Sobota, 17.03.2018, Imieniny: Gertruda, Patryk, Zbigniew
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czy dojdzie do porozumienia z ENERGĄ? „Władze Elbląga stawiają zaporowe warunki”

30.11.2017, 08:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Czy dojdzie do porozumienia z ENERGĄ? „Władze Elbląga stawiają zaporowe warunki”
Fot. Archiwum redakcji

Impas w negocjacjach pomiędzy Urzędem Miejskim w Elblągu a Grupą ENERGA. Obie strony zarzucają sobie niechęć do rozmów i przedłużanie negocjacji. W tle zaś pozostaje czas, który biegnie nieubłaganie i może nas przybliżać do ciepłowniczej katastrofy.

Zimne grzejniki w domach i firmach? Tak może być w Elblągu za kilka już lat, jeżeli teraz władze miasta nie dojdą do kompromisowego porozumienia z ENERGĄ w sprawie podpisania długoterminowej umowy na zaopatrywanie elbląskich odbiorców w ciepło. Rozmowy jednak ugrzęzły we wzajemnych niechęciach, a obie strony zamiast rozmawiać o szczegółach kontraktu, przepychają się we wzajemnych oskarżeniach.

Najpierw w mediach pojawiła się wypowiedź rzecznika Grupy ENERGA, Adama Kasprzyka, który zarzucił władzom Elbląga niechęć do przyspieszenia negocjacji a nawet działania opóźniające podpisanie stosownej umowy.

Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski te zarzuty zdecydowanie odrzucił, publikując również w naszej gazecie swoje oświadczenie. Można je przeczytać tu

Poprosiliśmy przedstawicieli Grupy ENERGA do ustosunkowania się wobec pisma prezydenta miasta. ENERGA wskazuje jasno, władze Elbląga stawiają warunki zaporowe, a propozycje spółki są przez urzędników…ignorowane.

- Jak każdy podmiot wchodzący w skład Grupy Energa, spółka Energa Kogeneracja jest zawsze gotowa do podejmowania rozmów, szczególnie w kwestiach kluczowych dla mieszkańców polskich miast. Niestety, jeszcze raz podkreślić musimy, że władze Elbląga w każdej turze negocjacji i w prowadzonej korespondencji stawiają przed nami zaporowe warunki, a przedstawiane urzędnikom propozycje rozwiązań sytuacji są ignorowane – mówi nam Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy ENERGA.

Adam Kasprzyk odrzuca też sugestie prezydenta Elbląga, że podczas spotkań nie było przedstawicieli spółki ENEGRGA Wytwarzanie.

- Musimy też podkreślić, że Energa Kogeneracja jest samodzielną spółką, która posiada wszelkie upoważnienia do prowadzenia negocjacji biznesowych i podejmowania decyzji w obszarze swoich kompetencji. Ustalenia dokonane między nią a władzami Elbląga miałyby w pełni wiążący charakter, wbrew temu, co stwierdza się w oświadczeniu Urzędu Miejskiego – wyjaśnia Adam Kasprzyk.

Rzecznik prasowy Grupy ENERGA dodaje też, że spółka nadal ma nadzieję, choć pewnie słabnącą, że władze Elbląga jednak będą skłonne do dalszej współpracy.

- Mamy nadzieję, że wkrótce do takiego porozumienia faktycznie dojdzie, sytuacja dotyczy bowiem komfortu i bezpieczeństwa elblążan, które powinny być priorytetem wszystkich negocjujących stron. Niestety, do zgody nie dojdzie bez dobrej woli i otwartości władz miasta – dodaje Kasprzyk.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ PCdriver
  Czwartek, 30.11

  Już wiem dlaczego ostatnio jest tak popularne słowo "pozerzy"....

