Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

"To katastrofa ekologiczna". Kolejni świadkowie zeznawali w sprawie zatrucia Drużna

09.08.2016, 14:00:16 Rozmiar tekstu: A A A
"To katastrofa ekologiczna". Kolejni świadkowie zeznawali w sprawie zatrucia Drużna

Dzisiaj odbyła się kolejna rozprawa w procesie przeciw kierownictwu pasłęckiej mleczarni, oskarżonemu o spowodowanie katastrofy ekologicznej na jeziorze Drużno. Sprawa toczy się przed elbląskim sądem od blisko dziesięciu miesięcy. Na jej zakończenie trzeba jeszcze poczekać.

Do zatrucia jeziora Drużno, będącego rezerwatem przyrody i dopływającej do niego rzeki Wąskiej doszło w maja 2014 roku. Z wody wyłowiono wtedy ponad 16 ton śniętych ryb, a straty oszacowano na 360 tysięcy złotych. Jako pierwsi, o tym, że coś niedobrego dzieje się w rzece, a potem już w rezerwacie alarmowali członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.

–  To katastrofa ekologiczna – mówił wtedy Krzysztof Cegiel, dyrektor biura PZW w Elblągu, który podczas procesu występuje w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Dosyć szybko pojawiło się podejrzenie, że za zanieczyszczenie może być odpowiedzialna pasłęcka firma produkująca sery. Potwierdziła je Prokuratura Rejonowa w Elblągu i w czerwcu ubiegłego roku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw trzem osobom ze ścisłego kierownictwa przedsiębiorstwa.

Zarzuca się im, że przez ich działania lub zaniechanie działań doszło do wycieku ścieków i amoniaku do rzeki Brzezinka, a następnie rzeką Wąską do jeziora Drużno. To doprowadziło do zagłady żywych organizmów, w tym również gatunków chronionych. Oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Proces ruszył w październiku ub. roku i toczy się za zamkniętymi drzwiami. Dzisiaj odbyła się kolejna rozprawa, w trakcie, której przesłuchano sześciu świadków. Na wyrok jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Następna rozprawa odbędzie się w październiku.

Warto dodać, że w elbląskim sądzie trwa również proces w drugiej sprawie dotyczącej zatrucia Drużna. Do tego zdarzenia również doszło w 2014 roku. Wtedy to zanieczyszczenia do wód rezerwatu spłynęły rzeką Terkawką. Oskarżonym o doprowadzenie do tego jest właściciel chłodni w Gronowie Górny.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ ciekawski
  Wtorek, 09.08

  Dopiep yć im solidne kary niech zabulą ze 2 miliony

 2. 2
  --1
  ~ swojak
  Środa, 10.08

  W TEJ SZEROKOSCI GEOGRAFICZNEJ NA TYM TERENIE PRZEZ OSTATNIE OSIEM LAT DUZY MOGL DUZO WIECEJ I TO POD KAZDYM WZGLEDEM TAK LIZUS PSL RZYMYKAL OCZY NA TO JK RZADZILO P O A POZNIEJ SAM CZERPAL PROFITY PRZYMMYKAJAC OCZY , POUPYCHALI SWOICH W ROZNYCH STRUKTURACH NIE DLA DOBRA OGULU A NA PEWNO NIE DLA DOBRA GOSPODARKI ROLNEJ I NIE DLA DOBRA ROLNIKOW GDYBY NIE ZMIANA RZADU TO NIE BYLO BY SPRAWY KTO BYL W OSIEKU I WIDZIAL TUCZARNIE PRZY JEZIORZE A JESZCZE LEPIEJ JAK SIE W TEJ WODZIE ZANURZYL I DOSWIADZYL KUTKOW SWEJ BEZMYSLNEJ DECYZJI WIDZAC KOLOR WODY I CZUJAC JEJ SMROD OD ZEZLEGO OKU NIC IE NIE ZMIENILO I WSZEDZIE CISZA ABY NIE WYSTRASZYC TURYSTOW I EWENTUALNYCH INWESTOROW W DZIALKI NAD JZIOREM ODRADZAM TAM KAPIELE - SZA CICHO

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.84046196937561