeusz Marian Sawicz jest jedną z ofiar wydarzeń grudniowych. 18 grudnia 1970 r., wychodząc z baru mlecznego przy ul. 1 Maja w Elblągu, został postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO, jadącego milicyjną Nysą. Zginął na miejscu. Sawicz nie brał udziału w manifestacjach, był pracownikiem MPK w Elblągu. Narzeczona Sawicza była w ciąży, a tydzień później, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, miał się odbyć ślub zamordowanego. Pochowano go na elbląskim cmentarzu Agrykola. Po upadku komunizmu skwer niedaleko którego zginął, został nazwany jego imieniem. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 17 grudnia 2008 (w 38. rocznicę Grudnia '70), za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. (źródło: wikipedia.pl)

Gdy dorastałam wiadomo byłam za mała. Potem probowałyśmy dochodzić swoich praw, ale mówiono nam, że to nie ma sensu. Teraz mam odwagę, aby głośno mówić o tym, co się stało i domagać się sprawiedliwości

- mówi pani Wioletta.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Popieramy
  Środa, 04.03

  Niech placa zomo i mo ci co strzelali ,bili ,maltretowali ludzi. Nie dac im podwyżek i 500 tys uzbiera się. Przecież jest dokumentacja kto o co.

 2. 2
  --4
  ~ Zapłacić
  Środa, 04.03

  Ma słuszną rację popieramy.

 3. 3
  +5
  ~ zaria
  Środa, 04.03

  Inteligentny wygląd

 4. 4
  +10
  ~ abcd
  Środa, 04.03

  no nie wiem mam mieszane odczucia

 5. 5
  +3
  ~ jurek w.
  Środa, 04.03

  "Sawicz nie brał udziału w manifestacjach, był pracownikiem MPK w Elblągu" i "za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. (źródło: wikipedia.pl)" Tak się tworzy legendy

 6. 6
  +1
  ~ rambo 11
  Czwartek, 05.03

  Witam idąc tokiem myślenia Pani Wiolety następnym pozwanym będzie ówczesny właściciel baru mlecznego,coś komuś się pomieszało- dał bym wiarę tej stracie gdyby te pieniądze miały być przeznaczone na cele dobroczynne a tak myślę że tata przewraca się w grobie ze wstydu.

 7. 7
  0
  ~ Jp
  Czwartek, 05.03

  Powinna dostac za tych bydlakow komuszych co wydawali takie rozkazy a reszta czerwonej bandy powinna ze swoich emerytur to splacac chamy czerwone tluste puski spasli i im nikt nic nie zabral ale ta sedzina co prowadzi to nie da sprawiedliwego wyroku

 8. 8
  0
  ~ Polka
  Czwartek, 05.03

  BRAWO, BARWO I JESZCZE RAZ BRAWO!!!!!!!!! Wytrwałości!!!

 9. 9
  --1
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 05.03

  NIE darować komunistów należy nauczyć , zabrać im całe emerytury i puścić w skarpetka jak powiedział BOLEK

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1824858188629