 2. 2
  +12
  ~ Rr
  Czwartek, 30.11

  Tak to jest Kiedy wszystko zostaje wyprzedane. A los Elbląga zależy od Olsztyna lub Gdańska

 3. 3
  +6
  ~ Szaza
  Czwartek, 30.11

  Panowie matolowie z pacanowa pamietajcie ze dzis andrzejki obyscie znow nie zapaskudzili fekaliami internetu

 4. 4
  +1
  ~ Urlyk von jungingen
  Czwartek, 30.11

  Dobra decyzja Prezydencie nie dac sie mafii kontrkandydata z PłO ! oraz matolkom steryjacym z ukrycia , oni i tak juz sieją za pana plecami a nawet oficjalnie ,czas pokazac ze w elblagu wszyscy wiedzą co dzialo sie w pacanowie za czasow matolów

 5. 5
  +3
  ~ rambo-11
  Czwartek, 30.11

  Szaza- kręcą cie fekalia myślę że jesteś psychiczna -ny, wiec baw się we własnych odchodach.

 6. 6
  +9
  ~ UM ma rację!
  Czwartek, 30.11

  Monopolista Energa niech się buja. Stanowisko Elbląg a jest nie ugięte. Energa zapomniała,że to rynek dyktuje warunki i ceny a nie monopolista.

 7. 7
  +10
  ~ Jamaleg
  Czwartek, 30.11

  Miasto powinno wybudowałwac swoją ciepłownie i pogonić tego monopolistę z miasta .

 8. 8
  +9
  ~ milki
  Czwartek, 30.11

  Teraz będzie przepychanka. Ile to będzie trwać? Wróblewski zmarnował ostatnie 2 lata totalnie!

 9. 9
  +7
  ~ zgrywus
  Czwartek, 30.11

  Co za dramatyczna i ekscytująca sytuacja, no ciekawe czy się dogadają czy tez miasto i jego mieszkańcy zostaną bez ciepłej wody i ogrzewania?;) W następnym artykule proponuje zająć się tematem czy mieszkańcy "komunałek" maja płacić czynsz czy nie....jakby była jakaś różnica!;)

 10. 10
  +7
  ~ ojdyromuchomoro
  Czwartek, 30.11

  Mam pytanie do zarządu ENERGII. Jezeli miasto nie podpisze umowy na dostawy ciepla to co zrobia z nadmiarem cieplej wody? Spuscicie do rzeki? A tak poza tym to jak nie podpiszecie umowy to nie będziecie mieć dodatkowych pieniędzy z tego tytułu. Więc z tego wynika, że i tak musicie dojść do kompromisu, a szkód tylko ze ENERGA próbuje ugrać dla sobie jak najwięcej (naszym kosztem bo i tak za to zapłacimy) przenosząc negocjacje za bardzo w stronę publiczną i przerzucając sie wzajemnymi oskarżeniami. Tak czy siak ostatecznie umowa zostanie podpisana ale wizerunek spółki troszkę się pobrudzi...

 11. 11
  +20
  ~ elblążanka
  Czwartek, 30.11

  Z jakiej racji długoterminowa umowa z Energą?. Ile jeszcze razy trzeba pisać , Tym, że pan prezydent nie zgodzi się na zadłużenie Elblążan na 150 milionów, bo i z jakiej racji. Energa w poprzednich latach przez swoje inwestycje podwyższała odbiorcom ciepła stawkę o 10% raz po raz.My odbiorcy ciepła płacimy już o 30% więcej niż średnia w Polsce.Czy pan prezydent chce Nas puścić w skarpetkach? Nie może być tylko jeden dostawca, to chyba i logiczne i ekonomiczne, bo będzie cały czas dyktował warunki i podwyższał stawkę. Energa niech już na dzień dzisiejszy zweryfikuje stawkę, węgiel był tani jak barszcz po 180 zł za tonę, a my dostawaliśmy podwyżki.Może w końcu UOKiK to rozpatrzy. Musi ktoś w końcu zacząć bronic odbiorców ciepła.

