Sobota, 31.10.2020, Imieniny: Łukasza, Urbana, Augusta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Laboranci oskarżeni. Elbląski sąd rozpatruje wątek ws. śmierci Krzysztofa Olewnika

30.09.2013, 12:20:08 Rozmiar tekstu: A A A
Laboranci oskarżeni. Elbląski sąd rozpatruje wątek ws. śmierci Krzysztofa Olewnika
fot. AS

Dziś (30 września) w Sądzie Rejonowym w Elblągu ruszył proces karny dwójki byłych pracowników laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Prokuratura zarzuca Bogdanowi Z. i Jolancie D. niedopełnienie swoich obowiązków, co skutkowało utratą dowodów - trzech odłamków kości - pobranych z ciała zamordowanego w 2003 roku, Krzysztofa Olewnika. Wątek ten jest tylko jednym w głośnej - i dotąd niewyjaśnionej sprawie śmierci młodego bizmesmena, syna płockiego przedsiębiorcy, Włodzimierza Olewnika.

Krzysztof Olewnik został uprowadzony w 2001 roku. Mimo wcześniej wpłaconego przez rodzinę uprowadzonego okupu w wysokości 300 tys. euro, porywacze nie wypuścili mężczyzny. Krzysztof Olewnik jeszcze przez dwa lata był przez nich przetrzymywany w nieludzkich warunkach, bity i zmuszany do przyjmowania leków psychotropowych. Porywacze zamordowali go 5 września 2003r. Szczątki Olewnika znaleziono dopiero w 2006 roku, w lesie koło Różana pod Ostrołęką i pochowane 4 listopada 2006 na cmentarzu w Płocku. Miejsce ukrycia zwłok wskazał jeden z porywaczy. Po odkryciu zwłok dokonana została ekspertyza genetyczna, która miała potwierdzić lub wykluczyć zgodność DNA  Olewnika.

I to właśnie ten wątek rozpatrywany jest obecnie przed sądem Rejonowym w Elblągu. Jak wykazali gdańscy śledczy, pracownicy laboratorium pobrali wtedy trzy fragmenty kości: z uda, biodra i ramienia - Nieprawidłowości podczas badania dopuścili się tu funkcjonariusze w związku z czynnościami posekcyjnymi i okołosekcyjnymi zwłok Krzysztofa Olewnika - mówiła dziś prokurator Dominika Mońko z prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. - Jedno z tych badań nie zgadzało się z kodem genetycznym. W takiej sytuacji ekspertyzy powinny zostać powtórnie przeprowadzone, co się jednak nie stało. Dodatkowo, ten fakt został zatajony. Zginęły też dowody - trzy fragmenty kości - do czego przyczynił się niewłaściwy nadzór nad dowodami rzeczowymi, przez co w 2010 roku należało wykonać ponowna ekshumację zwłok Krzysztofa Olewnika.

Zarzuty w tej sprawie postawiono dwóm osobom: Bogdanowi Z i jego ówczesnej przełożonej - Jolancie D., którzy w owym czasie pracowali w laboratorium kryminalistycznym w Olsztynie. Dzisiaj obydwoje stawili się w elbląskim sądzie. Na pytania dziennikarzy nie chcieli odpowiadać. Na rozprawę nie stawiła się również obrońca Bogdana Z., mec. Ewa Tokarzewska. Swą absencję pisemnie tłumaczyła względami osobistymi. Oskarżony na pytanie sędzi Magdaleny Modrzyńskiej, czy życzy sobie kontynuowania rozprawy bez obecności swego obrońcy, odmówił.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Grozi im do 5 lat więzienia. Rozprawa odroczona została do 13 listopada.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Fl@m@
  Wtorek, 01.10

  Ciekawe kiedy strzelą "samobója"?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3985040187836