Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

Kampania referendalna zakończyła się wystosowaniem czterech wniosków sądowych

12.04.2013, 12:28:21 Rozmiar tekstu: A A A
Kampania referendalna zakończyła się wystosowaniem czterech wniosków sądowych

Do elbląskiego Sądu Okręgowego zostały złożone cztery wnioski, które mają być rozpatrzone w trybie wyborczym. Wnioskodawcami są władze miasta – Prezydent Grzegorz Nowaczyk,  wiceprezydent Tomasz Lewandowski oraz radny Rafał Siwko. Domagają się oni sprawiedliwości wobec jednego z elbląskich portali internetowych. Odpowiednie pismo wystosował także lider grupy referendalnej, Kazimierz Falkiewicz, który pozywa Urząd Miasta Elbląga.

Kampania w sprawie referendum przebiegała pod znakiem skandali, insynuacji i niedomówień. Przyczynił się do tego jeden z portali internetowych. Zarzucił on wiceprezydentowi Tomaszowi Lewandowskiemu, pomoc rodzinie przy zmianie mieszkań i pozyskanie dużego lokalu komunalnego. W dalszej kolejności portal ten wystosował zarzuty wobec radnego Rafała Siwko, w których jego firma miałaby czerpać korzyści ze współpracy z Urzędem Miasta. Zarzuty dotyczyły także prezydenta Grzegorza Nowczyka, który według portalu dopuścił się zaniechań w sprawie pozyskania dla miasta inwestora z Finlandii. Odbywająca się w naszym mieście kampania referendalna zakończyła się wystosowaniem czterech wniosków sądowych. Sąd okręgowy rozpoznaje wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym.

Wszystkie wnioski zostały złożone w trybie artykułu 35 ustawy o referendum lokalnym. W myśl tego artykułu: „Jeżeli plakaty, hasła, ulotki, wypowiedzi albo inne formy propagandy i agitacji zawierają nieprawdziwe dane i informacje, każdy zainteresowany ma prawo złożyć do sądu okręgowego wniosek o: orzeczenie konfiskaty takich materiałów, wydanie zakazu publikowania takich materiałów, nakazanie sprostowania informacji, nakazanie przeproszenia pomówionego, nakazanie uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 10.000 złotych na rzecz instytucji charytatywnej, zasądzenie od uczestnika postępowania na rzecz wnioskodawcy kwoty do 10.000 złotych tytułem odszkodowania".

W pierwszej sprawie, wystosowanej przez  Tomasza Lewandowskiego, przeciw wydawcy portalu elblag24.pl. - Wniosek został odrzucony ze względu na brak uprawnienia wnioskodawcy. Nie miał on interesu w rozpoznaniu tej sprawy w takim kształcie, w jakim zostało to przedstawione we wniosku – wyjaśnia rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu, sędzia Dorota Zientara. – Sąd wskazał, że referndum ma za zadanie odwołać Prezydenta Miasta Elbląga oraz Radę Miasta, a wnioskodawcą jest wiceprezydent, więc ustawa o referendum lokalnym, w tym przypadku go nie dotyczy – dodaje sędzia.

Kolejne zarzuty wystosował Kazimierz Falkiewicz. Oskarżył on Urząd Miasta o celowe zaklejanie obwieszczeń o referendum. - Mamy tu orzeczenie odrzucające wniosek Mianowicie z tego powodu, że wnioskodawca, jako uczestnika postępowania wskazał Urząd Miejski w Elblagu, który nie posiada osobowości prawnej. Nie może uczestniczyć w postępowaniu – tłumaczy rzecznik Sądu.

Trzecia sprawa, z wniosku Rafała Siwko została odrzucona w stosunku do internetowego dziennika elblag24.pl. W sprawie wydawcy natomiast, toczy się postępowanie. - Mimo wezwań, do tej pory nie wskazano adresu, pod który można skutecznie doręczyć wniosek – mówi Dorota Zientara.

Ostatnia sprawa z wniosku Prezydenta – Grzegorza Nowaczyka, wskazuje jako uczestnika jedynie wydawcę internetowego portalu. -W tej sprawie miał być wyznaczony termin na dzisiaj (12 kwietnia) na godzinę 9:30. Natomiast z tego co wiem, tak jak w poprzedniej sprawie, niemożliwe jest dostarczenie odpisu wniosku. Sprawa jest w toku – informuje nas rzecznik prasowy, sędzia  Dorota Zientara.

Dzisiaj, w budynku Sądu Okręgowego odbyło się rozpatrzenie wszystkich czterech wniosków. Dwa wnioski zostały odrzucone. Są to sprawy z wniosku Tomasza Lewandowskiego i Kazimierza Falkiewicza.