 12. 12
  +20
  ~ Mentor
  Czwartek, 30.11

  A mnie cieszy to co wypisują oderwani od koryta , wszyscy czytając te wpisy mamy okazję przekonac sie kto kierował, zarządzał epecowem, scisle grono pokazalo elblazanom wlasny zenujaco niski poziom, ani byli to fachowcy czy menadzerowie tylko chlopcy ktorzy jak Grzesiu zabawili sie kosztem miasta i dobrze nachapali a dzis tylko mogą ujadac i pokazac kim są tak naprawdę czyli nikim,

 13. 13
  +10
  ~ wist
  Czwartek, 30.11

  Widać że za dużo ma na głowie p. Wróblewski, a to zalało mu piwnicę, a to chodzi na spotkania /przedwyborcze/ do garstki elblążan, a to zaczął chodzić na mecze / ostatnia niedziela/, a to odszedł doradca z Iławy, to i nie wie kiedy i jaką ma podjąć decyzje? Tylko dlaczego mają cierpieć z tego powodu mieszkańcy Elbląga?

 14. 14
  +3
  ~ onci
  Czwartek, 30.11

  do ojdyromuchomoro: nie spuści do rzeki bo po prostu zakład zostanie zamknięty a ludzie zwolnieni, oczywiście ci na stanowiskach robotniczych, bo dupolizy rozlezą się pi innych spółeczkach. Energi elektrycznej produkuje nieznaczące ilości więc można firmę zamknąć. Jeszcze tylko browar musi sobie zorganizować dostawcę pary technologicznej.

 15. 15
  +4
  ~ rynek bez konkurencji?
  Czwartek, 30.11

  Gospodarz anioł pozyskał parowóz do ogrzania domu. Zapewne należy się rozejrzeć za takimi urządzeniami i postawić przy szpitalach, szkołach, blokowiskach. Przy UM nie, bo w niskiej temperaturze zaczną myśleć i umowę na ciepło negocjować od maja a nie w grudniu. Wkrótce "rada" zaakceptuje nowe , wyższe stawki za ciepło, podobnie jak za "wodę". Dzielny gospodarz miasta. Ktoś mówi, że rynek decyduje o cenie ciepła. Oczywiście, ale jaka jest w Elblągu alternatywa poza lokomotywą? Zlikwidować epec i umowy o ciepło bezpośrednio z producentem, tak jak elektryczność. Z monopolistą się negocjuje a nie podskakuje w kampanii wyborczej, bo zapłacą za to mieszkańcy. Miał " chudzielec" trzy lata aby się porozumieć i dbać o miasto i jego mieszkańców. Podpaska przyjazna ukrainie jedzenia i ciepła nie da

 16. 16
  +15
  ~ Mufik
  Czwartek, 30.11

  A co czepiacie sie obecnego, to on nakradl ??? Postawil tych ktorzy zabawili sie w managerow??? Jemu przyszlo usuwac plugastwo ale nie tak prosto sprzątać syfy jak przyboczni i swoi atakują i kopią dolki bo im tez zamarzyla sie kariera na stolku prezydenta, moze czas realnie popatrzec i oceniac i pamietac ze najgorsze jest wtedy kiedy zalatwiają czlowieka tzw swoi a nie obcy i chyba nikt na juz tu nie jest az tak ślepy,

 17. 17
  --13
  ~ PiS-PO jedno zło
  Czwartek, 30.11

  Brawo prezydent Wróblewski, krótko za twarz złodziejskiego monopolistę i do parteru z mafijną kliką - mieszkańcy z Panem:)

 18. 18
  +16
  ~ Bardn
  Czwartek, 30.11

  Panie prezydencie, słabiutkie te tłumaczenia. Pytanie, kiedy Energa wypowie aktualna umowę? Mam nadzieje ze nie zima, bo by wszyscy pana na taczkach wywieźli z urzędu

 19. 19
  +4
  ~ ursus
  Czwartek, 30.11

  co na to jurek wcisła, ten jadowidy obłakany zakapior plujacy jadem na PIS i siejacy mowe nienawisci

 20. 20
  +22
  ~ do ursus
  Czwartek, 30.11

  A najgorsze jet to, że poprzedni prezydent z PIS nie widział żadnego problemu w Spółkach Miejskich.Powrót Ich do władzy niczego dobrego dla odbiorców ciepła , nie da.Proszę bez emocji, bo czy PO,czy PIS albo PSL będzie to samo.Teraz to My musimy odpowiednio przygotować się do wyborów.

