Sobota, 19.09.2020, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

7 lat i 8 miesięcy więzienia za śmiertelny cios zadany małemu Szymonkowi

14.07.2014, 14:33:48 Rozmiar tekstu: A A A
7 lat i 8 miesięcy więzienia za śmiertelny cios zadany małemu Szymonkowi
Sędzia Tomasz Piechowiak odczytuje wyrok na oskarżonym (fot. Adrian Sajko)

Wyrok 7 lat i 8 miesięcy pobawienia wolności wydał dziś (14 lipca), elbląski Sąd Okręgowy, Tomaszowi M., oskarżonemu o zadanie śmiertelnego ciosu dziecku swojej konkubiny. Niespełna dwuletni Szymonek zmarł na skutek  uszkodzenia płata wątroby, pęknięcia z krwawieniem do jamy brzusznej oraz stłuczenia serca. Tomasz M. do końca utrzymywał, że jest niewinny, jednak zdaniem sędziego o jego udziale w tej tragedii przesądzają dowody z opinii biegłych oraz wynik eksperymentu przeprowadzony w mieszkaniu, w którym doszło do zdarzeń.

Po raz czwarty elbląski Sąd mierzył się z wydarzeniami, do których doszło wczesnym rankiem, 29 grudnia 2008 roku. Jak utrzymywał oskarżony w tej sprawie Tomasz M., miał podczas karmienia malucha potknąć się, upuszczając dziecko i upaść na nie, podpierając się pięścią na jego brzuszku. Sprawa na wokandę wróciła po raz kolejny latem 2013 roku.

W tym trudnym procesie poszlakowym, kluczowy dla sądu stał się m.in. dowód z opinii biegłych medycyny sądowej z Elbląga, Gdańska oraz z Białegostoku, którzy wskazali, że obrażenie, które doprowadziły do śmierci malucha powstały na skutek "urazu mechanicznego zadanego z dużą siłą; uderzenia pięścią, lub kopnięcia nogą". Bardzo mało prawdopodobne w takim przypadku są zaś obrażenia tego typu powstałe np. w wyniku reanimacji, lub upadku z dzieckiem na ręku - choć także były brane pod uwagę przez biegłych.

Wersję oskarżonego, który utrzymywał, że upuścił dziecko, przewrócił się na nie i oparł pięścią na jego brzuszku, nie potwierdził także eksperyment przeprowadzony w mieszkaniu przy ul. Nowowiejskiej, gdzie doszło do tragicznych zdarzeń: w trakcie eksperymentu zainscenizowano trzy rodzaje upadków - zarówno oskarżonego z dzieckiem na ręku jak i upadek samego dziecka z wysokości. Za każdym razem, mimo przymkniętych drzwi, słychać było głośne uderzenie ciała o podłogę, słyszalne w drugim pokoju. Matka dziecka zaś konsekwentnie podtrzymuje swoje zeznania, że tego feralnego poranka, gdy oskarżony poszedł nakarmić Szymona i rzekomo miał się z nim przewrócić na podłogę - nie słyszała żadnych odgłosów stamtąd dochodzących, poza lekkim skrzypieniem bujanego fotela.

- Niewątpliwie sprawa ta miała skomplikowany charakter; wynikało ono z poszlakowego jej charakteru. Aby można było sprawcy przypisać winę na podstawie poszlak, musi istnieć tzw. nieprzerwany łańcuch poszlak, który prowadzi do ustalenia, iż sprawca dokonał przestępstwa - tłumaczył sędzia Tomasz Piechowiak podkreślając, że taki ciąg istotnie zaistniał; kluczowe były też opinie biegłych i sam eksperyment. - Logicznym jest, że jeśli dochodzi do wypadku, dorosły człowiek wzywa pomocy, szuka ratunku. Tu się tak nie stało. A biegli wskazali, że gdyby Szymonowi pomoc została udzielona szybko, dziecko prawdopodobnie by przeżyło - dodał sędzia.

Tomasz M. został skazany z mocy art. 156 § 3 Kodeksu Karnego, na karę 7 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd zaliczył M., na poczet orzeczonej kary, okres rzeczywistego pozbawienia wolności od dnia 30 grudnia 2008 roku do 28 grudnia 2009 roku oraz od dnia 5 listopada 2010 roku do 21 grudnia 2011 roku.

Tomasza M. i jego obrońcy nie było dziś na sali sądowej.  Wyrok nie jest prawomocny. Obrońca M. może złożyć od wyroku apelację.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ joolk
  Poniedziałek, 14.07

  tomaszu piechowiak tylko mojemu dobremu wychowaniu zawdzięczasz ,że nie powiem co o tobie myślę za to co zrobiłeś. Zakpiłeś sobie ze wszystkich ludzi ,którzy są za sprawiedliwością dla tego mordercy

 2. 2
  +2
  ~ Elg.
  Poniedziałek, 14.07

  Teraz my wszyscy będziemy musieli płacić na wikt opierunek itd.dla tego zwyrodnialca nie ma sprawiedliwości a on wyjdzie po trzech latach za dobre sprawowanie.

 3. 3
  0
  ~ kupers
  Poniedziałek, 14.07

  on zawsze był miętki, targnie sie

 4. 4
  +3
  ~ wojtek
  Poniedziałek, 14.07

  a za obrazliwy wpis na forum dla Tuska lub Komorowskiego 5 lat -

 5. 5
  0
  ~ poirytowany
  Wtorek, 15.07

  co to za kraj ...... niektórzy dostają więcej za wyłudzenia ...... powinien startować od 25....w pudle powinni z nim polecieć jak ze szmata chojrak do dziecka z pięściami ....niech tam się wykaże jaki jest silny.....

 6. 6
  0
  ~ d
  Wtorek, 15.07

  Do JOOLK Mniej nadzieję że w więzieniu zrobią mu dupe jak swego czasu miały słowiki poznańskie...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.