W sprawie zarzutów złożonych przez Rafała Siwko i Prezydenta Grzegorza Nowaczyka, postawionych współwydawcy portalu elblag24.pl nadal toczy się postępowanie. – Nie poczuwam się do winy w żaden sposób. Mamy takie materiały i takich informatorów, że gdyby prawda wyszła na jaw, Pan Nowaczyk byłby smutny i wszyscy ludzie związani z Panem Prezydentem. Nic nie jest fikcją. Zastrzeżenia dotyczą kilka osób, tylko polityków platformy bo tych polityków sprawdzaliśmy. Nie dostaliśmy sygnałów odnośnie innych polityków. Nawet jeśli władza zostanie odwołana i przejmie ją inna partia to i tak będziemy patrzeć im na ręce – mówił dziś w sądzie do dziennikarzy współwłaściciel portalu elbląg24.pl.

Dlaczego te afery wypłynęły dopiero teraz, przed referendum? - Kilka naszych tematów było związanych z Panem Kucharczykiem, póżniejsze, z innymi politykami odsłaniały kolejne – mówi współwłaściciel portalu. - Nawał informacji przesyłanych nam na skrzynkę mailową jest dramatem. Nie jesteśmy w stanie przerobić wszystkiego, a sprawy są może jeszcze bardziej ciekawe niż te, które poruszylismy. Jesteśmy dla niektórych przeciwnikami, ale prawdę trzeba ujawniać.

Dlaczego nie udajecie się z dokumentami do prokuratury tylko najpierw wydajecie informacje medialne? Oczekujecie, że organy same się zainteresują ? - dopytywali dziś dziennikarze. - Nic nie zgłaszam, mam przykre doświadczenia, ale artykuł jest swego rodzaju doniesieniem. W kilku sprawach policja sama wszczynała postepowanie. Czekamy na rozwój – odpowiedział.

Współwłaściciel portalu elblag24.pl przekonywał, że dowody są twarde, ale jest za mało czasu, by mogli udowodnić swoją niewinność. - Oczywiście, gdyby nie to, że te materiały sa poparte dokumentami, rozmowami z ludźmi, którzy byli naocznymi świadkami to nie odważylibyśmy się ich opublikować - dodaje. - Każdy materiał był publikowany dopiero po jego akceptacji. Aby udowodnić naszą niewinność jest zbyt mało czasu. Moglibyśmy przedstawić argumenty i przedstawić świadków, którzy może chcieliby coś powiedzieć w tej sprawie.

Jeszcze dziś Sąd wyda orzeczenie w tej sprawie.
 

 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 25

%84.0 %16.0


Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ ccc
  Piątek, 12.04

  Teraz zamknięto 12 zakładów mięsnych, o 13 podmiotach doniesiono do prokuratury, wszczęto 22 postępowania administracyjne. Po drodze wyszło na jaw, że były takie firmy, gdzie skupowano padłe zwierzęta i ich mięso znalazło się w przetworach. "Nasza żywność jest wysokiej jakości"? Także ta, produkowana w 12 zamkniętych już zakładach? - twierdzi minister

 2. 2
  +25
  ~ leniwce z UM
  Piątek, 12.04

  Kto sądem wojuje od sądu ginie .....jeszcze wyjdą na jaw machlojki władzy ...

 3. 3
  --23
  ~ prawda
  Piątek, 12.04

  Żałosne tłumaczenia el24... wyroki was dopadna.

 4. 4
  +18
  ~ Jan
  Piątek, 12.04

  Dobre najpierw kombinują a pózniej do sadu

 5. 5
  +15
  ~ GN kompinator
  Piątek, 12.04

  No i gdzie te rozprawy ?? Sąd odrzucił wnioski ?? Brawo ,jeszcze jest nadzieja na sprawiedliwość w PL.!!

 6. 6
  +9
  ~ chmurek
  Piątek, 12.04

  UM zatrudnil dobrą kancelarie z Olsztyna-wnioski tak sporządzone,że-odhaczyli protest,a sąd to odrzucił.Gorzej jak przyjął i przyznał CAŁKOWITĄ racje Eg24.PO referendum proszę do sądu na własny koszt,nie z mojej podwyżki za czynsz w 100letniej chałupinie

 7. 7
  +9
  ~ ewa
  Piątek, 12.04

  BARAWo BRAWO Elblag24- prawda ich boli ale zginą sami-BRAWO, jakby sprawa trafiła do prokuratury zanim zostało pokazane na stronie , to dawno by zatuszowali sprawe to nasz władza rączka rączke myję a tak ***

 8. 8
  +25
  ~ pytający
  Piątek, 12.04

  dobrze się dzieje, że dziennikarze patrzą na działania władzy inaczej byśmy żyli w nieświadomości - kto z nas by się dowiedział o mieszkaniu na Traugutta gdyby nie prasa ?

 9. 9
  +12
  ~ pytający
  Piątek, 12.04

  a moje bułki ? dlaczego nikt nie chce ich kupować i jeść w mieście czy wszyscy się najedli strachu ?

 10. 10
  +16
  ~ oszukana
  Piątek, 12.04

  W sądzie też korupcja sama tego doświadczyłam. Czekali tak długo bo chcą w ten sposób odwrócić uwagę od referendum.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.