Niedziela, 5.05.2024, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

150 lat Kanału Elbląskiego

14.04.2010, 09:52:05 Rozmiar tekstu: A A A
150 lat Kanału Elbląskiego

Bez wielkiego rozgłosu świętujemy 150 lecie powstania największej atrakcji turystycznej naszego regionu – Kanału Elbląskiego. Jest to tym bardziej dziwne, że projektant obiektu Georg Jacob Steenke był elblążaninem i posiadał tytuł Honorowego Mieszkańca Miasta Elbląga. Tymczasem to właśnie pobliska Ostróda uhonorowała niedawno elblążanina i nadała jednej z ulic jego imię.

O projektantach i budowniczych kanału nie zapomniały władze miasta Ostróda, które na sesji w marcu br. nadały ulicom imiona Georga Jacoba Steenke oraz Adolfa Tetzlaffa. Szkoda tylko, że Elbląg zapomniał niestety o tej ważnej dacie i o dawnym mieszkańcu naszego miasta – projektancie i budowniczym Kanału Elbląskiego. 

Nad projektem kanału zaczęto pracować w 1837 a prace rozpoczęto w 1844 roku. Cztery pierwsze pochylnie suche: Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie uruchomiono go w 1860 roku. Projektantem i realizatorem Kanału był Georg Jacob Steenke, który przyjął zlecenie Fryderyka II, pragnącego połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.

Podczas robót hydrotechnicznych wyrównywano poziomy wód w zbiornikach na trasie kanału. Obniżono poziomy luster wody do poziomu Jezioraka (99,5 m n.p.m.). Takie działania były przyczyną obniżenia poziomu wód kilku jezior nawet o ponad pięć metrów. Na Jeziorze Karnickim, (97,5 m n.p.m.), powyżej lustra wody, wybudowano akwedukt leżący powyżej lustra wody tego jeziora.

W latach 1872-1876 – uruchomiono trzy kolejne śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś. Ostatnia pochylnia Całuny (położoną najbliżej jeziora Drużno) budowana była w latach 1874-1881.
Pierwotna koncepcja budowy kanału opierała się na projekcie pokonania różnicy poziomów wód między jeziorem Pniewskim a jeziorem Drużno za pomocą śluz komorowych wykonanych z drewna. Jednak koncepcję tę zarzucono. Ostatnia pochylnia Całuny zastąpiła istniejące już śluzy. Przyczyną zmiany koncepcji był wydłużony czas śluzowania i problemy z z dostarczeniem wody do śluz.

Kanał w XIX wieku (1844-1860), jako szlak komunikacyjny, pełnił ważną rolę gospodarczą przyczyniając się do rozwoju pojezierzy Ostródzkiego i Iławskiego i ich komunikacji z portami w Gdańsku i Elblągu. Rozwój transportu kolejowego i samochodowego wpłynął na zmniejszenie przewozów towarowych i już w latach 30. XX wieku wykorzystywany był jedynie przez turystów. Obecnie prowadzona jest żegluga statków tzw. Białej floty w rejsach pomiędzy portami w  Elblągu i  Ostródzie.
 

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ acab
    Środa, 14.04

    Brzozową proponuje nazwać jego imieniem. koszty będą niewielkie...

  2. 2
    0
    ~ Krzysiek
    Środa, 14.04

    Poprawna nazwa kanału to: "Kanał Elbląski". W linku wyjaśnienie dlaczego akurat "Elbląski" a nie "Elbląsko-Ostródzki": http://www.emazury.com/index.php?JEZ=pl&LIS=miasta&MENU=elblag&GL=kanal_elblaski-nazwa Wypadałoby, żeby chociaż elbląskie media pisały poprawnie nazwę tego kanału.

  3. 3
    0
    ~ EG
    Środa, 14.04

    no wlasnie nzywa sie TYLKO ELBLASKI.NIE MA INNEJ NAZWY.

  4. 4
    0
    ~ rwel
    Środa, 14.04

    Teraz całość artykuliku wręcz unikatowo (jak na wszelakie media) POPRAWNA ..a wstęp ..niestety, Elbląg zawsze tyłem do Kanału Elbląskiego!

  5. 5
    0
    ~ mieszkaniec
    Środa, 14.04

    Wszystko się dzieje dlatego bez rozgłosu bo w ratuszu mają gdzieś nasze pochylnie i kanał.Tu się liczy cud mazury szuwary natury??????????Statki pooddawane port stoi pusty,żegluga żadna.Zero promocji i nowoczesnego myślenia.

  6. 6
    0
    ~ elbinger
    Środa, 14.04

    Obchody zaplanowane są na sierpień. Szczegóły w Wydziale Sportu UM.

  7. 7
    0
    ~ quasi-promocja nadal
    Środa, 14.04

    A "promocja" miasta od lat głowi się jak wypromować Elbląg?!!?? Olewanie wszystkiego i wszystkich. Kanał Elbląski - jedyne tego typu działające urządzenie hyrotechniki wodnej na świecie - NIE JST nawet wpisany na listę UNESCO !!!! Za granicą zachodnią - byle pierd..ły wipisane są na tą listę! - Kogo i co promować? - To straszliwie trudne pytanie dla PROMOCJI MIASTA! Kanał Elbląski - w jego nazwie jest już PROMOCJA MIASTA i REGIONU!!! Promocja wydała jakiś śmieszny albumik - za duże - nasze pieniądze, a nie stać tej promocji, by dementować fałszywie pisaną narodowość wielkiego miaszkańca Królewca, Człopy koło Małdyt i Elbląga. Gratulacje wielkie dla promocji miasta!!!!!

  8. 8
    0
    ~ mimi
    Środa, 14.04

    Spisał z materiałów historycznych teksty o kanale. Jest od wielu lat stowarzyszenie gmin leżących wokół kanału. Wiem , że mają przygotowany program obchodów wspólnie z miastem . jeździłem do starostwa na spotkania przygotowujące ten program. Ale po co pytać ? lepiej siać zamęt.

  9. 9
    0
    ~ barnaba
    Środa, 14.04

    elbinger, mimi - ale kto o tym wie????

  10. 10
    0
    ~ rwel
    Środa, 14.04

    mimi ~ twierdzisz, że Stowarzyszenie 'Łączy Nas Kanał' już ma przygotowany program obchodów 150-lecia otwarcia Kanału ..czemu nie prezentują go na swojej stronie? ..jeszcze czas, czy dopracowuje się szczegóły trasy rajdu-z-okazji?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.90548801422119