Piątek, 17.05.2024, Imieniny: Weronika, Slawomir, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Na rocznicę „piekarczyka” gramy po elbląsku

06.03.2012, 14:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Na rocznicę „piekarczyka” gramy po elbląsku

Na niecodzienne świętowanie zaprasza w sobotę, 10 marca, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Czyny legendarnego „piekarczyka” przypomniane zostaną podczas premierowej prezentacji gry, opartej na tym wydarzeniu.

W tym tygodniu przypada rocznica uchronienia Elbląga przed atakiem Krzyżaków w 1521 roku. Wówczas to do legendy przeszedł czeladnik piekarski, który przeciął linę i uniemożliwił nacierającym wtargnięcie do miasta. Obok tradycyjnego już happeningu pod Bramą Targową, organizowanego przez Piotra Imiołczyka z uczniami i przyjaciółmi, upamiętnienie tego czynu będzie miało oryginalny charakter. Publicznie zaprezentowana zostanie gra, oparta na wydarzeniu sprzed lat. Będzie to miało miejsce w elbląskim muzeum w sobotę, 10 marca 2012 r., podczas spotkania miłośników gier i historii z cyklu „Planszowisko”.

Gra nosi nazwę „Wielki Napad – Elbląg 1521”. Jej autorem jest elblążanin, pasjonat historii miasta, Paweł Nieczuja-Ostrowski. Jest to gra karciana, przeznaczona dla 2 osób, mająca oddawać przebieg zmagań elblążan z atakującymi miasto wojskami krzyżackimi. Jak wyjaśnia autor, gra ma w przystępny sposób utrwalać jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta. W „Wielkim Napadzie” każdy z graczy wybiera stronę konfliktu – elbląską lub krzyżacką. Celem gry Krzyżaków jest wprowadzenie wojsk do miasta, tj. wprowadzenie swojego piona z pola karty „Przedmieścia Północne” na pole karty „Stare Miasto”, a gracz kierujący elblążanami musi „wypchnąć” przeciwnika z powrotem. Prezentacja gry przez autora rozpocznie się o godz. 13. Będzie też możliwość zagrania w tę grę.

Kolejną atrakcją będzie roboczy pokaz gry pt. „Elbląska historia”, w której gracze (gra skierowana dla najmłodszych, wiek 6-10 lat) podróżują po planszy, składającej się z 63 pól, od czasów Gotów po czasy współczesne, zapoznając się z rozmaitymi wydarzeniami w dziejach miasta. Autorem gry jest Piotr Adamczyk z muzeum.

Tradycyjnie też, podczas marcowego spotkania „Planszowiska” można będzie w godz. 9 - 15 zagrać w różne współczesne gry planszowe, dostępne dzięki wspierającym inicjatywę instytucjom i wydawnictwom: Egmont, Granna, Hasbro, Bard.pl, Logorajd, Mindok, Kuźnia Gier, Phalanx Gamet Polska, IPN Biuro Edukacji, Portal, Rebel.pl jak też z prywatnych zbiorów. Wstęp jest wolny. Graczy w salach budynku dawnego Gimnazjum Elbląskiego gości Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, mieszczące się przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11.

Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ turysta
    Wtorek, 06.03

    A Dlaczego nie zostanie zaprezentowana inscenizacja - parada o piekarczyku który Elbląg ratuje przed krzyżakami podobna do parady w Malborku.Tym się przyciąga turystów,popatrzmy ile osób przyjeżdża na parady do Malborka.

  2. 2
    --3
    ~ LinkEB
    Wtorek, 06.03

    A kto miałby w niej brać udział? Rycerzy w EB może ze 4-5 razem, a już XVI wiecznych zero, zresztą o tą epokę to trudno w całym kraju. Kto by to sfinansował??? Są chętni sponsorzy?

  3. 3
    --1
    ~ Krzyżacy ?
    Wtorek, 06.03

    Krzyżacy tak szturmowali Elbląg w 1521 roku jak czerwonoarmiści to miasto wyzwalali w 1945 roku. Czy tak ciężko odróżnić historyczny fakt że ósmego marca 1521 roku Elbląg napadli żołnierze zaciężni w służbie krzyżackiej ? Wg źródeł w grupie napastników był zdaje się tylko jeden rycerz Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - zwanych popularnie krzyżakami. A kto sprzedał Polakom Malbork ? Krzyżacy ? - Też nie gdyż byli to nieopłaceni rycerze zaciężni w służbie zankonu - CZESI i ich dowódca Czerwonka. Czy Krzyżakami byli też Polacy którzy pod Grunwaldem w 1410 roku walczyli po stronie Zakonu ?

  4. 4
    +1
    ~ A semi semi mata
    Czwartek, 08.03

    Żałosne dorabianie chorych idei to wydarzeń, których nie było! Chore wymyślanie zabaw, gier i co jeszcze? Wy weźcie się za ratowanie jeszcze tego co zostało z pięknego, bogatego miasta z przed 1945 roku!!!!! Do roboty!!! Przy okazji na ile oszacowano straty po awarii i zalaniu sal i eksponatów? Czy jest osoba winna lub odpowiedzialna za to ile kosztowało samorząd elbląski pomoc dla muzeum?

  5. 5
    0
    ~ LinkEB
    Czwartek, 08.03

    Żałośni krzykacze. Szkoda nawet was czytac.

  6. 6
    0
    ~ mieszczanin elbląski
    Czwartek, 08.03

    Miłośniku Krzyżaków, a z czym ty chcesz tak polemizować? Z grą dla dzieci, opartą na legendzie? Nie każde miejsce jest okazją do pokazania swojej wiedzy i "faktów historycznych". Szkoda, że tego nie zauważyłeś, powtarzając inne oblicze tej samej legendy - tyle że opisywane w literaturze niemieckiej, która opowieść o piekarczyku deprecjonowała, by zniszczyć pamięć o hucznie obchodzonym święcie miasta Elbląga z czasów przedrozbiorowej Rzeczpospolitej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3053090572357