Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kibice Olimpii chcą zmiany nazwy Ronda "Kaliningrad" na "Żołnierzy Wyklętych"

05.04.2013, 11:47:56 Rozmiar tekstu: A A A
Kibice Olimpii chcą zmiany nazwy Ronda
fot. Majka Brejdak

- Zrzeszona grupa kibiców Olimpii Elbląg „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci”, rozpoczynają akcję zbierania podpisów pod petycją mającą doprowadzić do zmiany nazwy „Rondo Kaliningrad” na „Rondo Żołnierzy Wyklętych” - mówi Mateusz Kosiński, współorganizator akcji.

Podczas spotkania z Motorem Lublin,  kibice zrzeszeni w grupie „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją, w której domagają się zmiany nazwy "Rondo Kaliningrad", sugerując nową nazwę "Rondo Żołnierzy Wyklętych".

Kibice, w swojej petycji nawiązują do nierozliczonej historii Zbrodni Katyńskiej. Chodzi przede wszystkim o fakt, że w jej wyniku zginęło ponad 20 tys. Polskich obywateli: oficerów wojska, policji, nauczycieli, naukowców, artystów, przedstawicieli inteligencji. Kibice domagają się zmiany nazwy Rondo Kaliningrad, ponieważ, ich zdaniem, wywodzi się ona od nazwiska ludobójcy i zbrodniarza wojennego Michaiła Kalinina.Jak czytamy na stronie www.e-olimpia.com: "Michaił Kalinin był komunistą, od 1925 r. członkiem biura politycznego KC WKP(b). Był m.in. odpowiedzialny za masowe zbrodnie podczas kolektywizacji w Rosji. Ponadto podpis Kalinina widnieje na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu".

Na pytanie skąd wziął się pomysł na organizowanie takiej akcji, Michał Kosiński, z grupy „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” odpowiada: - Wiedzieliśmy, że wcześniej padła propozycja zmiany nazwy Ronda Kaliningradzkiego, jednak nie została przyjęta przez Radę Miasta. - Liczyliśmy, że jeśli uda nam się zdobyć odpowiednią liczbę podpisów, zmobilizować elblążan do tej akcji, to petycja będzie miała większą wagę, większe znaczenie. Wielu z nas interesuje się historią. Jesteśmy antykomunistami, dlatego przeszkadza nam, że mamy w przestrzeni publicznej takie miejsce jak Rondo Kaliningradzkie.

Jakie są efekty dotychczasowej aktywizacji społeczeństwa? - Zbieramy podpisy od kilku dni. Na dzień dzisiejszy mamy 300-400 podpisów. Mamy nadzieję, że przekroczymy 1000 podpisów - zaznacza Mateusz Kosiński. - Ciężko jednak stwierdzić, jaki będzie końcowy efekt, bo ludzie w Polsce są raczej negatywnie nastawieni do różnych postaw obywatelskich. Mam nadzieje,że przez takie działania uda nam się to zmienić.

Jak zapowiada rozmówca grupa planuje więcej takich akcji. - Braliśmy udział w obchodach grudnia 70-tego roku. Wcześniej pojawialiśmy się nieoficjalnie na obchodach rocznicy Wydarzeń Sierpniowych - obchodach pamiętnych strajków z 1980 roku i powstania "Solidarności", czy rocznicy Powstania Warszawskiego. Mamy wiele różnych pomysłów. Zależy nam na popularyzacji wiedzy na temat grudnia '70. Chcemy propagować postawę patriotyczną wśród młodzieży – podkreśla Michał Kosiński.

Według kibiców, propagowanie osób związanych z ludobójstwem i zbrodniami wojennymi jest skandalem. Proponują oni zastępczą nazwę „Rondo Żołnierzy Wyklętych”, ponieważ w Elblągu jeszcze w żaden sposób nie uhonorowano bohaterów podziemia antykomunistycznego. Chcą oni w ten sposób zwrócić uwagę władzom miasta na fakt, że sposób nazewnictwa miejsc publicznych w naszym mieście nie jest obywatelom obojętny.

Wzór karty do zbierania podpisów pod petycją można pobrać na stronie oraz w Oficjalnym Sklepie Kibica – ul. 12 lutego, Świat Dziecka, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w sobotę w godz. 10-14.