 21. 21
  +28
  ~ wojak
  Czwartek, 30.11

  O Witoldzie zabagniłeś temat . Polegniesz na nim. Ceny ciepła z Enegi to jeden temat a górka EPEC to drugi.

 22. 22
  --54
  ~ Anty Klim
  Czwartek, 30.11

  Wróblewski preferuje skok na kasę z biznesmenami z PO

 23. 23
  +47
  ~ do Anty Klim
  Czwartek, 30.11

  Nie używaj czyjegoś imienia na daremno. Obsesję trzeba leczyć.

 24. 24
  +19
  ~ Haluksik
  Czwartek, 30.11

  Panowie sa andrzejki, a co za malo kasy firmowej do wydania na ekscesy jak kiedys? A dzialo sie dzialo , czy wy na pewno jestescie zonaci????

 25. 25
  +11
  ~ A-Z
  Czwartek, 30.11

  Teraz to pan prezydent zajęty jest remontem hangaru dla Jachtklubu, a co tam odbiorcy ciepła, trzeba nowobogackim zapewnić"garażowanie" jachtów, za nasze pieniądze.Na remont oczyszczalni niema, chcą Nas obciążyć spłatą 50 milionów, teraz w grę wchodzi umowa jak zostanie podpisana to prawdopodobnie 150 milionów też "spadnie" na mieszkańców. No ale jak ktoś ma jacht to jest kimś, prawda. Ciekawe ile to głosów wyborczych będzie na rzecz pana prezydenta. Chyba tych pozostałych jest więcej i nie rozumiem dlaczego nic dla mieszkańców?

 26. 26
  --7
  ~ Tamara
  Czwartek, 30.11

  Do A-Z. Remont hangaru dla jachtów to bardzo dobry pomysł. Nie chciałbyś przyjacielu, żeby Twój jacht za 2 mln zł niszczał na dworze! Nie mam ogrzewania miejskiego bo mieszkam pod miastem i ogrzewam swój dom pompą ciepła. Płace tylko 12 tysięcy na rok. Za ogrzewanie miejskie zapłaciłbym pewnie 9 tysi ale jestem niezależny. Jak nie masz pieniędzy na ogrzewanie to kup sobie kozę na torf i się grzej.

 27. 27
  +8
  ~ do Tamara
  Piątek, 01.12

  Miła przyjaciółka skoro twój jacht za 2miliony musi być chroniony za nasze pieniądze, to zwróć się jeszcze o sponsoring. Żeby Ci doprowadzili rury ciepłownicze, jak to niektórym zrobiono. Aż płakać się chce, płacisz 3 tysiące więcej rocznie niż za ogrzewanie miejskie. Widać, że masz biedę nic nie stoi na przeszkodzie, to może podłączą.

 28. 28
  --53
  ~ do kurnamolek
  Piątek, 01.12

  polece ci dobrego ortopedę na haluxy ale pod warunkiem ze powiesz tadkowi i ryskowi ze ich przypadek jest nieuleczalny !!!! a i jeszcze jedno zbieramy podpisy aby nie zakazaywac aborcji. wiesz czemu?? aby tacy jak ty i czerwoni koledzy nie istnieli

 29. 29
  --63
  ~ Do,prezydenta
  Piątek, 01.12

  Czas przeprosić pana Piskiewicza. Przyszedł tez czaswywalic Janusza n. Oraz usunąć ryska Tadka wojtka

 30. 30
  --53
  ~ Pytanko
  Piątek, 01.12

  Ten tadek to ten debil od osy? A Wojtek to od haluxow? O ryska nie pytam wszyscy go znają i pamietają szczególnie z czasow stanu wojennego

 31. 31
  +26
  ~ do kurnamolków
  Piątek, 01.12

  To jeszcze trzyma tak po tych Andrzejkach, to co to było? chyba coś z wkładką.

 32. 32
  +25
  ~ wyspiański
  Piątek, 01.12

  Miałeś cHAMIE złoty róg...........został ci się ino sznur, Zrób z niego użytek skoro nie możesz przestać bredzić ....... głupku.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.