Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Na zakupy weź własną torbę. Bezpłatne reklamówki odejdą w zapomnienie

15.09.2017, 12:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
Na zakupy weź własną torbę. Bezpłatne reklamówki odejdą w zapomnienie
Fot. Ryszard Biel

Bezpłatne reklamówki to luksus, którym będziemy mogli się cieszyć jeszcze tylko przez kilka miesięcy. Od przyszłego roku zapłacimy za nie od 20 groszy do 1 zł we wszystkich bez wyjątku sklepach. - Teraz pakuję zakupy i nie pytam, czy chcą reklamówkę. Jeśli to się zmieni i klienci i ja będziemy się musieli do tego przyzwyczaić - mówi pan Zbyszek, właściciel jednego z elbląskich warzywniaków.

owe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich opakowań. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w 15 krajach Unii Europejskiej, niebawem dołączy do nich Polska. W poniedziałek (13 września) połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Projekt stanowi, że od 2018 roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich opakowań. Poseł Dariusz Piontkowski (PiS), przedstawiając sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej, poinformował, że w trakcie prac nad projektem noweli resort środowiska zadeklarował, iż w przygotowywanym rozporządzeniu do ustawy opłatę za jedną foliówkę ustali na początku na 20 groszy, informuje Codzienny Serwis Informacyjny PAP.

Ja już od kilku lat noszę ze sobą płócienną torbę na zakupy. Przyzwyczaiłam się do tego. W większości marketów zresztą już teraz reklamówki są płatne. Fakt, że w mniejszych sklepach i niektórych sieciówkach, takich jak Rossmann klienci jeszcze nie muszą płacić za takie torby. Nie myślę jednak, żeby wprowadzenie opłat było jakimś utrudnieniem. Rozumiem, że takie rozwiązanie ma się przyczynić do ochrony środowiska. Jeśli tak to jak najbardziej jestem za.

- przekonuje pani Alicja, mieszkanka Elbląga.

Zgodnie z projektem, opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów - obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów - pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.). Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek. - informuje PAP.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ lesstro
  Piątek, 15.09

  A na rynku, babcie znów będą sprzedawały reklamówki z Pewexu :-)

 2. 2
  +5
  ~ fasfasf
  Piątek, 15.09

  już praktycznie w każdym sklepie doliczają za reklamówkę. Więc o co te haloooo ??????

 3. 3
  +5
  ~ nnnn
  Piątek, 15.09

  I bardzo dobrze. Dla mnie foliowe reklamówki mogą nie istnieć. Wiosną na drzewach wisi więcej foliowych worków niż liści.

 4. 4
  --1
  ~ ruler
  Sobota, 16.09

  Jest to słuszne rozwiązanie. Towar w większości jest już zapakowany firmowo, a artykułu przemysłowe wszystkie. Zakupienie reklamówki jest zrozumiałe, gdy przypadkowo nie można zabrać się gołymi rękami z wieloma drobiazgami. Wymaganie reklamówki do zapakowanego towaru o niskiej cenie i dającego się włożyć do kieszeni, lub torebki, to fanaberia.

 5. 5
  0
  ~ kumaty
  Niedziela, 17.09

  Fasfast napisał, ze kasują za torby. Tak, ale biorą to dla siebie. Nowa Zmiana chce aby tę kase odprowadzać do skarbu państwa. I to jest róznica.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3199501037598