Piątek, 29.05.2020, Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czad nadal truje i może zabić

24.01.2011, 11:33:03 Rozmiar tekstu: A A A
Czad nadal truje i może zabić

Co roku elbląscy strażacy dostają około 150 wezwań od mieszkańców, którzy zgłaszają podejrzenie występowania tlenku węgla. Żadnego nie lekceważą. Mieliśmy już w mieście ofiary śmiertelne czadu. Tylko w styczniu strażacy zanotowali kolejne cztery poważne zatrucia tlenkiem węgla i interweniowali 14 razy na zgłoszenie o podejrzeniu ulatniania się czadu.

Okres zimowy obfituje w tego typu statystyki, często ponure zestawienia osób rannych i zmarłych. Powód – zatrucie tlenkiem węgla – bezwonnym gazem, który w grudniu 2008 r. uśmiercił praktycznie całą rodzinę w domu przy ul. Królewieckiej. Dlaczego tak się dzieje?

- Powodem są często ludzkie zaniedbania – mówi Paweł Raczewski z Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. – Zbyt szczelne okna, zaklejone kratki wentylacyjne, niesprawne piecyki gazowe, brak wiedzy na temat użytkowania tego typu urządzeń.

Nic więc dziwnego, że strażacy tylko w styczniu 2011 r. już 14 razy wykonywali pomiary stężenia tlenku węgla w elbląskich mieszkaniach.

- Mieliśmy cztery przypadki poważniejszych zatruć. Najczęściej zdarzają się one w łazienkach, podczas kąpieli. Ludzie są zamknięci w małych pomieszczeniach bez dostatecznej wentylacji i o tragedię nie trudno – dodaje Raczewski. – Taka sytuacja przydarzyła się kobiecie przy ul. Ślusarskiej 7 stycznia br. Na szczęście udało jej się wyjść z łazienki. Tu sprawcą zatrucia był piecyk gazowy typu „junkers”. Kobieta trafiła do szpitala.

W 2009 i 2010 roku strażacy interweniowali w sumie w około 300 przypadków. Głównie alarmowały czujniki tlenku węgla zamontowano w mieszkaniach. Często w ten sposób ratując życie ludzi.

- Te urządzenia są bardzo pomocne – mówi Paweł Raczewski. – Unikamy w ten sposób, w większości przypadków, sytuacji tragicznych.

Co robić aby uniknąć zaczadzenia?

Przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza.

Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta.

Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

Nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację, (nie zamykać okien do końca tylko trzymać je w pozycji rozszczelnionej).

Systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki.

Często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.

Nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Zainstaluj czujnik

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Koszt zakupu i zamontowania czujnika tlenku węgla (ok. 150 zł, montaż można przeprowadzić samodzielnie korzystając jedynie z instrukcji urządzenia) jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie i życie naszych bliskich). Przy zakupie powinno się zwrócić uwagę, czy detektor posiada normę europejską EN50291 (obowiązującą również w Polsce).


 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ rada
  Poniedziałek, 24.01

  Czujniki by się montowało tylko cena ,za drogie jak na Polskie zarobki.A co do szczelności w mieszkaniach wymyślono okna nowego typu i trzeba się z tym liczyć że chcemy je mieć ale kominy wentylacyjne i spalinowe powinny być czyszczone i sprawdzane solidniej oraz piecyki gazowe wtedy nie będzie części tragedii.Mieszkańcy zgłaszają problemy a administracje oszczędzają a póżniej są efekty tragiczne.

 2. 2
  0
  ~ cichy
  Poniedziałek, 24.01

  jasne lepiej wydać kase na jakieś głupoty niz na swoje bezpieczeństwo- ja wole wydać na czujkę niż na trumne

 3. 3
  0
  ~ jmaniek
  Poniedziałek, 24.01

  jestem za podłaczeniem wszystkich co mają piece pod EPEC rozwiąże to problem starczy już ofiar a czujniki powinna administracja mieszkań zasposorować

 4. 4
  0
  ~ Miras
  Wtorek, 01.02

  Po co czujniki? To bzdura. Czujnik usypia naszą czujność. Kto będzie pamiętał o wymianie baterii za rok? Lepiej stosować zasady opisane w artykule. PRZEGLĄDY I PRAWIDŁOWA WENTYLACJA. To jest sposób.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.