 

MK

Oceń tekst:

Ocen: 25

%84.0 %16.0


Komentarze do artykułu (73)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --11
  ~ eme
  Piątek, 05.04

  dobra nazwa to rondo kiboli lub ustawki

 2. 2
  +8
  ~ oski
  Piątek, 05.04

  Niech żółto - biało - niebiescy patrioci zainteresują się artykułem w Uważam Rze na temat planowanej symulacji uderzenia Białorusi na terytorium Polski w 2007r. a później swoje podwórko wysprzątają (kopacze, trener, medyk). Nie trzeba sięgać tak daleko w przeszłość są też teraźniejsze problemy.

 3. 3
  +3
  ~ elb
  Piątek, 05.04

  a może rondo " hańby elbląskich pachołków kata z Katynia"? dobra nazwa, odpowiadająca mentalności osób, które przehgłosowały, że rondo nazwano jak nazwano

 4. 4
  +11
  ~ jasio
  Piątek, 05.04

  Kalinin s ***ysyn, komuch ,ludobójca polaków -jego imieniem rondo coś takiego to moze sie pojawic w głowach komuchów lub POpaprańców Targowiczan sługusów Moskwy i Putina w Elblągu!!

 5. 5
  +10
  ~ Solidarny
  Piątek, 05.04

  Bardzo dobra inicjatywa, cieszę się, że i elbląscy kibice działaja patriotycznie. Sam nie zdawałem sobie sprawy, że Kaliningrad to od Kalinina ludobójcy - przypomnijcie sobie jaka ekipa i jaki prezydent tak nazwali to rondo (i komu teraz ten prezydent jest za doradcę). - podpiszę się pod tą petycją z przyjemnością ale obawiam się, że aby nazwa została zmieniona to musi być najpierw zmieniona władza i petycje wiele nie dadzą... Ps. autor pytając skąd wziął się pomysł na organizowanie takiej akcji, to chyba sam nie czytał tego co akapit wcześniej napisał - może taka petycja mogła być wcześniej ale lepiej późno niż wcale.

 6. 6
  --8
  ~ Ajax
  Piątek, 05.04

  A może nazwa Rondo Żółto – Biało – Niebieskich Patriotów. To było by to samo co obecna nazwa - tak samo mądra! Nie dajmy się zwariować.

 7. 7
  --6
  ~ ja
  Piątek, 05.04

  nastepna postulat kibicow to bedzie zakaz wjazdu do Elblaga mieszkancom Kaliningradu na zakupy

 8. 8
  +9
  ~ bis
  Piątek, 05.04

  Bez urazy, ale przyznacie chyba, że wielkie słowa i wielkie nazwy wypowiadane, czy też pisane przez kiboli, brzmią groteskowo. "Żolnierze Wyklęci" to świętość, zasługują na godniejsze upamiętnienie, niż to proponowane.

 9. 9
  --7
  ~ no właśnie
  Piątek, 05.04

  Hitler jest honorowym obywatelem naszego miasta, a nawet marnego skweru nie ma, kurde. Dlaczego zawsze znajdą się jakieś cymbały grzmiące, które usiłują skłócić Polaków i skanalizować ich pozytywną energię na jakieś nieistotne i nie interesujące w zasadzie nikogo i nieważne sprawy. To nie jest rondo Kalinina, tylko nazwano je od sąsiedzkiego miasta taka kurtuazja w stosunku do potencjalnego partnera. Idę o zakład że 80-90% elblążan nie miała pojęcia dlaczego ta nazwa miałaby być "niestosowna". Jest wiele relacji że po zakończeniu działalności AK, tzw żołnierze wyklęci nierzadko trudnili się bandytyzmem. Na pewno jest to jałowa pisanina, bo upośledzonego mentalnie albo ageńciury działającego na rzecz skłócania obywateli, nie przekonam. I*****w trzeba kopnąć w d. inaczej czarno widze

 10. 10
  --1
  ~ w!
  Piątek, 05.04

  Teraz, gdy ruskich wpuścili na nasz teren, żeby sobie robili zakupy, nikt nie wychyli się ze zmianą nazwy - to wkurzy ruskich.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2316000461578