Wtorek, 30.04.2024, Imieniny: Marian, Katarzyna, Jakub
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Mamy swoją monetę (fotoreportaż)

10.03.2006, 01:48:41 Rozmiar tekstu: A A A
Mamy swoją monetę (fotoreportaż)

Wczoraj uroczyście zaprezentowano siódmą monetę z serii “Historyczne Miasta Polski” z wizerunkiem Bramy Targowej w Elblągu. To kolejna, niezwykle ważna chwila w historii elbląskiego monetaryzmu.

Tą niepowtarzalną monetę o nominale 2 złotych uroczyście zaprezentował prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Leszek Balcerowicz. Widnieje na niej wizerunek Bramy Targowej, jednej z najstarszych  budowli w Elblągu, symbolizującej legendę o Piekarczyku, który uchronił miasto przed krzyżackim najeźdźcą. - Jako prezes NBP zapewniam, to jest dobry pieniądz – powiedział na uroczystości Leszek Balcerowicz.

Emisja nowej serii monet pod hasłem "Historyczne Miasta Polski" rozpoczęta została przez Narodowy Bank Polski 2 września ubiegłego roku. Łącznie w obiegu mają znaleźć się 32 monety promujące miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły wyjątkowy i szczególny wkład w rozwój poszczególnych regionów i odegrały znaczącą rolę w strukturach administracyjnych kraju. Serię tę zainaugurowała moneta upamiętniająca Gniezno - pierwszą stolicę i najważniejszy gród początków państwa polskiego. Wyboru miast dokonał zespół historyków, któremu przewodniczył Henryk Samsonowicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor 800 prac naukowych, 16 książek i podręczników uniwerysteckich w większości z zakresu historii Polski.

Nowa 2-złotówka oficjalnie jest już w obiegu, z tej okazji, z rąk szefa NBP pamiątkowy zestaw dwóch monet, w specjalnym opakowaniu, i z osobistą dedykacją prezesa w trakcie uroczystości odebrali: Henryk Słonina – prezydent Elbląga, Janusz Nowak – przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, Anna Szyszka – wicewojewoda woj. warmińsko-mazurskiego, prof. Andrzej Groth – historyk, redaktor naukowy wielotomowej monografii “Historia Elbląga”, ks. Infułat Mieczysław Józefczyk – wieloletni proboszcz parafii katedralnej, Jacek Pietrzak – prezes Sądu Okręgowego w Elblagu, Helena Pilejczyk – brązowa medalistka olimpiady w Squaw Valley w USA, Grażyna Nawrolska – archeolog i Jerzy Świątkowski – pionier Elbląga, który jako jeden z pierwszych w 1945 roku przyjechał do miasta.

Na awersie „elbląskiej” monety znajduje się wizerunek orła, godła Rzeczypospolitej Polskiej. Z prawej strony napis: 2 zł. U góry monety widnieje napis: Rzeczpospolita Polska, jest także odnotowany rok emisji – 2006. Z kolei na rewersie monety umieszczono wizerunek Bramy Targowej, a także napis Elbląg.

Moneta ma masę 8,15 g, średnicę 27 mm. Wykonana została ze stopu miedzy, aluminium i cynku. Projektantem awersu jest Ewa Tyc-Karpińska, a rewersu Roussanka Nowakowska. Moneta wybita została w ilości 1 100 000 sztuk. Można ją nabyć we wszystkich urzędach pocztowych w Elblągu i oddziałach Narodowego Banku Polskiego.

Fot. Adam Wołosz

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Leszek Balcerowicz w Elblągu ( zdjęć 60 )
Dodano: 2006-03-10 | fot. Adam Wołosz
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ dominikanin
    Piątek, 10.03

    Najstarszą historyczną budowlą jest obiekt zajmowany przez Galerię EL

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3525609970093