Środa, 8.12.2021, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Jeżeli nie będzie Polski, nie będzie nas". Obchody 73 rocznicy powstania Armii Krajowej

14.02.2015, 17:45:32 Rozmiar tekstu: A A A
 "Jeżeli nie będzie Polski, nie będzie nas". Obchody 73 rocznicy powstania Armii Krajowej
fot. Adrian Sajko

 Dokładnie, 14 lutego 1942 roku z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa.  Rozkaz zmian wydał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski.  Od tej pory minęły 73 lata. Dziś pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej, odbyły się uroczyste obchody powstania AK.

 
Punktualnie o 12:00 rozpoczęły się uroczyste obchody z okazji 73 rocznicy powstania Armii Krajowej. W wydarzeniu uczestniczyli Prezydent Miasta Elbląga Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wilk, wiceprzewodniczący Marek Pruszak, wicewojewoda warmińsko-mazurski Grażyna Kluge, a także przedstawiciele partii politycznych, parlamentarzyści, radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, radni Rady Miasta. Udział wzięli również Elbląscy Kombatanci w tym żołnierze Armii Krajowej oraz przedstawiciele Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, Związku Korpusu Kombatantów RP, a także uczniowie elbląskich szkół. 
 
- Dla nas Polaków, II Wojna Światowa to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń, które na zawsze zmieniło polski naród. Chociaż minęło już tyle lat, wspomnienia pozostają wciąż żywe. Żywe w pamięci pokolenia, które było jej uczestnikiem i świadkiem, ale żywe też dla nas, którzy te straszne dni znamy jedynie z książek, opowieści i lekcji historii – mówiła Grażyna Kluge wicewojewoda warmińsko-mazurska, w imieniu wojewody Mariana Podziewskiego.
 
Następnie głos zabrał Witold Wróblewski, który przypomniał krótko kim byli żołnierze Armii Krajowej,  a także jak ważne jest czczenie pamięci żołnierzy, którzy walczyli o honor, o ojczyznę, o wolną ojczyznę. 
 
Armia Krajowa to zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia. Działali oni w latach II Wojny Światowej. Prowadzili walkę bieżącą, ale również chcieli przeprowadzić strategiczne powstanie. Podstawową formą działania Armii Krajowej był sabotaż, dywersja wywiad oraz propaganda. 
 
Słyszymy często, oglądamy w telewizji, czytamy w gazetach wypowiedzi młodych ludzi: „A co mi tam Polska?”. Moi drodzy, to co będę mówił nie dotyczy was młodych tutaj zebranych, bo wy tak nie mówicie, ale czym jest Polska? Aby zrozumieć, czym jest Polska trzeba to przeżyć, trzeba to zobaczyć, a wtedy człowiek staje się zupełnie innym. Dzisiaj nie można powiedzieć tak jak mówią niektórzy, nie wolno tak mówić „A co mi tam polska?”, bo jeżeli nie będzie Polski nie będzie nas, nie będzie naszego młodego pokolenia
 
– mówił ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk, przedstawiciel Światowego Związku Armii Krajowej koło w Elblągu. 
 
Uczennice Szkoły Podstawowej nr 15 im. Armii Krajowej w Elblągu, wyrecytowały wiersze o żołnierzach AK, następnie odczytano Apel Pamięci oraz odbyła się Salwa Honorowa. 
 
Na koniec uroczystości przybyli goście złożyli kwiaty, wieńce oraz znicze pod  Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej. 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 8

%62.5 %37.5


Galeria / Uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę utworzenia Armii Krajowej. ( zdjęć 46 )
Dodano: 2015-02-14 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Patriota
  Sobota, 14.02

  Czemu na uroczystościach nie było radnych PO???? Dla nich to święto nic nie znaczy?????? Dla nich Bóg, Honor i Ojczyzna nic nie znaczą.

 2. 2
  +8
  ~ mdli mnie
  Niedziela, 15.02

  Polski nie ma, jest jakaś bananowa republika, plama na mapie którą rządzą obcy reprezentowani przez miejscowe k.. i złodziei a my Polacy nadal tu jesteśmy. Odbudowana po wojnie przez naszych dziadków i rodziców Polska została nam odebrana i sprzedana za złotówkę zachodnim korporacyjnym złodziejom. Dzisiejsza Polska pobiera podatki od dochodów niższych od minimum egzystencjalnego czyli dochodu niższego niż umożliwiający biologiczne przetrwanie. Ponad 80% bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku zaś rzeczywiste bezrobocie to nie 12 ale 30%. Odprawianie tych błazenad napawa mnie odrazą ludzie łażą po śmietnikach a wy ćwoki zamiast działać cyrk sobie urządzacie poezje recytujecie. Możecie sobie swoim "patriotyzmem" d.. podetrzeć dla was ojczyzna nic nie znaczy wystarczy spojrzeć jak o nią dbacie

 3. 3
  +7
  ~ Mariusz Lewandowski
  Niedziela, 15.02

  Bez nas Polski też nie będzie i zamiast apeli per Pacanów warto przystosować ten kraj do życia . W Polsce każdy dzień to walka z tym państwem o godność i chleb a każdy kto tu wraca przyznaje że to nieustający ekstremalny parkur i codzienny dylemat kto będzie dziś chciał mnie uwalić ZUS , Urząd Skarbowy czy Straż Miejska ?

 4. 4
  +4
  ~ Maze
  Niedziela, 15.02

  Polski już nie ma. Sprzedali ja POparańcy na czele z komuchem dozorcą żyrandola.

 5. 5
  --5
  ~ bezpart.....
  Niedziela, 15.02

  Co ci PiSowskie osobniki biorą, źe tyle nienawiści i jadu z nich bucha. Chwalcie się swoją radością, uśmiechem, wiedzą i pokaźcie jakimi to katolikami bez nienawiści jesteście.

 6. 6
  +5
  ~ k98763
  Niedziela, 15.02

  komunista( arbuz) z PSL, przemawia na rocznicy AK , do dzisiaj nie oddano tym żołnierzom odpowiedniej tczci , słynny Pilecki, zaprosili wnuka nazisty, a zapomniano o polskim bohaterze

 7. 7
  0
  ~ ACHTUNG!
  Poniedziałek, 16.02

  https://prawdaxlxpl.wordpress.com/2010/09/07/prawdziwe-nazwiska-elity-polskiej/

 8. 8
  +2
  ~ obserwator
  Poniedziałek, 16.02

  śmiech na sali z doniosłej rocznicy Wróblewski zrobił Walentynki-ogólnie słabo ,mdło ,niemrawo,bez kibiców,poprawne politycznie przemówienia,Kluge ,Wróblewski,jedynie ks, Józefczyk wiedzial na jakiej jest uroczystości .Ale dobre i to ,komuchów nie było, wcześniej byli 10-tego pod pomnikiem sowieckim na Agrykola gdzie składali hołd okupantom.Z Jerzego Wilka było pięknie patriotycznie i z rozmachem ale tą imprezę organizowali prawdziwi patrioci a nie polsko-języczni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0210809707642