Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rondo Kaliningrad będzie Rondem Królewiec?

09.08.2013, 07:00:24 Rozmiar tekstu: A A A
Rondo Kaliningrad będzie Rondem Królewiec?
fot. Monika Skowrońska

Zrzeszona grupa kibiców Olimpii Elbląg „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci”, w kwietniu br rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod petycją mającą doprowadzić do zmiany nazwy „Rondo Kaliningrad” na „Rondo Żołnierzy Wyklętych”.m ta miała zostać złożona na ręce elbląskich władz. Jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich z kibicami spotkał się Jerzy Wilk i zadeklarował, że w przypadku jego ewentualnej wygranej rondo zmieni swoja nazwę.

W Elblągu nazwami ulic i rond zajmuje się specjalnie do tego powołana komisja, a ostatecznie nazwy zatwierdzają radni. Wszystkie ronda, które do tej pory stanęły na elbląskich ulicach, noszą nazwy naszych miast partnerskich, z którymi Elbląg ściśle współpracuje. Dlaczego w tym przypadku nazwa jednego miałaby zostać zmieniona?

Kibice Olimpii Elbląg „Żółto – Biało – Niebiescy Patrioci” w swojej petycji nawiązali do nierozliczonej historii Zbrodni Katyńskiej. Chodzi przede wszystkim o fakt, że w jej wyniku zginęło ponad 20 tys. Polskich obywateli: oficerów wojska, policji, nauczycieli, naukowców, artystów, przedstawicieli inteligencji. Kibice domagają się więc zmiany nazwy Rondo Kaliningrad, ponieważ, ich zdaniem, wywodzi się ona od nazwiska ludobójcy i zbrodniarza wojennego Michaiła Kalinina.

Petycja, po 19 kwietnia br. miała zostać złożona na ręce włodarzy Elbląga, ale po referendum odwołującym ówczesne władze miasta musiała poczekać do przyspieszonych wyborów samorządowych. Jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich,  pod koniec czerwca br. Jerzy Wilk spotkał się z przedstawicielami kibiców  z grupy „Żółto-biało-niebiescy Patrioci”, którzy dopytywali się wtedy o politykę historyczną, jaką zamierzają uprawiać nowe władze. Jerzy Wilk zadeklarował wtedy jasno, że po jego wygranej w wyborach z mapy miasta zniknie Rondo Kaliningrad na rzecz Ronda Królewiec oraz pojawi się nowe rondo – im. Żołnierzy Wyklętych.

Dziś pytamy prezydenta, jakie kroki podejmie w tej sprawie - Jeżeli chodzi o zmianę nazwy ronda Kaliningrad to czekamy w tej sprawie na opinie środowisk, ale nie jest to sprawa priorytetowa - mówi Jerzy Wilk. - Jeżeli mielibyśmy się skłaniać ku zmianom to byłaby to nazwa funkcjonująca w relacjach międzynarodowych czyli Trójkąt Królewiecki. Decyzja nie została jeszcze podjęta, podkreślam - zaznacza prezydent.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 9

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Wyborca Świadomy
  Piątek, 09.08

  Kolejny raz wyborcy zrobieni w bambuko?! Inna sprawa, że świadomość i wiedza wyborców co do kompetencji Prezydenta i Rady Miasta jest przerażająca! Zmienić nazwę może tylko i wyłącznie Rada Miasta, a prezydent Wilk to sobie może tylko pogadać....Jak wiemy Przewodniczącym Rady jest pan Nowak (sld) i Czyżyk (po) oraz niedoświadczona i "zielona" politycznie pani Adamowicz tak więc o czym mowa? Warto się przyjrzeć natomiast kto z radnych kadencji 2006-2010 był za tą nazwą "Rondo Kaliningrad"? Ja proponuję nazwę " Rondo szlaku bursztynowego" Nie mogę jednak zrozumieć jak kibice mogli zawierzyć obietnicy Wilka?!

 2. 2
  --5
  ~ ori
  Piątek, 09.08

  A ja polecam kibicom lekturę http://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/

 3. 3
  +4
  ~ 897
  Piątek, 09.08

  DEB.ilni Wyborcy zrobieni w bambuko,bo TYLKO DEB.ile mogli uwierzyć w bajki !!!

 4. 4
  +5
  ~ RONDO NOWACZYKA/TURLEJA I KOSECKIEJ :)
  Piątek, 09.08

  Moja proPOzycja, upamietnić tych co...zepsuli Elbląg. W kołó tego ronda tanecznym krokiem Czyżyka bedziem chodzić :)

 5. 5
  +17
  ~ E-g
  Piątek, 09.08

  Przepraszam ale jakoś nie doczytałem ile podpisów zebrano . Podejrzewam że cieniutko , bo normalni ludzie maja ważniejsze sprawy na głowie niż burzenie starych i budowanie nowych pomników.

 6. 6
  +3
  ~ Jan
  Piątek, 09.08

  Jestem za nazwą wyklety nowaczyk z miasta

 7. 7
  +2
  ~ ciekawski
  Piątek, 09.08

  Idąc tokiem rozumowania "patriotycznych kibiców" nie mieliby oni nic przeciwko, gdyby w zaprzyjaźnionych z Elblągiem miastach zmieniono nazwy rond z Elbląg na Elbing!?

 8. 8
  --2
  ~ wiza
  Piątek, 09.08

  A taki miał być doświadczony - 20 lat w samorządzie - ten pan Wilk, a prostych zapisów w Ustawie Samorządowej nie zna. Wczoraj było o współpracy z władzami Kaliningradu, a dzisiaj odwracanie się plecami. Widać, że ten pan nie ma żadnego wyobrażenia o funkcji którą piastuje. Tak samo postępuje ze składanymi obiecankami ten pan Wilk.

 9. 9
  +9
  ~ antykibic
  Piątek, 09.08

  niech grupa kibiców Olimpii - przemaluje napisy na elewacjach budynków ""kibiców Olimpii". Ktoś wykłada kase na elewacje a kretyni ją niszczą.

 10. 10
  +5
  ~ skuti
  Piątek, 09.08

  Do ciekawskiego . Elbląg jest polską nazwą Elbinga , tak Königsberg to po polsku Królewiec i tak było kilkaset lat .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4501628875732